Attól függ.
Egy hidegvérű vagy sodrott bírja, a melegvérűek (és szegény telivérek, hjajj) nem bírják olyan sokáig, de akár még gerinc- vagy lábproblémákat is okozhat.
Mihez képest túlsúlyos?
Ha jól lovagol akkor nem, csak hamarabb elfárad a ló legfeljebb.
Ha meg nem tud lovagolni, az elég kellemetlen a ló számára, esetlegesen hátfájdalmakat is okozhat neki, de ahhoz nem kell túlsúlyosnak lenni.
A ló hosszù távon egészségkárosodás nélkül a saját testsúlyának a 20%-át cipelheti a hátán. "Elbír többet is de az már hosszùtávon káros a hátára a lábaira stb.
Szóval egy hidegvérű simán elvisz egy 100+ kilós embert is.
Ló szempontjából tehát nem hátràny a túlsúly csak meg kell találni a megfelelő lovat.
És most lehet rosszindulatúan hangzik de az biztos hogy a versenysportban nincsenek túlsulyosak. A sportlovak vèkonyak általában és nem előnyös ràjuk túlsulyos lovast rakni. Épp ellenkezőleg minden komoly versenyző kicsi apró termetű. Főleg a zsokék de a díjugratók is.
Tehát ha azt veszed az lehet egy hátrány hogy nagyon profi versenyző sose lehetsz.
És ugyebár mint minden sport a lovaglás se könnyű. Ha tetszik ha nem szükséges a jó kondi és erőnlét.
Végsősoron boldog hobbilovas nyugodtan lehetsz csak keress minél vastagabb lovat magad alá ;)
De ha lovakkal szeretnél foglalkozni és sportolni nem csak a lovaglás létezik. Ott a fogathajtás ott nem akkora hátrány a túlsulyosság és annak az ágnak is megvan a varázsa sőt csak ajánlani tudom.
Ott akár bajnok is lehetsz nem gátol a testsúlyod.
Nem hiszem el, hogy még mindig van olyan "lovas" aki azt gondolja, hogy a testsúly hátrány a lovaglásban!
Mondjuk láttam lovardát, ahol külön súlyhatár is szerepel a kezdő lovasokra nézve. E fölött a súly fölött nem oktatnak.
Minden valamire való oktató elmagyarázza, legalábbis el kéne magyaráznia, hogy NEM A LOVAS SÚLYA A LÉNYEG!!!!! HANEM A HELYES LOVAGLÓTECHNIKA!!!
A súly nem számít semmit, ha megtanultál lovagolni - megfelelő technikával mennek az ügetések és a vágta...
Akkor nem viseli meg a hátát és az ízületeit a lovas súlya.
Amíg meg nem tudsz lovagolni, addig meg úgysem vágtázhatsz, és a könnyű és tanügetést is csak futószáron gyakoroljátok, először lépésben, majd ügetésben, ha már a technika megy.
A huszárjaink teljes menetfelszerelésben bőven meghaladták a 100 kg - ot és a ló végigvitte őket a csatán. Persze nyilván nem pónin vagy kislovon lovagoltak.
A lónak nem a lovas súlyával lehet baja, hanem mert szarul lovagolsz. Innentől egy 50 kg - os ember is tönkre tudja tenni a 600 - 800 - kg - os lovat is.
A súly Neked lehet gond, mert kevesebbet bírsz az ügetésből, mint a könnyebb lovas, az állóképességed sem a legjobb, ha súlyosabb vagy a kelleténél.
Írta itt valaki, hogy a versenyzők között nincs súlyos lovas. Ez igaz,de ez azért van, mert a versenyzéssel együtt járó életvitel tökéletes fogyókúra és nem azért, mert teltebb testű díjugratót nem bírná el a lova.
Egyébként Tatterstalban láttam díjugratót, aki átlag méretű kisbérivel versenyzett és a lovas igencsak "ducinak" számított a nagyjából 165 cm testmagasságával, kb. olyan 100 kg - ot nyomhatott. Akire valószínűleg nem lehetett lovaglózakót venni a pocakja miatt, csak csináltatni. Ja, és ez a lovas, ettől függetlenül tökéletes lovaglással szintidőn belül hibátlan kört ment, stílusversenyen.
Na akkor most hol van a lovas testsúlyának a jelentősége?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!