Miért csak este, lefekvés előtt és reggel, amikor felkelek jön a cicám dorombolni? (És dagasztani)
Napközben szinte soha. Simogatást se mindig szereti, de általában minimum eltűri. Amikor pihen és simogatni kezdem akkor azt élvezi, de nem dorombol. Helyette a kezemet/ujjamat szokta nyalogatni. Amikor felemelem, hogy simogassam, akkor megnyalja az orrom, néha nagyon finoman ráharap (amikor ez megtörténik akkor megint megnyalja utána) majd kiugrik a kezemből. Napközben nem dorombol.
Este, amikor befekszem az ágyba aludni, akkor pár perc és jön, felugrik, elkezd dagasztani, dorombolni. Ekkor kb 3-5 percig dorombol meg dagaszt, majd keres a lábamon egy kényelmes pózt és lepihen. Ennyi volt a dorombolása, ha ekkor ha elkezdem simogatni, akkor már nem dorombol. Amint megmozdulok az ágyban, azonnal átugrik a székbe és ott alszik.
Reggel amikor felkelek (a cica hamarabb szokott, általában hagy aludni, ritkán kelt fel) akkor megint jön, de kevesebbet, ekkor csak 1-2 percet dorombol (és dagaszt). Aztán napközben megint semmi és csak este megint. Amikor este átugrik a székbe, és visszateszem őt az ágyba, a lábamra, ahol volt, akkor nem marad, megy vissza a székbe. Ha a széken kezdem el simogatni, akkor megint nem dorombol.
Kizárólag csak reggel és este dorombol, akkor szó nélkül, magától jön. Miért viselkedik ilyen furán a cicám? Volt már 1-2 cicám, meg ha rokonokhoz megyek át és ott simogatom, akkor azok szinte azonnal dorombolnak.
2.5 éves nőstény cirmos macska. (Pöttyös cirmos, nem csíkos, nem tudom, hogy ez számít-e, de azért leírom)
A dorombolásnak több különböző jelentése lehet. Íme négy lehetséges ok, amiért macskája dorombolhat.
1. Az elégedettség jele
Talán a legnyilvánvalóbb eset, amikor a cica az ember ölében fekszik összegömbölyödve – ilyenkor azért dorombolhat, mert kényelmes helyzetben van, és elégedett.
2. A nyugtató hatása miatt
Igaz, hogy a cicák legellazultabb pillanataikban dorombolnak, szakértők szerint azonban nagymértékű stressz vagy fájdalom esetén is előfordulhat, például az állatorvosnál vagy vajúdás közben.
A tudósok úgy vélik, a macskák azért is dorombolhatnak, hogy megnyugtassák magukat, vagyis stresszes vagy fájdalmas helyzetben is tehetik ezt, mint amikor a gazdájuk ölében fekszenek. A dorombolás alacsony frekvenciájú rezgései megkönnyítik a légzést, és enyhítik a feszültséget.
3. Segíthet a gyógyulásban
A dorombolás a megnyugtatásnál többre is alkalmas lehet– a tudósok szerint ezek a rezgések segíthetik a sérülések gyógyulását, javítjhatják és építhetik az izmokat, sőt fájdalomcsillapítóként is működhetnek. Ez megmagyarázhatja azt, miért fordíthatnak a sérült vagy beteg macskák értékes energiát a dorombolásra, hogy miért épülhetnek fel gyorsabban a cicák műtétek után a kutyáknál, vagy hogy miért alakulhatnak ki az operációkat követően náluk kisebb eséllyel szövődmények.
4. A „kérő dorombolás” segíthet a cicának kifejezni az igényeit
A dorombolás közvetlenebb módon is segítheti a cicát. A tudósok felfedeztek egy egyedi típusú dorombolást, a „kérő dorombolást”, amelyet a cicák akkor használhatnak, amikor valamit meg szeretnének szerezni a gazdájuktól – legyen ez akár figyelem, akár étel.
A „kérő dorombolás” egy köztes hang lehet a nyávogás és dorombolás között, és hasonló a frekvenciája egy csecsemő sírásához – vagyis egy olyan hang, amelyre ember reagálni hajlamos.
Miért lenne furcsa? Az én cicám sem dorombol napközben, ő is reggel meg este dorombol. Ő egyébként az ölembe se bújik soha, ha a lábamat felrakom a dohányzóasztalra filmnézés közben akkor a sípcsontomra fekszik.
Ne hasonlítsd más macskákhoz. Szeret ő téged. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!