Macskát szeretnénk, de sose volt még eddig, megválaszolnátok pár kérdésemet? (Kérdések lenn)
Szóval, sose volt macskánk, abszolut kezdő macskatartók lennénk. Panelban lenne a macska. Ami érdekelne:
-Hány hónapos macskát lehet elhozni?
-Miután elhozzuk a macskát, haza vigyük, vagy irány az állatorvos aki beoltja? (Kutyánk már volt, azt a tenyésztőtől egyből oltatni vittük)
Milyen gyakran kell vinni az állatorvoshoz oltásra?
-Milyen felszerelés kell, illetve ajánlott? (Kaparófáról, illetve macskaalomról már tudok)
-Érdemes-e ivartalanítani? Miben változik meg, ha ivartalanítva van?
-Érdemes-e levinni sétálni? Lányom akarja pórázon sétáltatni.
-És ami igen fontos, hogy oldjátok meg, az etetést itatást, ha 1 hétre elmentek nyaralni és a macska otthon marad? Mást nem szívesen kérnék meg, hogy etesse, még anyámat se, ő amúgy is utálja a macskákat. Illetve mi lesz, ha benti macskát elviszek magammal Balatonra egy hétvégére? Elmegy és sose látjuk többet, vagy visszajön?
1. Minimum 8 hetesen lehet elhozni. Ennél később vitatott, hogy jó-e elhozni, egyik oldalról igen, mert tovább van az anyjával, másik oldalról nem, mert nehezebben szokja meg az új helyét, tovább fog emlékezni arra hogy elvitték. Én ebben itt most nem foglalok állás pontot, mindenki eldönti maga. De 8 hetesnél fiatalabbat nem szabad elhozni.
2. Ez teljesen rajtatok múlik, de ajánlott állatorvoshoz menni egyből, kaptok féreghajtót (akkor is kell, ha korábban is volt már adva neki), az orvos ott eldönti hogy mit milyen sorrendben csináljatok, és ad időpontot a következő látogatásra.
3. Ezt az orvos fogja eldönteni, tőle kérdezzétek, függ a macska korától és állapotától is.
4. Étel, mindig friss víz, de ezek alapok. Amúgy meg hogy mit vesztek neki, a fekhelytől kezdve a mászó bútorig bármit, a határ a gyártott termékek vége :)
5. Az ivartalanított macska nyugodtabb, otthon ülősebb.
Sokan kötelezőnek tartják, véleményem szerint egy felelős gazdi egy ivaros állatot is tud tartani úgy, hogy ne legyen alom. Vannak előnyei, hátrányai, olvass utána, de az igaz, hogy sok a macska.
6. A legtöbb macska nem szeret sétálni, a hozzá szoktatás is borzasztó hosszú idő, és nem biztos hogy lesz gyümölcse. Én nem ajánlom ennek az erőltetését.
7. Macskát nem szerencsés vinni nyaralni. Egy óvatlan pillanat és kiszalad a házból, nem ismeri a környéket, elveszik. Plusz ha pihenni mész, gondolom te sem azon szeretnél görcsölni hogy ne essen semmi baja. Sok embernél beválik, hogy egy családtag etet. Ha ez nem opció, a macska nem eszi túl magát, annyit eszik amennyire szüksége van. Lehet kitenni neki több tápot, adagolós tálba, vagy akár macskapanzióba is be lehet adni arra az időre.
12 hetes kismacskát lehet el hozni.
Oltásokról bővebben itt:
A macskáknak játékot is érdemes venni. A kaparós, és az alom alap.
Igen kell ivartalantani. Nyugodtabb lesz. Ha fiú macska, és ivaros akkor jelölgethet ami elég büdös tud lenni.
Ha lány, akkor is, mert a lány macskák is jelölgethetnek.
A macska nem kutya. Nem ajánlom a pórázt. Ha mégis, akkor kiskorától érdemes hozzá szoktatni.
Nem lehet egy hétre magára hagyni. Akkor sem, ha az etetésnél esetleg meg oldott. A macska helyhez ragaszkodó állat, szóval nem kellene a Balatonra hurcolászni.
10-12 hetesen az ideális elválasztás, addigra szépen megtanulnak mindent a mamacicától.
Egyből állatorvos, így kevesebb a stresszhelyzet. Fiv/Felv gyorsteszt, amennyiben negatív, nagy kombi oltás + parazitamentesítés, ezeket 3 hét múlva kell ismételni, utána oltás évente, parazita 1-2 havonta.
Cica wc, bele alom, 3 tálka (víz, száraz, nedves), kaparófa, malátapaszta, kefe, játékok, karomvágó a legfontosabbak a jó minőségű kaja mellett. Whiskas és társai nem jók, minimum 70-80% hústartalmút keress nedvesből és szárazból is (zooplus).
Az ivartalanítás életet ment, nem csak a nem kívánt szaporulat miatt szükséges. Daganatos megbetegedéseket, gennyes méhgyulladást és egyéb csúnya dolgokat is megelőz, illetve ha kandúr cicát fogadtok örökbe, ő sem fog jelölgetni, ha kislányt, akkor pedig tüzelni.
A sétáról megoszlanak a vélemények, én nem viszem ki az enyémeket, nem is mennének szerintem. Ha ragaszkodtok hozzá, erős hámot használjatok, nehogy elszaladjon.
Nyaralni meg vagy nem mentek, vagy megkértek valakit, macskát nem utaztatunk, szenved a környezetváltozástól.
Szia! Mi 2 hónaposan hoztuk el. Először hazavittük, hogy körülnézhessen, és csak pár nap múlva vittük el az állatorvoshoz, ahol megkapta az első oltását. Ha jól emlékszem, legközelebb 1 hónap múlva kellett vinni, utána pedig csak 1 év múlva, de úgyis el fogják mondani. Nagymamám panelben tartotta a cicáját. A macskaalmon és a kaparófán kívül szerintem szerezz be neki néhány játékot is, hogy ha elmentek otthonról, ne unatkozzon. Mert pl nagymamámnál még kölyök korában volt olyan, hogy megpróbált felmászni a függönyökre.
Neki nőstény cicája volt, ő nem ivartalanította, nekünk kandúrunk van kertes házban, és mi ivartalanítottuk. Szerintem jól döntöttünk. Felnőtt korára is jó természetű, nyugodt cica, kevesebbet verekszik, én csak ajánlani tudom, de ez persze mindenkinek a maga döntése.
Sétáltatásról nincs tapasztalatom. Ha valakinek van, ő biztos hasznosabb információval tud szolgálni.
Mi sose vittük nyaralni a macskát. Szegénynek az inkább kínzás, mint szórakozás. A macskák nem szeretik a környezet változást, ha elutaznátok, szerintem inkább kérj meg valakit, hogy gondoskodjon róla. Ráadásul egy benti macska, aki még sosem járt kint, nem tudna gondoskodni magáról, ha elveszne.
Sok sikert!!
Nekem 10 éves a cicám.
Első macskám. Korábban falun a szüleimnek mindig volt kinti.
Én lakásba hoztam, az elején kapott oltást, és féreghajtót.
Ivartalanítani majdnem egy évesen kellett, elkezdett tüzelni, és elviselhetetlen nézni ahogy kínlódik.
Utána csak évente kapta a veszettség ellenit, mert kell az utazás miatt. (Mint manapság az emberállatoknak)
Az első éveiben vittük magunkkal nyaralni, meg hazalátogatásra, később lett egy megbízható macskaszitterünk, akit kedvel ő is.
Nyaraláskor ki ne engedd, ha magaddal viszed, és ne hagyj lehetőséget neki a szökésre. Lehet, hogy haza akar majd szökni, és talán nem látod többet.
Nálunk kaparófa van, meg polcok a falra csavarozva, amin ugrálhat. Csak az ilyen kis játékegeret szereti, mást felesleges volt neki venni. (Na meg a lasert)
Meg van egy budija.
1., Leghamarabb 3 hónaposan.
2., Attól függ, honnan van. Sok szervezet, menhely oltat, tenyésztőtől nyilván oltottan fogod elhozni. Ha utcáról, vagy bizonytalan helyről hozod el, mindenképpen az első az állatorvos legyen, nem csak oltás, de féreghajtás miatt is, illetve hogy ránézzen, minden rendben van e vele.
3., Évente
4., Kaparófán, és macskaalmon kívül semmi esszenciális dolog nincs, csak a hordozó. Ha hosszabb szőrű, vagy jobban hullajtja, akkor egy furminator kefét érdemes beszerezni. A macskák viszonylag egyszerű élőlények, kb mint a faér. Egy alumínium gurigával, vagy egy kupakkal is ugyanolyan önfeledten játszanak, mint a drágán megvett csili vili játékokkal. Az egyetlen kifejezetten játék, amit megvennék, az a pecabot tollakkal a végén. Azért egyszerűen megőrülnek és teljes kimerülésig képesek üldözni. De egyébként kis kreativitással otton is készíthetsz ilyet.
5., Mindenféleképpen. A nőstény ivazáskor 0-24ben vernyog, a kandúr pedig ivaréretten jelölget. Viselkedésben maximum annyi hogy lenyugszanak, de az addig alapvetően bunkó macska bunkó marad, a bújós is bújós marad. Az alaptermészetüket azért ez nem valtoztatja meg.
6., Én nem vinném az enyémet, de van aki hordja. Ehhez hám fog kelleni, amit a macskák nagy része utál, ezért hozzá kell szoktatni. A kint léthez is, hiszen eleinte általában menekülni akarnak, mert félnek. Hosszú folyamat, sok türelemre van szükség, de végül sok macska megszereti a sétákat. Viszont figyelni kell, mert vann akik mérgeket tesznek ki, póráz nélküli kutyák stb, ráadásul a macskák nagyon ügyes szabadulóművészek és ha megijed, kiszbadulhat egy rosszul beállított hámból.
7., Nekem van segítségem szerencsére. Vannak kisállat panziók, de azok viszonylag drágák, ahogy egy állatbarát szállás is. Esetleg egy macskás csoportban keress "kisállat szittert", aki elvállalná. Ennél azért jobb opció egy családtag vagy barát.
A legfontosabbat kihagytátok. Macskaháló az összes ablakra, ha erkély van, azt kívülről körbemacskahálózni. Nem felel meg a szúnyogháló, perc alatt szétkapja, csak a fémháló. csirkehálóféleség. Cégek csinálnak ilyet, pl.: [link]
Másik: bukóablak v alakú résébe ha beszorul, kínhalált kap a belei szétszakadása miatt. Bukóablakra kell szereltetni ilyet: [link]
Hány hónapos macskát lehet elhozni?
- minimum 2 hónaposat, de a legjobb 3-4 hónaposat.
-Miután elhozzuk a macskát, haza vigyük, vagy irány az állatorvos aki beoltja? (Kutyánk már volt, azt a tenyésztőtől egyből oltatni vittük)
- Ha tenyésztőtől van akkor ő megmondja mikor oltotta, aztán majd csak a következő oltásra kell vinni.
A menhelyen is kb. Ez van.
Ha "sima" kismacskát hozol el, amit pl.: facebookon hirdetnek, azt ajánlatos elvinni utána orvoshoz.
Milyen gyakran kell vinni az állatorvoshoz oltásra?
- Évente 1× kell oltani.
-Milyen felszerelés kell, illetve ajánlott? (Kaparófáról, illetve macskaalomról már tudok)
- Alomtálca, lapát, kaparófa, fekhely, játékok, 2-3 tál.
Én szeretem az alomkilépő szőnyeget és a tál alátétet.
-Érdemes-e ivartalanítani? Miben változik meg, ha ivartalanítva van?
- Igen érdemes, fontos.
Ha kandúr, akkor 6 hónaposan jelölbi fog, ami irgatmatlan büdös.
Ha nőstény, akkor pedig szinte belebolondul a párzás hiányába.
A betegségekről nem is beszélve, pl.: hererák, gennyes méhgyulladás.
-Érdemes-e levinni sétálni? Lányom akarja pórázon sétáltatni.
- Felesleges, a macskának ez inkább stressz, főleg ha kiskora óta panellba van.
-És ami igen fontos, hogy oldjátok meg, az etetést itatást, ha 1 hétre elmentek nyaralni és a macska otthon marad? Mást nem szívesen kérnék meg, hogy etesse, még anyámat se, ő amúgy is utálja a macskákat.
- Vagy megkérsz valakit, hogy eteti vagy macska panzió.
Illetve mi lesz, ha benti macskát elviszek magammal Balatonra egy hétvégére?
- Jobb ha nem viszed magaddal, neki ez nagy stressz, inkább valaki vigyázzon rá, macska panzió.
Elmegy és sose látjuk többet, vagy visszajön?
- Ha elmegy, pl.: kiszökik, és nem üti el egy kocsi, nem fogja be valaki akkor lehet vissza megy.
Bár panellba...ez nehézkes.
#1:
Van igazság abban, hogy a panelban megbolondulhat egy macska, ha visszaemlékszem kb. 8 éve az egyik exemnek volt egy macskája, kizárólag benti macska volt panelban, 4-5 éves lehetett és valóban bekattant, de úgy hogy a családtagokra támadt, nem csak karmolta, hanem harapta is őket eléggé agresszíven. Persze ez 1 példa, a többi ismerősömnek, akinek volt macskája, nem járt vele így.
Arra is emlékszem hogy nőstény macskája volt az exemnek, kb. 2 havonta tüzelt és olyankor sokszor még éjjel is arra ébredtünk, hogy nyávog.
A sétálást hámmal gondoltuk, nagyon ritkán látni rá példát.
Ami még eszembe jutott kérdés:
Etetés ugyan úgy van, mint a kutyák esetében, hogy a száraz táp + víz, kinn van előtte 0-24-ben nedves tápot pedig egy nap 1x kap?
És ami szintén érdekes nálunk:
Van egy nagyobb 150 literes nyitott akváriumban egy törpehörcsög a lányom szobájában, kb. 120-130 cm magasan lehet az akvárium teteje, körülötte nincs polc amiről bele tudna ugrani a macska. Ennek ellenére elképzelhető hogy a földről megpróbál bejutni és levadássza a hörcsögöt? Vagy nem foglalkozik ilyenekkel?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!