A ló irányítása?
Jesszus..... Mennyi zagyvaság, te jó ég, ez komoly?????
A belső csizma a körző szára, tehát a belső csizma körül fog fordulni a ló, ezért ezt tesszük közvetlenül a hevederre. A külső csizma kissé hátrébb a far kisodródását hivatott megakadályozni. Külső szárat megtartod, ezen támaszkodik a ló, a belső picit mozdít.
Nem a külső szár fordít, ez hülyeség és nem is engedünk a külső száron, mert elvész a támaszkodás, plusz kisodródik a ló a vállán. A külső szár mindig megtart, belső picit mozdít!
Másik: nem fordulunk a vállunkkal a fordulás irányába. Semerre se fordulunk, a vállunk mindig a ló hosszanti tengelyére merőleges. Nézz a fordulás irányába, de ne fordulj arra! Majd a ló fordul, te meg vele.
Hát ez vicces, ami itt kialakult. :)
"a vállunk mindig a ló hosszanti tengelyére merőleges"
Tehát fordulatban a lovas válla a ló vállát követi, így a külső váll előremozdul.
A ló az engedő szárnak utána nyúlik. Körön a külső szár adja meg a fordulat mértékét, tehát ha a lovas eldobja a belső szárat, de befelé terhel, a ló köríven kellene, hogy maradjon, hiszen a testsúlynak alámozdul, a szárral pedig kapcsolatot keres.
A fordulat tehát így néz ki:
- belső ülőcsontra terhelés
- belső csizma lesz a fordulat közepe, az aktivitásának mértéke megadja, hogy a ló a kört kisebbítse vagy nagyobbítsa
- a külső csizma hátul ellentart
- a lovas vállai a ló vállaival párhuzamosak, tehát a belső váll hátra, a külső előre mozdul
- ennek következtében a belső szár rövidít, a külső enged
Jajajajj gyerekek, szerintetek értett is valamit mindebből a Kérdező?
Összegezzünk:
A fiatal, kezdő, és tényleg igazán kezdő lovasoknak hiába magyarázzuk a támaszkodást és annak finomságait az irányításhoz kapcsolódóan. Ne ezzel kezdjétek.
Az alapja, lecsupaszított lényege a dolognak valóban az, hogy:
balra húzom - jé, ellép balra.
jobbra húzom - jé, most meg jobbra.
mindkét szárat meghúzom - nahát, megállt.
(Lehet, hogy nehéz elképzelni, de egy kezdőnek, akinek életében először van szár a kezében, már ezek az apróságok is olyan mértékű sikerélményt adnak, amit azonnali hatállyal porrá zúzhattok, ha elkezdtek neki az irányítás bonyolultabb rétegeiről szigorú szakmai előadást tartani! "Tégláról téglára, emberek!")
Tehát taps, buksisimi. Jöhet a következő finomítás:
balra húzom és hozzáteszem az átellenes, tehát a jobb csizma nyomását - jé, valamivel precízebben fordul a lovacskám, és egy csúnya kört is meg tudok vele lovagolni. (És látjátok, a kérdező kommentje is ezt a kérdést boncolgatja, tehát ő még ezen a szinten van. Egy kukkot sem ért abból a nagy szakmai eszmecseréből, ami itt van, és ez nem az ő hibája – egyszerűen még nem jutott el odáig. Mi lenne, ha neki próbálnátok segíteni, és nem egymást meggyőzni?)
Majd ugyanezt jobb szárral és bal csizmával... aztán rögzíteni kell ezt a fajta átellenes hozzáállást a lovasban. Sok egyszerű "parasztlovaglással" a pályán, és maximum ügetésben. Egyszerű kígyóvonalakkal, egyszerű nagykörökkel és kiskörökkel, egyszerű szlalomokkal. Mindezeket természetesen MÉRTÉKKEL.
Ha a lovas már nem gondolkozik azon, hogy melyik szárhoz és melyik csizmához kell nyúlnia, amikor jobbra vagy balra akarja fordítani a lovat... Na akkor lehet elkezdeni finomítani a tudását olyan úri huncutságokkal, amikről fentebb vitáztatok kedves válaszadók. És azt is fokozatos, apró beavatásokkal.
Aminek helyes elmélete egyébiránt ez volna, pl ha balra fordulunk:
1.A fordulás irányába, balra nézünk.
2.Testsúlyunkat a bal ülőcsontra helyezzük, a bal kengyelbe beleterhelünk.
3.Jobb lábunkat tenyérnyire a heveder mögé húzzuk, és ott megtámasztjuk. A jobb láb a továbbiakban nem mozdul.
4.Közben a bal szár finom húzásával a ló fejét balra hangsúlyozzuk - a jobb kéz marad nyugodtan ott, ahol van. Így a külső szár megtámasztja a ló nyakát és vállát, nem engedi "ellapockázni" (Értsd: Csak a fejét fordítja balra, ellenben ő vígan megy tovább előre, vagy ami még rosszabb: jobbra). Ezt érthette a 63%-os úgy, hogy a jobb szárral "tolja" a lovat, amivel nem mondott hülyeséget, ha mondjuk a lóban megvan a hajlam, hogy elsodródjon az ellenkező irányba. Akkor valóban a külső, azaz jelenleg a jobb szárral tudja körön (vagy fordulaton, íven, attól függ, mit kérünk tőle) tartani. Ha azonban a ló átengedő, és zokszó nélkül megteszi, amit kérsz, a jobb szárnak csupán tartó szerepe van.
5.Bal lábunk körül fordul a ló, s mivel a jobb lábunk mozdulatlan, bal lábunkkal adjuk a csizmasegítséget a forduláshoz. Térdünket, combunkat enyhén ellazítjuk, a bal térd most nem támaszt: utat nyit a lónak, hogy el tudjon arra fordulni.Támogatjuk bal csizmánkkal mindaddig, míg be nem fejezzük a kört/x fokos fordulatot/körívet, majd ismét egyenesre állítjuk a jószágot és rövid dicséret után továbblovagoljuk.
Az elmélete ez volna. Jobb száron akkor engedünk ahhoz, hogy balra tudjon fordulni a jószág, ha fogatot hajtunk. "Mint a biciklikormány" - a mechanizmusa ilyenkor ehhez hasonlatos.
Nem mondom, hogy dogmatikusan kell igazodni a fentebb leírt elmélethez, és ezért 100%, hogy aki kicsit is másként csinálja, az rosszul csinálja. Nincs két egyforma ló, egyikre se lehet ráhúzni egy 100%-ig feddhetetlen sémát. Mindegyik igényel valamilyen szintű alkalmazkodást és saját testreszabást ahhoz, hogy a maximumot tudja nyújtani. Ezek olyan apró, a külső szemlélő számára alig észrevehető machinálások, amik meg már az igazán jó lovasok hatáskörébe tartoznak.
Remélem, így tisztázódott már. Elnézést, hogy hosszúra nyúlt, de a kérdést is sikerült bonyolulttá tenni.
A külső enged AZÉRT, mert ahhoz nyúlik utána (=állít) a ló. De én nem fogok veled vitatkozni, vitatkozzál Müselerrel:
Fordulat:
"...A külső szár először utánaenged. A segítségeken álló ló ennek következtében nyakának külső oldalát kinyújtja, hogy fenntartsa az összeköttetést a lovas kezével. A külső szár utánaengedése már azzal is megtörténik, ha a lovas a vállaival befelé fordul ... A külső kéz azáltal is engedhet egy keveset, hogy a kezet a csuklóból kifelé fordítjuk, miközben a kisujj a szár irányába előremegy."
"Nehéz megmondani, hogy a második szakaszban a szárakkal való befolyás szempontjából a külső szár meghosszabbítása a fontosabb-e vagy a belső rövidítése. ... A fiatal és heves lovak esetében a külső szárral való utánaengedés határozottan fontosabb, mint a belső szár rövidítése."
Nem "oktatgatok", de legalább olvasni tudok, neked sem ártana.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!