Mitől pisilhet össze-vissza a kasztrált macskám?
Van egy másfél éves kasztrált hím macskánk itthon, perzsa macska.
Nem történt semmi változás, semmi új dolog, semmi új alom vagy bármi
Viszont direkt ugyan azokra a helyekre pisil, pl a fürdőszobába
Csak egy hete kezdett rá, csukjuk is az ajtót azóta rendesen, de ha véletlen nyitva marad, bepisil...
Néha hány is ugyan arra a szőnyegre
Voltunk vele orvosnál és állítólag nincs betegsége
A kérdezőnek kimerítő választ adtam szerintem, de akkor fussunk neki mégegyszer, hátha sikerül.
A kérdésből nem derül ki, milyen orvosi vizsgálatot végeztek a macskán, és az sem, hogy az állatorvos mennyire kvalifikált. Macskaspecialista orvos kell, és nem csak ránézéses vizsgálat, hanem minimum nagy labor, UH. Ha ezek teljesültek, akkor az orvos maga is el kell mondja, hogy ez lehet fic, ami idiopátiás kórkép.
Amíg ez nincs meg, nincs értelme továbbvinni.
De akkor tegyük fel, hipotetikusan, hogy túl vagyunk ezen. A fic "jegyében" minden létező dolog stresszt okozhat a macskának. Olyat mondani, hogy "a macska nem streszes" nagyjából felér azzal, hogy "hülye vagyok a macskákhoz", mert sajnos a macskák teljesen másként működnek, sokszor nem derüll ki, mi okozza. Amúgy saját tapasztalat,hogy olyan tényezőkre is érzékenyek lehetnek, amik neked nem tűnnek fel, pl lakótömbben valakinek új kutyája lesz. Nem hallod az ugatást, nem érzed a szagot, de a macska hallja/érzi.
Ha van szisztematikus hely, ahová a macska vizel, tehát pl kádkilépő, akkor azt kell csinálni, amit leírtam: helyiséget csukni, kilépőt fertőtleníteni, szag minden nyomát eltüntetni, ugyanis a már otthagyott szagnyomra nagyobb eséllyel ürít megint a macska.
Ha ez megvan, és elkezd megint valahová vizelni, ami nem az alom, akkor érdemes megnézni a miértet. Pl sokszor ágyra, takaróra vizelnek, ami nagyobb koncentrációban tartalmazza az ember szagát (hisz ott fekszünk). Érdemes átgondolni, hogy a macska életét felborító eseménynek nem-e lehet köze hozzánk. Új szag rajtunk, például.
Ha az ide-oda pisilés nem marad abba magától egy idő után, akkor célszerű a macskát elkülöníteni egy helyiségbe, pl egy szobába vagy fürdőbe. Ott legyen alom, fekhely, víz-kaja, minden. Általában ilyenkor nem hajlamosak almon kívül intézni a dolgukat, mert a saját életterébe zavarná.
Ha itt beáll a stabilitás, akkor lehet fokozatosan a normál élettérbe visszaszoktatni. Egyszerre mindig egy lépéssel csupán! Tehát pl kimehessen a szobából, de másik szobába/fürdőbe/stb ne mehessen be. Ha ott is rendben van, akkor tovább lehet bővíteni a területet.
A macska általános nyugtatására vannak párologtatók, amikről sok a pozitív tapasztalat (garancia nyilván nincs rá), illetve vannak paszták, amikben nyugtató összetevők vannak, ezek jutalomfalatszerűen adagolhatók.
Ezek után kb megáll a tudomány. Ami fontos, hogy igyekezzünk figyelni a macska jelzéseire.
Remélem így már elég részletes regényt írtam. A lényeg mégsem változott: először specialosta orvos felkeresése szükséges!
Hasznos videó a ficről:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!