Pillangó zabla és pessoa zabla közötti különbség?
Sose tudom, hogy a két zabla hatása között mi a különbség. Valaki esetleg el tudná magyarázni, aki otthon van zablák terén?
Annyi különbséget látok, hogy a pillangó zablára lehet láncot rakni (illetve hogy fogatos zablának írják). De hogy most a karikának ovális vagy kör alakja van, az mit befolyásol?
(jó, ez feszítő, de ha mondjuk egyszer tört lenne)
és
Nem vagyok egy zablaszakértő, de én ezt mindig úgy gondoltam, hogy a pillangó zabla kevesebb funkciójú, de erősebb, mint a pessoa.
Megmondom miért. A pillangóban a karikák nagyobbak, így nagyobb területen fekszenek fel a ló szájszegletében a pofa oldalsó részére. Ergo fordulásnál sokkal erőteljesebben hat, mint a pessoa, ahol egy sima nagykarika van - és azon a kis karikák, de azok kevésbé fekszenek fel nagy területre, így kisebb a hatásuk.
Másik dolog a variabilitás. A pillangónál az erőkar hatásfoka adott, nagyon nem tudsz változtatni a pofaszíj és a szár csatolási helyei között, míg a pessoánál erre sokkal több lehetőséged van, ott változtathatod a feszítés mértékét. Ha a legfelső és legalsó karikákba csatolsz, akkor nagyobb a feszítő mérték, de ha egymáshoz minél közelebbi karikákba, akkor kisebb.
Ezen kívül a pessoára is lehet álladzóláncot csatolni, így növelve még inkább a hatásfokát. Pl a pessoa álladzó nélkül inkább hajaz egy mosolygóra, míg a lánccal együtt felszerelve jobban kijön a feszítő hatás.
Továbbá még azt is gondolom, hogy a pillangó zablánál, ha megnézed, a két karika egymásba folyik, azok mind egy erőkar továbbítása, míg a pessoánál a kis karikák nagyobb távolságra vannak a szájzugtól, így ha egy egyenes vonalat húznánk a kis karika és a szájzug között, már alapból egy ferde, feszítő hatású erőkart látunk, míg a pillangónál ez egy dőlésszög nélküli vonal.
Ha nyugalmi helyzetben van a zabla a ló szájában, akkor a pillangó karikái teljesen egy vonalban vannak a ló szájvonalával, ergo, a szárak sokkal kisebb húzása is már feszítést vált ki. A pessoa ezzel szemben - gondolom a kis karikák elhelyezkedése miatt -, nyugalmi helyzetben is úgy fekszik fel, mint egy sima csikózabla, a kis karikák alapvetően a fő karika folytatásaiként inkább jobban merőlegesek a szájvonalra, mint a pillangó -> tehát a szárkezelésnél kevésbé feszítő hatású, mondhatni csökkentett erejű, mint a pillangó - kivéve persze ha az utolsó karikába csatolunk mindent.
Mindenesetre, a pessoát én gyengébb hatásfokúnak gondolom, nem annyira durvának, mint a pillangót, ami ötvözi a mosolygó és a feszítő funkciót, de nyugalmi helyzetben kvázi csikózablaként hat, és csak akkor fejt ki nagyobb hatást, ha a ló beledőlne a kézbe, vagy el akarná vinni a lovast. A pillangót jóval nagyobb hatásúnak, erősebbnek gondolom, mind a kialakítása, mind pedig amiatt is, hogy a pessoához lehet használni összekötőt, és rengeteg féle variációban alkalmatos, míg a pillangó nem.
Ez pusztán a saját spekulációm, azért jó volna ha ezt a teóriát valaki megerősítené, vagy cáfolná. :)
Akkor kezdjük ezzel a megjegyzéssel:
"(jó, ez feszítő, de ha mondjuk egyszer tört lenne)"
Nem attól feszítő, hogy egyenes, hanem attól, hogy van erőkarja. Klasszikus feszítőből is van egyszer- és kétszertört is, meg millió féle szájrészű, amit csak ki lehet találni. Ha konkrétan karja nincs is, de a karikája fel van osztva és külön lyukakba lehet csatolni a szárat és felül a pofaszíjnak is van külön lyuka, az is feszítő, lásd kimblewick. A kedves kis virágos zablanélküli kantárok is feszítő elven működnek, akárcsak egy hackamore vagy feszítő zabla, csak a nyelv helyett az orrhátra hat (plusz az állra és a tarkóra).
Alapvető különbség, hogy a pillangó egy fogatos zabla, a pessoa pedig nem. Hogy a fogatlovak zabláinak kialakításának milyen fontos szempontjai vannak, azt passzolom. A pillangóhoz gyárilag, minden esetben jár álladzólánc, a pessoára is lehet ugyan tenni, de alapvetően anélkül árulják és használják és ha valaki álladzót is szeretne, az jellemzően más zablát választ.
Amit ez a zabla csinál, az az, hogy a szájrész körül elforog, tehát az alsó karikába csatolt szár hátra és fel húzza az alsó karikákat, ezzel pedig lefelé húzza a felső karikát. Ezzel a felső karika lefelé húzza a pofaszíjat, a zablát pedig felfelé, szóval a tarkóra és a szájszegletre gyakorol nyomást, egymás irányába. Ha a zabla tört, akkor nagyobb a szívás a lónak, mert a zabla ráfeszül a hordászra és a nyelvre, azokat összeszorítja. Mivel nincs álladzó, így a zablának ezt a mozdulatát semmi nem határolja be. Az álladzó ha megfeszül, annál tovább nem tud a kar hátrafelé mozdulni, tehát pessoával sokkal nagyobbat kell a kézen mozdítani ahhoz, hogy x hatás elérjen a lóhoz (tehát gyakorlatilag ez egy gag zabla). És igazából ebben látom a hatásbeli különséget a két zabla között, azon kívül, hogy az egyik fogatos, a másik pedig nem.
Pillangónál is van több karika, amiből ki tudod választani, hogy melyikbe csatolod, illetve semmiképpen nem hathat csikózablaként, hacsak nem a zablakarikába csatolod a szárat. Ha valamelyik alsóba, az a legcsekélyebb nyomás esetén is működésbe hozza az emelő hatást, hiszen az alsó karika elmozdul a felsőhöz képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!