Mi kell egy kiscsikófelneveléséhez?
Sziasztok!
Eszem ágában sincs a lovamat befedeztetni, legalábbis egyenlőre. Mert se a tudásom nincs meg hozzá, se nem az időzítés nem alkalmas. Viszont ha majd egyszer a távoli jövőben ilyesmire hajtanám a fejem, ahhoz szeretnék egy ilyen kis előzetes összefoglalót erről az egészről, úgy nagy vonalakban.
Arra lennék kíváncsi, hogy tulajdonképpen hogy zajlik le ez az egész folyamat onnantól, hogy megfogant a tulajdonos agyában egy kiscsikó gondolata, egészen odáig, hogy egy egészséges kiscsikót akár eladásra bocsájthasson.
Milyen vizsgálatokat kell elvégeztetni a kancával és mi alapján válasszuk ki a leendő apát és a fedeztetés időpontját?
Mire kell fokozottan figyelni a vemhesség (előtt), alatt és után, illetve a kiscsikónál születése után?
Meddig kaphat munkát a kanca fedeztetés után, illetve ellés után mikor ajánlott visszaállítani a munkába?
Milyen és mekkora kockázattal jár ez az egész?
Előre is köszönöm a válaszokat, remélem sikerül egy kicsit felhomályosodnom ebben a témában.
A mén kiválasztása eleve nagyon bonyolult dolog. Első ízben nem mindegy, hogy mire kell a csikó. Aztán figyelemmel kell lenni a kanca kiállására, küllemére és temperamentumára, mert egy szöges ellentétben álló mént rárakni nem egy tuti lépés (például egy akhal teke és egy fríz nem egy elit ugrólovat fog eredményezni). Aztán azt is nézni kell, hogy például egy amúgy is szemes, idegbeteg típusú kancára inkább nyugodtabb mént célszerű keresni, stb. Fontos szempont, hogy mire kell a csikó, a ménnek milyen fajtákba van engedélye, a kanca kiállása, külleme és saját teljesítménye indokolja-e, hogy utódja legyen, stb. E mellé érdemes megnézni a választott mén utódjait is, mert a sajátteljesítmény mellett azért az se mindegy.
A kancát az 5. hónap környékén herpeszre oltani kell, aztán egyszer kell ismétlő oltás. Fedeztetés után párszor ultrahanggal vizsgáltatni nem muszáj, de ajánlott, mert ha ikervehem pl., akkor el kell hajtani.
Első csikó esetén én a kancának csak az utolsó hónapban adnék kancatápot, hogy ne legyen túl nagy csikó, majd odakint nőjön inkább (ellés után kaphat megfelelő tápot az anyja). Ellés előtti pár hónapban én forrázott lenmagot is etetek, mert a székletürítést könnyíti a kancának, hiszen síkosítja a beleket, és meggátolja a bélsálpangás miatti kólikát. Ezt ellés után is adnám a helyedben egy ideig... Ellés után elvben adhatsz búzát a kancának, szoktatás után max (!) egy maréknyit kb., de nagyon lassú szoktatással, mert megdagad a gyomorban, és kólikát okozhat, ellenben fokozza a tejtermelést.
Aztán, a csikónak az a jó, ha több korabeli csikó van, mert játszanak együtt, és szocializálják egymást, viszont az eltérő évjáratokat ne keverd, mert a nagyon megölik a kicsiket, egyszerűen nincsenek tisztában a saját erejükkel - persze az anyja jó esetben megvédi, de ő se lehet ott mindig...
A kanca nálam még az utolsó napokban is "dolgozik", de már csak annyit megy, amennyit kedve van. Nyergelni már nem nyergelem, szőrén vagy kézen "dolgozunk", ez sokszor annyit jelent, hogy kisétálunk az erdőbe, esetleg kézen ügetünk, ha szeretne, vágtázni nem nagyon szoktam már az utolsó 2-3 hónapban, azt elintézi magának karámban, ha kedve van. Viszont mozgatni muszáj, különben több gond is felléphet, bokszfogság esetén szinte biztos a túlhordás, mert nincs semmi inger, ami kiváltja az ellést, a túlnőtt, túlfejlett csikó pedig kifelé jövet olyan belső károkat okoz (pl átszakítja a beleket, vagy egyéb szerveket), ami az élettel összeegyeztethetetlen a kanca számára. Hasonlóan veszélyes, ha mozog, de nem eleget, mert komplikációk léphetnek fel, ha nincs eléggé edzésben az izomzata, nincs ereje kitolni a csikót.
Az ma már meghaladott, hogy a csikót csapd ki lehelőre, és három évesen hozd be. Megfelelő táp kell neki, nem mindegy a széna minősége sem, stb-stb, ha a legideálisabb lovat akarok kapni belőle, amit csak lehet. Rengeteg csikóknak való táp van, ha nagyon biztosra akarsz menni, akkor vérvizsgálat alapján döntöd el, melyik legyen, mi az, amiből kicsit kevesebb van a vérében, stb. Legkésőbb féléves korában sütni vagy chippelni kell, és lekérni az útlevelét. Ehhez lehet, hogy DNS vizsgálati s kelleni fog.
Egyes fajtákban kikötés, hogy addig az anyja alól semmiképpen sem leválasztható, csak annak elhullása esetén. Kalkulálj vele, hogy a leválasztás egy kész tortúra, akárcsak a csikó nevelése...
Kaptál egy szép hosszú választ. Én csak egy rövidet adnék: ha eladásra tervezed, akkor ne fedeztess, mert anyagi ráfizetés még a jó csikó is.
Ha megtartanád, akkor ellovacskázhatsz, kiscsikózol, örömöd leled benne, stb, de minél tovább tartod, annál nagyobb ráfizetés ahhoz képest, hogy mennyiért lehet korrekt 3 évest venni.
Köszönöm szépen az első válaszolónak ezt a szép hosszú kielégítő választ, köszönöm hogy ennyi időd beleöltél a kérdésem megválaszolásába.
#2 válaszoló: Sajnos tudom mennyi költséggel jár ez az egész, de első sorban nem azért kérdeztem, hogy a saját kancámat befedezzem, hanem hogy legalább valami halvány fogalmam legalább mégiscsak legyen ebben a témakörben. Viszont a későbbiekben nagy valószínűséggel lesz csikója a kancámnak, mert annyira jó származása van, hogy hülye lennék ezt nem kihasználni.
# 3mas:
Igazad van! Én teljesen kielégítőnek találtam a válaszokat! Aki nem, az írja le akkor a saját véleményét mert abból, hogy lepontoz mindenkit nem leszünk okosabbak!
Az ezen az oldalon az nem szokás...érvelés helyett csak a gombokat tudják nyomogatni.
Ha jó a kancád, akkor hajrá. Szakirodalomnak javaslom a Lótenyésztők kézikönyvét.
Vannak, akiknek ez a hobbija.
Első kettő leírt mindent :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!