Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ha a tenyésztő is lemond a...

Ha a tenyésztő is lemond a macskáról mit tehetek?

Figyelt kérdés

Igyekszem rövidre fogni.

Vásároltam egy Maine Coon cicát 3,5 évvel ezelőtt. Nőstényt szerettem volna, de a tenyésztő végül megtartotta magának a kiszemelt cicámat. Felajánlottak helyette egy kandúrt. Nagyon sokat vártam arra hogy ilyen fajtájú cicám legyen, ezért belementem a dologba. Mondanám hogy mennyire rosszul szocializált macskát kaptam, de az igazság az hogy így utólag visszagondolva szegény nem is volt szocializálva. Évek teltek el azóta, hála az égnek kinőtte a kamaszkort és egy nyugis álom cica lett belőle. Azóta is nagy a szerelem köztünk.

Tavaly ősszel felkeresett a tenyésztő, hogy beleférne-e esetleg az életünkbe egy másik cica? Ingyen ideadja, de van egy kis eü. baja, és meg kellene műteni, a műtét költségeit nekem kell állnom. Kiderült, hogy arról a macsekról van szó, akit legeslegelőször kiválasztottam magamnak. Nem volt kérdés, bevállaltuk. Most nem részletezném hogy milyen jellegű gondja volt, a lényeg hogy tavaly sikerült a műtét. Akkor is furán viselkedett de az állatorvos elmondta hogy hosszú hónapok óta nagy fájdalmai lehettek a cicának, stresszes, az egyik fülére süket, plusz jött a környezet változás, és még emellé egy számára ismeretlen, új cica.

A tenyésztő elmondásai alapján nála is más cicákkal volt együtt, anya macskákkal és ivartalan kandúrokkal. Nem feltételeztem hogy bármi gond lenne majd itthon, azt hittem a műtét és a felépülés után minden rendben lesz, de nyílván ez nem ilyen egyszerű. A mi ivartalan kandúrunk sosem kötekedett vele, de az új cica rendre elkeni a száját, akkor is ha csak meg akarja tisztogatni a bundáját, vagy játékot akar kezdeményezni. Jeleztem a tenyésztőnek, de azt mondta majd összeszoknak. Azóta egy év telt el, az új cica azóta sem tudott beilleszkedni, sőt… új hóbortjai is vannak amivel már minket is az őrületbe kerget. Nem tudom érte hibáztatni, mert látom rajta hogy utál nálunk lenni, utálja a másik cicánkat, rettentően stresszes (mindent kipróbáltam már amit csak lehetett) nem tud normálisan enni, sem pedig inni, a bútoraink fele kuka, a rengeteg kipocsolt víztől elrohadtak a szekrények aljai. A székek, a kanapé, a fotel olyan mint a szita, pedig minden szobában van kaparófa, a földön és a falon is de azokat nem használja, a macska bútor nem érdekli. A munkám jellege miatt sok időt töltök itthon, ezért megpróbáltam kialakítani egy olyan napi rutint amiben elegendő időt szentelünk a játéknak. Sem velem sem pedig a férjemmel nem játszik, maximum egyedül szokott. Ha a másik cica észre veszi, és csatlakozni akar hozzá, akkor morog, fúj rá, és támad. Simogatásra sokszor odajön hozzánk, velünk alszik éjjel, de amikor elkezdődik a nap akkor egyből beindul és pusztít. Nem tudom mitévő legyek, a tenyésztő azt mondta ha nem megy, akkor adjam oda valakinek akit ismerek. Én nem tudom milyen tenyésztők vannak manapság, de én ezt nem tartom korrektnek. Ha akarnám sem tudnám elajándékozni, a környezetemben nem kell senkinek sem, mivel tudják és látják hogy milyen a cica. A lényeg hogy a tenyésztő sem veszi vissza.



szept. 22. 02:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
95%
Fajtamentés esetleg? Ott hozzáértők vannak, és örökbe adják egyedüli cicának
szept. 22. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Fajtamentés vagy jelképes összegért ezzel a szöveggel őszintén meghirdeted.

Azért ne ingyen, mert akkor lefossák mit írsz, az utolsó tirpák paraszt is jelentkezik majd. Jó lesz bio plüssnek az unokának, kinti macskának max. Ha pénzt kérsz érte, akkor nem fog az ilyeneknek kelleni. Ezzel biztosabb, hogy jó helyre kerül. Mondjuk 30-50e szerintem jó. Én 30ért vettem felnőtt 5 éves britet, ő is problémás volt, tehát nem lehetetlen az ügy.


Máskor meg ne fogadj be felnőtt macskákat, nem tudhatod milyenek. Ettől a tenyésztőtőleg amúgy se kellett volna.

szept. 22. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

"nem tud normálisan enni, sem pedig inni"

Nem lehet amúgy hogy a fogaival van gond? Az egyik macskámnak fogfelszívódási betegsége volt, ő se tudott enni inni normálisan. Ki kellett szedni az összes fogát. Utána tudott enni, inni is normálisan mindent és sokkal kedvesebb, nyugodtabb is lett.

szept. 22. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Én a leírás alapján úgy gondolom hogy ez nem egy felelősségteljes tenyésztő hanem egy utolsó mezei szaporító. Egy normális tenyésztő nagy gondossággal választja ki az állatai számára a gazdikat és véletlenül sem mond olyat hogy add oda valakinek. Döbbenet hogy így gondolkozik. Viccen kívül még hörcsögös körökben is olyan az ajánlott tenyésztő (Pezsi) hogy ha gond van az állattal akkor inkább visszaveszi. Véletlenül sincs olyan hogy add oda valakinek oszt majd lesz valahogy. Hiszen fontosak számára az állatai és szeretné jó helyen tudni őket.
szept. 22. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
95%
Ez nem tenyésztő, hanem szaporító.
szept. 22. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
83%

Nekem is gyanús, hogy ez nem tenyésztő, hanem szaporító, már eleve azért mert egészségügyi problémás macskát próbál rásózni gazdikra... A tenyésztők ilyet nem csinálnak, hiszen a saját hitelüket rontanák le ezzel, hogy süket, beteges állatot sikerült tenyészteni.

Amúgy nem igazán értem ezeket, hogy a macska nem tud normálisan enni meg inni. Ez mit takar? Miből veszitek észre, hogy utál nálatok lenni?

A macskák alapból nem társas lények, nem keresik a fajtársak közelségét, szóval az átlag összeszoktatási siker a passzív együttélés. Vannak egyedek, akiknek ez sem nagyon megy. Ha ez a helyzet, akkor én is a fajtamentést javaslom, hogy segítsenek gazdát találni.

szept. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem simán lehetnek idegrendszeri problémái ennek a macskának és ha az evéssel van gond, akkor a fogaival is, utóbbi sajnos jellemző a fajtára. A miénk jó vérvonalból származik, mégis sajnos 2 éves korára már kihullott neki pár, úgy, hogy észre se vettük, mert evett rendesen (szárazat, amit kell rágni), az éves vizsgálaton derült ki.

Ezen felül bár a Maine Coon alapvetően elvan más macskákkal, de vannak köztük is olyanok, akik egyedülinek valók. Ezen persze a rossz szocializáció csak tovább ront.

Szerintem is a fajtamentésben gondolkodj. Én nem árulgatnám, sajnos a gyereknek kell bio plüssnek meg a megmutassuk a szomszédnak, hogy nekünk is fussa rá kategóriát nem fogja visszatartani pár tízezer meg az alkudozó tesókat sem (sokért meg nem tudod eladni, illetve figyelj, mert pl Facebookon hivatalosan tilos állatot értékesíteni).

szept. 22. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

De lehet tenyésztő.

Ott van S.Krisztina brit tenyésztő, rengeteg sztori van fent róla facen hogy beteg brit, skót macskákat árul. Egy bengáli tenyésztőről is olvastam hogy beteg macskát adott el és törzskönyvet se akart küldeni, nem tudom mi a neve, valami Stuart Little képű ocsmány faszi.

Tóth K.J. brit tenyésztőtől férges, fülatkás macskát vett egy ismerősöm. Komolyabb baja szerencsére nem volt. Az anyjánál tartotta a nő a macskákat, látszott rajta hogy azt se tudja hogy kell egy macskát megfogni. A facebookos képein is kutyával van, kutyás ember inkább.

Tehát tenyésztőbe is vannak bőven akiket csak a pénz hajt.

szept. 22. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Ennek a cicának a süketsége nem vele született, hanem ez volt az az eü. gond ami miatt meg kellett műteni. A teljes bal oldali hallójáratot kiirtották mert tele volt daganattal. Akkor teljesen le volt satnyulva szegény, erre mondta az orvosunk, hogy a fülben lévő fájdalom a rágás hatására biztos fokozódott nála a hónapok alatt, ezért nem evett szívesen. Már a műtét utáni napon szabályosan falta a tápot. Azon és a csirke húson kívül semmit nem eszik meg, viszont a húst elhurcolja, elrejti sokszor. Eleinte úgy gondoltuk hogy a másik macskától félti, de amikor külön zártuk hogy nyugodtan tudjon enni akkor meg hozzá se szagolt a kajához, csak ült az ajtóban és nyávogott. Az ivás pedig neki játék, két lábbal pancsol benne. Minden órában ellenőrizni kell a vizüket mert amint újratöltöm pillanatok alatt szétpocsolja, kiborítja, utána pedig rendre bemegy az alomba, ami a vizes tappancsára rátapad, később ezt hurcolja szét a lakásban, aztán amint újra van víz, akkor kezdődik elölről. A hálózatról működő macska itatókútnak majdnem tragédia lett a vége. Eddig az a legjobb megoldásunk hogy a fürdőkádban isznak, ott van a tálkájuk, így nem megy be a bútorok alá a kiborult víz. Sosem bántottuk, ha egy kicsit erélyesebben rászólunk az is elég, de ilyenkor hanyatt-homlok menekül és ledózerol mindent ami az útjába kerül, mintha isten tudja mit csinálnánk vele. Esküszöm néha olyan érzésem van, hogy direkt csinálja, bosszúból. Csak nem értjük mit akar megtorolni rajtunk, mikor igyekeztünk az elmúlt egy évben megadni mindent ami tőlünk tellett. A Feliway párologtató sem használt semmit, pedig nagy reményeim voltak vele kapcsolatban.

Voltunk a nyáron állatorvosnál vele, a fogaival nem volt gond, más problémát sem tárt fel. Ő javasolta, hogy gondolkozzunk el azon, hogy visszaadjuk a tenyésztőnek, vagy keressünk neki olyan gazdát ahol nincsenek gyerekek, más állatok, cicák, kutyák, bármi olyan ami számára stresszes. Az állatorvos azt mondta, hogy szerinte nagyon rossz körülmények között lehetett tartva a cica, a folyamatosan csöpögő, bűzös fülváladék miatt talán külön zárhatták, és nem törődtek vele. Ez persze csak egy teória, de egyre inkább elhiszem hogy emiatt ilyen zavart, és nehezen kezelhető.

A szomorú igazság pedig az, hogy tényleg “tenyésztőtől” van. Számlával, és szerződéssel hoztam el mind a két cicát, a törzskönyveik is itt lapulnak valahol a szekrényben, de itt zárul is a kör. Ennyiben kimerül a tenyésztői mivolt.

szept. 22. 12:56
 10/13 anonim ***** válasza:
76%

Értelemszerűen nem bosszúból csinálja ezeket a macska, hanem ösztönös reakció mind valamire. Az, hogy menekül az erélyes szóra, teljesen jellemző a megfélemlített állatokra. Nyilván ezt már hozta magával a "tenyésztőtől", nem nálatok alakult ki. De ahhoz, hogy ez javuljon, kőkemény terápiás folyamat kell, az nem elég, hogy ti egyszerűen csak nem bántjátok...

A vízben pocsolás viszont nagyon jellemző a vadasabb fajtákra, tehát maine coonra, bengálira, norvég erdeire, stb. Ez fajtasajátosság, szóval ha ezzel nem birkóztok meg, akkor nem készültetek fel eléggé egy ilyen macskára. Az nem változtat ezen, hogy a másik macskáok nem csinálja ezt. Ott is vannak személyiségek, meg eltérő arányban vannak meg a fajtajellegi viselkedéselemek.

Összességében nekem egy traumatizált macskának tűnik csupán, ami nyilván extra kihívás, amire nem voltatok felkészülve, de az alapján, hogy a szétpocsolt vizet meg a széthordott almot ilyen drámának élitek meg, eleve azt mondanám, hogy a macskatartás korlátozódjon a korábban hozzátok került macskára, mert vele bírtok. Nincs ezzel az újabb macskával sem "baj", de neki extra figyelem meg törődés kellene, amit nálatok nem fog megkapni.

Van egy maine coon fajtamentés, facebookon megtaláljátok. Kérjetek segítséget gazdikeresésben, hangsúlyozzátok, hogy egyedüli cicának ajánljátok és hogy nem jól szocializált. Átvenni nem fogja tőletek így a macskát, de segít majd posztolni róla és megfelelő, felkészült gazdát találni neki.

szept. 22. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!