Szerintetek nyeregben vagy voltige hevederrel konnyebb es jobb megtanulni lovagolni? Minden lovardának van voltige hevedere?
Voltige az első pár alkalommal, amíg ráérzel a lóra (futószáron). Természetesen voltige-on nincs kengyel.
Aztán nyereg, nyereg, nyereg. Gondolj bele, terepre sem voltige-zsal fogsz járni...
Voltizzsal kell tanulni, utána nyereg kengyel nélkül, végül nyereg kengyellel. Így szerezheted a legbiztosabb ülést, egyensúlyt.
Ami a két stílust illeti, nagyon eltérőek a segítségek. A western lónál nagyon hangsúlyos a testsúlysegítség, ezen kívül a ló mindent addig csinál, amíg azt nem mondod, hogy most már hagyja abba. Illetve érdemes megemlíteni, hogy a ló nincs összeszedve, feligazítva, az elejére esve közlekedik. Viszont egyes feladatok végrehajtásához messze hátrébb hozza a súlypontját, mint ahol az angolos ló tartja.
Az angolos ló ezzel szemben jobban függ a segítségektől: addig csinálja a feladatot, amíg utasítva vna, hogy csinálja. Másfelől nagoyn függ a csizmától, az küldi hozzá a szárhoz, ami elől megtartja, és igyekszik a súlypontját egyre inkább hátra tolni. Akinél a szársegítség dominál, és azzal irányít, az tévúton jár, bármelyik stílusban is lovagol. Még a kocsilónál is, ha jól van idomítva, akkor nem az irányít - nem abba az irányba megy, amelyik oldalon meghúzod a szárat, nem csak szársegítségre fordul (sőt, konkrétan meg is hajlik, nem csak úgy fordul, mint egy darab deszka), stb.
Mindnesetre amiatt, hogy a testsúlysegítségek eltérőek, ezért a nyergek is mások: konkrétan máshogyan ültetnek, ezért ha komolyan gondolod, nem vegyítheted a stílusokat. Éppen ezért, a stílus, amiben lovagolsz, megszabja, hogy milyen nyerget raksz a lóra.
Persze ezen belül vannak még variánsok, marhatereléshez van külön nyereg, meg hordókerüléshez is, ahogyan az angolos is megkülönböztet ugró és idomító nyerget...
szóval az van, hogy van a western stílus, tök más segítségekkel és van az angol stílus. Magyarországon aki valamennyire is tud lovagolni, ott szerintem 90-10, ha nem 95-5% az angol lovasok javára.
viszont nyereghasználatban már más az arány, ugyanis nagyon sokan western nyerget raknak a lóra, de ugyanúgy angol stílusban lovagolnak. vagyis az ülésük westernes lesz (mert ahogy az angol nyeregben kell ülni, úgy a westernben nem tudsz, se a kezed, se a lábad nem tudod oda tenni, ahova kéne), de a ló angolba van belovagola és a segítségeket is úgy adják. ez egy mutáns stílus, hobbi "western".
egyébként az is jellemző, hogy "béna" lovasok pont azért választják a westernt, mert abból "nem lehet kiesni", stb.
mindenképpen azt javaslom, hogy rendesen angol nyeregben, angol stílusban tanulj meg lovagolni, mert onnan még mindig átválthatsz erre a hobbi western stílusra, de sokkal jobb alapot kapsz angol nyeregben.
vagy tanulhatsz eleve western lovaglást, de azt nagyon kevés helyen oktatnak az országban és ami még nehezebb, hogy nagyon kevés olyan lovat találni, ami így van belovagolva és azok mind nagyon drága lovak. tehát az egész sokkal költségesebb és macerásabb.
A ló úgy megy, ahogyan idomítják, ha arra tanítod, hogy angol stíluzsban közlekedjen, akkor úgy, ha westernre, akkor úgy. Minden ló belovagolható bármely stílusban, legfeljebb nem érdemes (pl. napjaink legtöbb sportlova egyszerűen nem a legkiemelkedőbb a western szakágakban, fizikai felépítése miatt, ugyanúgy, ahogyan az angol telivér is hiába gyors, hosszútávon feltörölhető vele a padló, stb).
Az az angolos, aki western nyeregben lovagol, az esetek legtöbbségében igénytelen a lova és a lovaglás felé, nagyon sokszor a "csak terepre megyek, mert idomítani nem szeretek, az csak értelmetlen huppogás" kezdetű történetet láthatzjuk.
Egyébként helyes üléssel egyik nyeregből sem lehet csak úgy, könnyen kiesni - olyan helyet kell keresni, ahol a helyes ülést meg is tanítják, és nem csak rádhagyják, hogy jó az úgy. Hogy melyik stílust választod, az mindegy. És ne feledd, még az olimpikonok is visszaülnek néha futószárra, mert mindig van hova fejlődni, mit javítani - ezt a nyereggel kompenzálni nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!