Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A futoszarazas is fontos?

A futoszarazas is fontos?

Figyelt kérdés
Marmint igazabol semmit nem talalok rola. Ezt is lehet komolyan uzni ? Lehet egy lovat hosszab ideig kikepezni? Engem jobban erdekel a lokikepzes idovel el szeretnem erni hogy a lovamat en kepezzem ki. Nem kell felreerteni nem mostra gondolok. Hogy kezdjek ugy neki hogy kozben nem rontsak el lovat ? Milyen konyvet ajanlatok? Barmi normalis tanacsot meghallgatok ..
2015. febr. 22. 19:24
 1/5 anonim ***** válasza:
Fontos! Futószáron nagyon sok mindent meg tudsz tanítani a lónak, sőt, földről gyakorlatilag bármit meg tudsz vele csinálni, amit hátról. Ajánlom Gőblyös István blogját, a témáról szóló kurzusait, akár személyesen is megmutat neked bármit. A csikók futószárazásáról nagyvonalakban olvashatsz a Fiatal hátasló alapkiképzése c. könyvben (Lovasakadémia sorozat).
2015. febr. 22. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia! Kicsit zavaros a kérdésed, de megpróbálok választ adni arra amit sikerült kibogoznom belőle:


Egy ló kiképzésében természetesen nagy szerepet játszik a futószárazás, nem okos döntés kihagyni és rögtön felpattanni a ló hátára. Egyébként valószínűleg mire odajutsz, hogy lovakat képezz ki már jó pár saját ló a hátad mögött lesz és jobban fogsz érteni hozzájuk. Egyébként én mindenképp egy szakember segítségét javasolnám az első kiképzéskor, mert bármilyen jó is egy könyv, nem fog tudni végig a karám mellett állni és minden pillanatban dirigálni, hogy mit csinálj. Nem azt mondom, természetesen jó dolog, ha utána olvasol, de ne hagyatkozz teljes mértékben a könyvekre, mert olyan is előfordulhat, hogy két különböző könyv homlokegyenest mást állít mint a másik. Ilyenkor hogy döntöd el, hogy melyik a helyes?


Lehet, ezzel foglalkozni akár hosszú távon is. Lényegében a legtöbb kupec is ezt csinálja: vesz potom pénzért egy nyers csikót, alapszinten belovagolja, majd tovább adja többször annyiért, mint amennyiért vette.


Én igazából olyan könyvet nem tudok ajánlani ami teljes mértékben erről szól, én egyedül, ami többé-kevésbé kapcsolódik ehhez a témához, Monty Roberts: Az igazi suttogó illetve Shy Boy című könyvét olvastam. Nagyon olvasmányos mindkettő és még ha nem is értesz teljesen egyet a módszereivel érdekes látni az ő világszemléletét is.


Remélem valamit azért tudtam segíteni, és majd a későbbiekben sok sikert a lovagláshoz! :)

2015. febr. 22. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Persze, hogy fontos.

Mint az előttem szólok leírták, a belovaglás is ezzel kezdődik. Viszont ahogy láttam, kihagyták, hogy utóidomításkor is hatalmas hasznodra lehet, illetve a már jól kiképzett lovat is lehet időnként lovas nélkül dolgoztatni, a lendületét fejleszteni, stb.


Jó időközönként adagolt futószáras munkával a kiképzés menetét tudod színesebbé tenni, rudaztathatod az állatot, akár ugrathatod is (de a szabadon ugratás szerintem hasznosabb, mint a futószáron történő).


A lényeg, hogy ne körbe-körbe kergessed, hanem rendesen építsed fel az óra menetét. A futószáras munka is ugyan olyan jó, ha szakértelemmel csinálod, mint a lovaglás, csak nem szabad túlzásokba esni.


Továbbá kapcsolatteremtésre is teljesen jó. A ló megtanul a földről is reagálni a segítségeidre, te pedig meg tudod figyelni, mire hogyan reagál. Ezt nyeregből csak érezni tudod, földről azonban látod is.


A futászármunkát kiegészítheted kézen történő munkával is, ezt valóban Gőblyös István tudja a legjobban megmutatni/magyarázni :) Ha őt nem éred el, akkor is mindenképpen hasznos szakembertől tanulni, és sokat gyakorolni, eleinte olyan lovon, ami már tudja a dolgokat, és nem rakoncátlan.

A lényeg, hogy nagyon hasznos, ha tudod, mit miért és hogyan csinálsz, és nagyon káros, ha csak ész nélkül kergeted a lovat.


Szakirodalmak: Lovasakadémia 1. magyaráz róla helyenként, illetve most találtam egy külön fejezetet Gróf Endrődy Pálffy Zsigmond - A lovaglás vezérfonala könyvecskében is. Illetve szó van róla a Reiner Klimke - Cavaletti könyvben. A Jól képzett lóban (Lovasakadémia 13.) is írnak róla, illetve van pár bekezdés az Irányelvek a lovaglás és hajtás számára kis könyvecskében is :)

2015. febr. 22. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :) elér régóta lovagolok ..és versenyeztem is már de valahogy most már oda értem ,hogy torkig vagyok az automata lovakkal.Van nekem is 2 egy póni és egy idősebb sportlovam . A sportlovat már készen vettük vele megtanultam az alapokat.Szeretném ha a következő lovamat én lovagolnám be persze egy kis segítséggel...
2015. febr. 25. 20:41
 5/5 anonim ***** válasza:

Kettős futószárral, és persze hozzáértéssel BÁRMIT megcsináltathatsz a lóval, amit nyeregben, vagy kézen meg tudsz vele csináltatni, így természetesen fontos.

Igazából az, amit ma sokan csinálnak, nem is futószárazás, csak lófárasztás. A a minimum, hogy a ló jelre megáll, lép, üget, vágtázik, és vállat ki/be, farat ki/be feladatokat megcsinálja (szóval az állítás, hajlítás irányát is te adod meg!), illetve az alap tolódásokat (befelé is, és nem azért, mert szárral berángatod).

2015. márc. 5. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!