Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy kell bánni egy lóval?

Hogy kell bánni egy lóval?

Figyelt kérdés

Egyáltalán nem értek a lovakhoz. Semennyire.

A kutyákhoz eléggé értek.


Tegnap láttam egy műsort, musztángokról szólt. (Azt mondták van hasonlóság a háziasítottakkal, csak ők még érzékenyebbek, vadabbak)


Azt mondták, meg kell értetni a lóval, hogy az ember nem ragadozó, így fog közel engedni.

Ugyanakkor dominánsnak kell lenni.


Ez hogy fér össze?

Hogy "visszább kell venni", ugyanakkor dominánsnak lenni?


Bizalmatlan, elvadult, bizonytalan, félén kutyával szemben kell hasonlóan bánni, mozogni felé, vagy távolodni tőle, mint ahogy a lóval csinálták.

Viszont olyankor nem is szabad dominánsnak lenni.


Szóval nem értem, hogy fér meg egymás mellett ez a két hozzáállás.


A másik:

Egy kutyával szemben normális a dominancia, de a mögött mindig valós "erő" van, akár fizikai, akár (leginkább) pszichés.

De erre ott van a kutyapszichológia, vannak segédeszközök, sőt, sok esetben elég rendesen lemozgatni.


Meg ugye falkaállat, hozzá van szokva a sorrendhez, és nem probléma neki akárhova besorolnia magát.


De egy lóval hogy lehet dominánsnak lenni?

El lehet játszani, de mégis csak 400 kiló (vagy nem tudom) ha az valahogy kifejezi a nemtetszését, elég fájdalmas lehet.

Elég a testbeszéd, mint a kutyáknál? Mi van, ha van egy makacsabb ló? Mégse lehet rá fojtó pórázt tenni...

Szóval miért fogadná el egy ló, dominánsnak az embert?


És amúgy az ilyeneket hogy lehet megtanulni? Csak úgy szóbeszéd alapján, meg tapasztalatból? Vagy van ilyen képzés?

Amúgy egy Monty Roberts nevű öregember volt a legjobb, elképesztő mit művelt a lovakkal.

(A kertje végébe betévedő szarvasokat is megszelídítette , ugyanígy.)


2014. jún. 22. 10:37
 1/5 anonim ***** válasza:

A lóval szemben a dominancia átverésen alapul, amíg nem jön rá fizikai erejére, addig nem is feltételezi, hogy a vele szemben agreszívan eljáról ember gynegébb. Illetve ha rá is jön, egy nem várt válasz (pl rádrúg de te nem elugrasz hanem megtámadod) is hat. De ez emberke között is működik, tegyük fel kést fogsz valakire. HA az nem megadólag viselkedik, magabiztosan kezd feléd indulni akkor neked is rögtön inadba szál a bátorságod, mert azt feltételezed, joggal hiszi magát erősebbnek. Tehát a blöff elég hatékony módszer, amíg nem tudják, hogy blöffölsz. emellé társul a jutalmazás, mert a ónak mindene a kaja,a csillagokat lehozza neked egy csoffadt répáért.

Monty amúgy parasztvakítás. Maga az nagyon ember tud, de azt te neked soha nem fogja megtanítani, az egész "módszer" arra megy ki, hogy menj el a drága tanfolyamokra, ahol pont azt tanulod meg, hogy kell utánozni, de saját kútfőből ugyanúgy nem tudsz majd dolgozni. Tanulni igazából gyakorlatban lehet, nagyon sokat kell figyelni a és megérteni a lovak egymás közti viselkedését.

2014. jún. 22. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi!

Hát ez a blöff dolog tényleg lényeges különbség a lovak és a kutyák között, bár az igaz, hogy egy "nagyfiúval" szemben a kutyáknál is hatásosabb, ha nem fajul a dolog a fizikai dominanciáig.


"Tanulni igazából gyakorlatban lehet, nagyon sokat kell figyelni a és megérteni a lovak egymás közti viselkedését."


Na ez viszont totál így van a kutyáknál is.

Jó lenne, ha lenne annyi időm, hogy ezt mind megtanuljam.

De úgy érzem, ahhoz, hogy ebben jó legyen az ember, az egy külön életforma.

2014. jún. 22. 11:15
 3/5 anonim ***** válasza:

az a fontos, hogy magabiztosságot sugározz a ló felé, így tudsz a hierarchiában fölé kerülni. egyébként a lovaknál is ugyanúgy van hierarchia, mint a kutyáknál, csak nyilván más a helyzet, mert jó esetben a lovad nem otthon a kert végében áll és vagy te, meg ő és így együtt egy "falka", egy "ménes" hanem valóban több lóval él együtt, kialakul köztük egy sorrend és ezen kívül (felül) vagy még te, aki időről időre kiszakítod a csapatából és feladatokat adsz neki.

neki éreznie kell azt, hogy te vagy az okosabb, a tapasztaltabb, majd te tudod!


egyszerű példa: vannak lovak, amikkel a gazdája egyedül nem tud kimenni terepre, nem tudja elhajtani a többi ló mellől. pedig már megvan neki a ló 5 éve, de a ló remeg, hörög, reszket, nem meri elhagyni a többi lovat. amikor már 20x visszafordult a gazdájával és hisztizett, már a gazdi is félve száll fel rá, ezt a ló érzi és nem érti miért akar vele egy beparázott ember eltávolodni a többiektől.

ekkor jön egy tapasztalt lovas, aki nem tojik be, magabiztosságot sugároz és határozottan kihajtja a lovardából és elindul vele. a ló pedig csinálja, és nem azért, mert erőszakot alkalmaz, hanem mert vele nem fél kimenni, mert tudja, hogy a lovas majd figyel, vigyáz, stb.


a dominancia kérdése egyáltalán nem méret függő, te is biztos láttál már olyat, hogy egy családban a tacskó volt a domináns és a bernáthegyi behódolt neki.


egyébként a lovas életben rengeteg olyan (kínzó) eszközt fejlesztettek ki, mint a kutyáknál a fojtó nyakörv, persze ettől függetlenül mérhetetlen fizikai erőben van a ló, de vannak eszközök, amivel meg lehet fékezni, bár senki se jusson oda, hogy használni kelljen!

2014. jún. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A lovak között is van rangsor, tehát a dominacia, az alárendeltség pontosan ugyan úgy működik. A kutyák esetében is van blöff, hiszen egy kiképző sem áll le a kutyával harcolni, nagytestűvel, de akár még egy 20 kilóssal szemben nem is lenne esélye, így ő is csak mutatja, hogy erősebb.


Ami a lovaknál különbséet jelent, az az, hogy ők növényevő, menekülő állatok, nem pedig ragadozók, tehát a rangsor kialakításakor az elküldésnek talán nagyobb szerepe van, mint a kutyáknál.

2014. jún. 22. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A lóval szigorúan de igazságosan kell bánni. Vagy ha úgy tetszik, vasököllel, de bársony kesztyűben. A legtöbb példány könnyen elfogadja, ha irányítgatják az életét, mert természetes állapotukban is szigorú hiearchiában élnek. A fő baj az a lóval, hogy mindentől fél, ami idegen neki. És ha fél, akkor az első reakciója, hogy teljes gőzzel elinaljon. Amikor a musztángot befogják, és karámba csukják, ezt nem tudja megtenni, és emiatt kva stresszes. De szép lassan, ha nem éri bántódás, megnyugszik, és nem törődik a jövő-menő emberekkel. Megszokja új környezetét. Ugyanígy megszokja a munkát is. Tulajdonképpen a ló nagyon szeret szokásokat fölvenni, és utána körömszakadtáig ragaszkodni hozzájuk. Ez is része a biztonságérzetének. Minden, ami ebből kizökkenti, kellemetlen a számára. De a kellemetlenségek lassan megszokássá alakulnak. Sok-sok türelem kell hozzá, és fokozatosság. Mint ahogy a békát főzik... ha bedobod a békát egy fazék forró vízbe, méltatlankodva kiugrik, de ha beleteszed egy fazék hideg vízbe, és szép lassú tűzön alágyújtasz, a békának nem tűnik föl... ;-)

Vannak lovas képzések, meg szakkönyvek is, ugyanúgy, mint a kutyákhoz. Ha érdekel a téma, Wilhelm Müseler: A lovaglás iskolakönyve c. munkáját ajánlhatom. De fennmaradt egy ókori görög lóidomítási kézikönyv is. Meg írt róla Széchenyi is... szóval van választék.

2014. jún. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!