Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Miért a fekete a leggyakoribb...

Miért a fekete a leggyakoribb és a fehér szín a legritkább macsekoknál?

Figyelt kérdés
Nem az albínó “fehér” macsekra gondolok (ami ugye a színek hiánya miatt fehér, és ezért vörös a szeme) hanem a tényleges fehér színűre. Kb mindenhol fekete macsekot látok, esetleg még barnát, de fehéret nagyon ritkán.
2022. dec. 26. 12:16
 1/7 anonim ***** válasza:
97%

A sötétebb színű gének dominánsabbak.

Mint pl. az emberek szeme színénél. Hiába örökölsz "kék gént" az egyik szülődtől, ha a másiktól barnát, a te szemed színe bizony barna lesz.

2022. dec. 26. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
71%
Mondjuk a genetika ennél egy fokkal összetettebb, mint ahogy az egyes írta, és a szemszínnél pont nem feltétlen igaz... De az a része stimmel, hogy a sötét szín a dominánsabb a szőrzet (embernél haj) és bőr terén.
2022. dec. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

1# Mondjuk nálunk pont így volt, mégis zöld színű a szemem. :D

Értem a lényeget amúgy.

2022. dec. 26. 13:16
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes. Anyám haja sötétbarna, mintha fekete lenne. Apámé - amikor volt - vörösesszőke, vagy barnás, tehát semmiképp világos. A szemük sem világos. Én meg lettem aranyszőke hajú és kék szemű (és fix, hogy apám az apám, ugyanis apám úgy néz ki, mint a nagyim, csak férfiasabb vonásokkal, én meg kiköpött másuk vagyok, finomabb, nőiesebb vonásokkal :'D).
2022. dec. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

4

Ez a recesszív gén.

Minden gént két példányban kapunk, a két szülőnktől. Az egyik a domináns, ami láthatóan hat a hajszínre. A másik a recesszív, ami az egyén megjelenésében nem látszódik (annyira), de ugyanúgy ott van, mint a domináns, és ugyanúgy át tudja adni az ember a gyerekének. És akkor már, ha "erősebb" gén nem nyomja el, akkor az utódnál már megjelenik.

Embernél amúgy a vörös hajszín és a kék szem a "leggyengébb", amit minden üt, és csak akkor jön elő valakinél, ha mindkét szülőtől ezt örökölte.

Macskánál nem tudom, mi a sorrend. De a természetes szelekció esetén a fehér nem nyerő, mert a fehér macska világít, és könnyebben észreveszik a zsákmányállatok. Ha éhezik egy fehér kandúr, akkor pedig a hasznosabb színű nem engedi a nőstény közelébe, így nem tudja átadni a fehér szín génjét.

Az emberek se nagyon szeretik a teljesen fehér házimacskát (talán mert gyakran látszódik piszkosnak), így mesterségesen se szaporítják annyira.

Én amúgy fekete macskát se látok olyan sokat. Inkább cirmosakat meg tarkákat.

2022. dec. 26. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Plusz belegondolva a fehér jobban kitűnik a természetben, kevésbé rejti el mint a fekete. Ezért cserkészniük is nehezebb
2022. dec. 26. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%
Nem tud a választ. Mindenestre nekünk 2 fehér cicánk van, mindkettennkék szeműek, kandúrok.
2022. dec. 27. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!