Hogyan lovagoljam be a lovamat?
Magyarországon eléggé kevés lovat lovagol be hozzáértő. Sajnos. Szerintem az a legjobb megoldás, ha valaki a környékről jár és a ló gazdájával együtt ketten foglalkoznak a lóval, hogy ne csak a belovaglót tisztelje a ló, egy idő után, amikor alapszinten képzett a ló, akkor pedig egyre többször foglalkozik vele csak a gazdája.
Először szerintem felejtsd el a Pat Parellis baromságokat. Ezek a nagy "természetes lókiképzésesben" meg "erőszakmentes kiképzésben" is pont annyira, vagy talán jobban odacsapnak a lónak. Szépen nyereghez kell szoktatni, meg kantárhoz. Ha már mind a kettőt tűri, akkor lekötöd a fejét nem túl rövidre, de nem túl hosszóra, felcsatolod a futószárat és megfogod az ostort. Gondolom már volt futószárazva, tehát van fogalma a dolgokról. Ne hagyd, hogy bármiféle agressziót mutasson. Az egyetlen, amit súlyosan szoktam büntetni a lovaknál, az az emberhez irányuló agresszív viselkedés. Ha megpróbál bejönni és megijeszteni téged, húzzál csak rá a farára egy rendeset, hogy tudja ki a főnök. Ha nincs kedve dolgozni és megint próbálkozik valamivel, akkor is kaphat egy kisebbet ostorral, nem kisbaba, hogy bármit megcsinálhasson. Pár alkalom után valószínűleg ért a szóból. Ha jól dolgozott, akkor ne maradjon el a dicséret sem. Lehetőleg zárt karámban dolgozzatok. Ha már a futószárazás megy, akkor ülhetsz rá. Ha nem tetszik neki valami, akkor nem dísznek van a pálca a kezedben. A lónak el kell fogadni, hogy nem ő irányít. Ha megvan a ló tisztelete, onnantól öröm a munka. Mehettek terepre, tanulhat újat, amiért dicséretet kap. Legyél vele határozott, addig kell nyüstölni, amíg el nem éred, amit akarsz.
E.
Karámban kezdjétek el belovagolni. Szerezz magad mellé egy lovast, aki ha nem is profi belovagló, de megvan a tudása és bizonyított is jól képzett lovakkal, ne valami mondvacsinált "lovast" keress, aki tereplónak lovagolgat be, és annyit tudnak azok a lovak, hogy ha húzod a szárat, arra hallgat, a többi segítségről meg fogalma nincs. Tehát kell egy rendes lovas, aki segít neked. Kezdjétek el futószárazni, kantárral, nyereggel, később kikötővel, ha már jól megy, akkor lehet ráhasalni, így vezetgetni pár kört, hogy szokja, utána felülni és stb., de kell valaki, aki segít. Ha nem félsz tőle, hogy ledob, akkor az első ráhasalásokat bevállalhatod, de utána hagyd egy tapasztaltabb lovasra, később ő tud segíteni, hogy alattad is jól menjen a ló.
A földi munkát pihenőnapokon csinálhatjátok, de soha ne jutalmazd kajával, mert ha jól sejtem, azonnal rákapna és követelőzne. Keress olyan dolgokat, amiket a ló is élvezettel csinál, kezdetben ezeket csináljátok, hogy megjöjjön a munkakedve. Amikor a legjobban teljesít, hagyjátok abba a munkát, mert így pozitív élmény marad benne. DE, a földi munka nem helyettesítheti a hagyományos kiképzést, csupán kiegészítője legyen, hogy könnyebben kerülj domináns pozícióba. Ajánlom ehhez Robert M. Miller: Hogyan értsük meg a ló viselkedését? című könyvet, mert segíthet, hogy mit miért csinál a lovad és hogyan tudod kezelni.
Gabka!
Őszintén.
Te hülye vagy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!