Lehetne pár kérdésem?
- Mi a különbség:
A patanyom figurák és a lovardai alakzatok között?
Az állítás és a hajlítás között? Mik ezek segítségei?
- Mi a ló lábsorrendje, lépésben, ügetésben, és vágtába?
- A szársegítségeknek, milyen fajtái vannak, és mikor hogyan használjuk ezeket?
- Mikor a leghatékonyabb a csizma segítség?
- A csizma segítség mire hat?
- Hogyan kell szakszerűen(!) beugratni egy lovat vágtába?
- Mi a jó lovas legfontosabb tulajdonsága?
- Mik a nagy körön való lovaglás segítségei?
- Hány méter átmérőjű a nagy és kis kör?
- Hogyan készítsük elő a lovat vágtára?
- Mi a vágta előkészítésének a célja?
- Mi az a félfelvétel?
- Hogyan kell egyenesre igazítani egy lovat?
- Ügetésből lépésbe való átmenet során, mi az első ami csinálunk?
- Mikor van egy ló túlhajlítva? Miért rossz ez?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Patanyomfigura ugyanaz, mint a lovardai alakzatok.
Az állításnál csak a ló nyakára és fejére hatsz, látod a ló belső vagy külső szemboltját, úgymond tarkóból fordul a feje; a nyaka csak kis mértékben hajlik meg ehhez ("Az állítás eléréséhez a lovas mindkét ülőcsontját egyenletesen terheli, a külső száron a támaszkodás feladása nélkül, majdnem annyit enged, mint amennyit felvesz a belsőn. Helyes állításnál a lovas a ló belső szemét és belső orrlyukainak peremét látja"), míg egy hajlítás esetében a ló teljes gerinchosszában ráhajlik egy adott ívre. Hajlítás van például egy sima nagykör meglovaglásakor végig, de a hosszúfalról rövidfalra fordulatnál is...
Lábsorrendek (mindig valamely hátulsó kezd, ha elülső láb kezdi meg a mozgást, az hibás, mert hátulról előlre lovaglunk!)
- lépés: jobb hátsó - jobb elülső - bal hátsó - bal elülső (vagy fordítva, kezdhet a bal hátsó is. Négyütemű jármód).
- ügetés: jobb hátsó × bal elülső egyszerre - bal hátsó × jobb elülső egyszerre (két ütemű jármód, lebegőfázissal. Hátralépésnél ugyanez a lábsorrend figyelhető meg, lebegőfázis nélkül).
- vágta: jobb hátulsó - bal hátulsó × jobb elülső egyszerre - bal elülső (kezdhet a bal hátulja is, akkor a szerint módosul a sorrend, annak függvényében, melyik lábra vágtázik).
A szár lehet kitartó/megtartó, húzó vagy engedő. Az az ideális, ha a húzó segítség egyáltalán nem szerepel a repertoárodbban...
A csizmasegítség abszolút túlsúlya kívánatos a lovaglás során, szóval nincs olyan, hogy az nincs, igazság szerint. A lovaglás során komplexen kell gondolkodni, nincs önálló szár, csizma, testsúly segítség, ahogyan a hang vagy a pálca sem önmagában van.
Vágtabeugratás: Enyhe belső állítást kérsz a lótól (terepen mindegy, melyik a "belső" oldal, de érdemes mindig az ellenkező lábra ugratni, hogy mindkét kézre dolgozzon), a belső ülőcsontodat minimálisan jobban terheled, a belső csizmád hevederen van, a külső enyhén mögötte, majd a csizmazárás pillanatában megtolod derékkal a lovat, a beugratás pillanatában a belső száron kicsit engedsz, a külsőn nem, azon támaszkodik a ló.
A nagykörön való lovaglás során a ló végig a kör ívére hajlik (20m átmérő), belső csizma hevederen, a külső passzívan heveder mögött (csak megtart). Minimálisan a belső oldali ülőcsont többet terhelhet, de ez elég nagy ív, hogy ne kelljen túlzásokba esni. Belső szár játszik, külső szár megtart.
A kiskör 7-10m átmérőjű.
Minden feladatot félfelvétellel jelzel a ló számára, hogy figyeljen, mert lesz valami, neki nem kell tudnia, hogy vágtabeugratás, állj, hátralépés, fordulat, vagy mi. Minden feladatot előkészítesz, mert jelzed a lónak, hogy figyeljen, készüljön, így nem törik meg a mozgása, nem átesik egyik ármódból a másikba, nem ügetésfokozással reagál és rohan, hanem sokkal simulékonyabban hajtja végre a feladatokat.
Félfelvételnél finoman megtart a kéz (de nem húz), de a csizma hozzáhajtja a lovat, a testsúlysegítség kicsit jobban terhelő, beleülsz a ló hátába, de nem veszed fel alacsonyabb jármódba, hiszen a két csizma előrehajtja a szárakhoz.
Erről komplett könyveket lehetne írni, a jól idomított lónál ha egyenlően terheled az ülőcsontocskáid, helye,s korrekt ülésed van, és két szár, két csizma között tartod a lovat, akkor egyenes vonalon fog közlekedni. A ló egyenesre igazítottsága azt is jelenti, hogy javul az egyensúlya, mert testének oldalai egyenletesen terheltek, tehát a ló nem féloldalas, nem keményíti meg egyik oldalán az izomzatát, nem indokolatlanul laza az egyik oldalon, és görcsöl/feszül rá a másikra. Ez különösen a lábakat kíméli.
Ügetésből lépésbe első körben leülsz tanügetésbe, könnyített, vagy könnyűügetésből nem hajtasz végre felvételt. Ha már leültél, akkor a szár kitart, a meghúzod a derekad, megszűnik a csípő velemenő mozgása, és a csizmasegítség sem támogatja a lovat, amint az átmenetet végrehajtotta, hozzázár a csizma, és máris ott van a testsúlysegítség is, ami puhán, rugalmasan követi a lovat, hogy lendületes lépésbe váltson, ne visszaessen lépésbe, mert utána csak ott csetlik-botlik alattad. A szár azonnal enged, ha a ló megcsinálta az átmenetet.
Túlhajlítás során a ló sokszor vonal mögé kerül, és nem egyszer az elejére is esik, ami az elülső lábak idő előtti elhasználódását eredményezi.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
A patanyom figurák és a lovardai alakzatok között?
A kettő ugyan az.
Az állítás és a hajlítás között? Mik ezek segítségei?
Hajlítás: amikor egy íven lovagolsz (pl. fordulóban vagy körön) a ló gerince a nyakától a faráig az ív mentén meg van hajlítva.
Állítás: egyenes vonalon haladva a lovat teheted egyenes állításba (vagyis egyenesre igazítod), külső állításba (a nyakát kifelé hajlítod) és belső állításba (a nyakát befelé hajlítod)
Hogy mik a segítségei, azt inkább gyakorlatban lenne jobb bemutatni. Mivel minden lónak saját egyénisége van, ezért a lovasnak ehhez kell igazodni és ezt csak gyakorlatban lehet kitapasztalni.
Mi a ló lábsorrendje, lépésben, ügetésben, és vágtába?
Lépés: (bármelyik lábbal kezdődhet és 4 ütemű) jobb első, jobb hátsó, bal első, bal hátsó, és megint jobb első
Ügetés: (2 ütemű) jobb első és bal hátsó egyszerre, bal első és jobb hátsó egyszerre
Vágta: (3 ütemű) bal kézen haladva: jobb hátsó, bal hátsó és jobb első egyszerre (ha nagyon gyorsan megy, akkor lehet hogy a jobb első kicsit később ér földet, ilyenkor 4 ütemű és ezt verseny- vagy vadászvágtának hívják), bal első, lebegési szakasz.
A szársegítségeknek, milyen fajtái vannak, és mikor hogyan használjuk ezeket?
Félfelvétel: ha egy új feladatra akarod felkészíteni a lovat, például figyelmezteted hogy jármód váltás lesz
Egész felvétel: mindkét szár egy pillanatra megtart, akkor ha megállítod
Fontos megjegyezni, hogy a szársegítségek mindig csak mellékesek, a csípő, csizma és testsúly segítségeket csak kiegészítik és nem helyettesítik.
Mikor a leghatékonyabb a csizma segítség?
Ha látod hogy a lovad megfelelően reagált rá, tehát megértette hogy mit akarsz hajlandó is végrehajtani a feladatot. Ehhez persze szükséges a ló idomítottsága és a lovas határozottsága.
A csizma segítség mire hat?
A ló haladásának irányára és sebességére, lendületére illetve ezek megtartására. A csizmasegítség mindig kiegészül a szár, a csípő és a testsúly segítséggel.
Hogyan kell szakszerűen(!) beugratni egy lovat vágtába?
Itt sem szabad csak az elméletre hagyatkozni, de legyen: Felkészíted a lovat vágtára, úgy hogy adsz egy félfelvételt és lendületesen haladsz lépésben vagy ügetésben. Ha túlzottan siet a ló, akkor nem fog szabályosan beugrani, maximum csak belehajszolod a vágtába ami nem szakszerű. A beugratás pillanat így néz ki: belső csizma hevedernél zár, testsúly a belső ülőcsonton (vagyis a nyeregben ülsz és nem könnyített ülésben), külső csizmát finoman hátrébb húzod és a heveder mögött zárod, külső szár feszesen megtart majd enged, csípővel pedig megtolod. Célszerű a beugratást a foldulóban vagy körön csinálni, hogy helyes lábra ugorjon be.
Mi a jó lovas legfontosabb tulajdonsága?
Tisztelet a ló iránt. Akármilyen is legyen az a ló, a jó lovas mindig tiszetlettel bánik vele.
Mik a nagy körön való lovaglás segítségei?
Az egész felső test a csípővel, a vállakkal és a fejjel együtt a haladási irányba néz. A testsúly a belső oldalon az ülőcsonton és a kengyelen van, a csípő követi a ló mozgását (kivéve persze könnyített ülésnél, bár jobb ilyenkor inkább a nyeregben maradni). A külső szár rezdületlen (a kéz ne menjen át a nyakélen), a belső szár picit rövidebb és finoman befelé hajlítod a fejét (csak annyira hogy a nyaka az ívnek megfelelően álljon).
Hány méter átmérőjű a nagy és kis kör?
Kiskör: 10m
Nagykör: 20m (nagyobb pályán lehet nagyobb is)
Hogyan készítsük elő a lovat vágtára?
Félfelvétellel jelezz neki, a mozgása pedig legyen lendületes, de ne engedd sietni vagy elrohanni.
Mi a vágta előkészítésének a célja?
Egyértelműen az, hogy a ló időben észrevegye hogy magasabb jármódra akarsz váltani és ehhez készíted elő a legmegfelelőbb helyzetet.
Mi az a félfelvétel?
Külső szár egy pillanatra megtart, majd enged.
Hogyan kell egyenesre igazítani egy lovat?
A ló gerincét a fejtől a farig egyenesen tartod, a csizmák mindkét oldalon azonos helyzetben vannak, a szárak hossza egyforma és a kezek egymás mellett vannak.
Ügetésből lépésbe való átmenet során, mi az első ami csinálunk?
Leülünk tanügetésbe és meghúzzuk a derekat, vagyis a csípő nem követi tovább a ló mozgását.
Mikor van egy ló túlhajlítva? Miért rossz ez?
Alap esetben a támaszkodó ló feje majdhogynem merőleges a talajra, csak pár fokot hajlik a teste felé. Ha a ló szája túl közel kerül vagy hozzá is ér a szügyéhez, az a túlhajlított. Azért rossz, mert a ló nyakcsigolyái nem bírják ezt a terhelés és lényegében gerincferdülése lesz a lónak. A későbbiekben pedig odáig fajulhat a dolog, hogy nehezére esik majd felemelni a fejét, ezért állandóan lógatni fogja.
Hát akkor lássuk csak, én mi mindent tanultam másképp mint ti! Köszönöm a válaszotokat amúgy!:))
ad1: Patanyom figurák, azok a: vállat be/ki, farat be/ki, combra való engedtetés ect. feladatok. Míg, ezzel szemben a lovardai alakzatok: kis/nagy kör, átlóváltás, féllovarda, középből ect. Ergo, a kettő nem ugyan az.;)
ad2: A ló a mozgást mindig a belső hátsó(!) lábával kezdi. A lábsorrendeknél, belső és külső oldal használata javasolt, ellenkező esetben tisztázni kell hogy a jobb illetve, a bal kézre történik-e a lovaglás.
ad3: Szársegítségek fajtái:
felvevő,
utánaengedő,
kitartó,
oldalra kitérő, és
ellentartó.
A felvevő és utánaengedő szársegítséget mindig egymással felváltva kell alkalmazni. Használjuk: fél és egész felvételeknél, minden állításnál, hajlításnál, illetve az öntartás és a támaszkodás javítására is. Helyes végrehajtása: a markunkat egy rövid időre, megfelelő intenzitással összezárjuk, majd "meglazítjuk".
Kitartó szársegítséget akkor alkalmazzuk ha lovunk szár ellen, vagy szár felette megy. A kitartó szársegítséget, képzett lovaknál, megfelelő adagolással, helyettesítheti a felvevő szársegítség. Alkalmazása: egészen addig kitartunk a szárral, amíg a ló nem kezd elenged, a legminimálisabb engedésre is azonnal engedéssel kell reagálni a részünkről is. "Ha a ló enged, mi is engedünk!" Viszont ennek a szársegítségnek sosem szabad hátra felé, vagy túl hosszú ideig hatnia.
Az oldalra kitérő szársegítség, fordulatokban megmutatja a lónak a követendő irányt. Különösen csikók tanításánál használjuk, illetve az oldal járás tanításakor. Általában a lovat hajlító vagy állító, enyhén felvevő szársegítséggel együtt működik.
Ellentartó szársegítségnél ez egyik oldalon annyit engedünk, amennyit a másik oldalon felveszünk. Így a ló tarkóból engedni, vagy nyakból állítani tudja magát. Behatároló szerepe is van, megakadályozza a nyak túlzott állítását, és a ló külső vállára esését. Alkalmazása: mindig egyoldali lehet, a marok szilárdan megtartja a szárat.
ad4: A csizma segítség akkor hat a leghatékonyabban, amikor a ló lába MÉG a talajon van, de már tehermentesült. Ilyenkor kell zárni, és ennek következtében fog a ló lendületesen előre haladni, az összes jármodban.
ad5: A csizma segítség a ló hátsó lábaira hat. (Jobb csizma- jobb hátsó láb, bal csizma- bal hátsó láb.)
ad6: A jó lovas legfontosabb tulajdonsága a türelem!
ad7: A vágta előkészítés célja: hogy a ló AKARJON vágtázni.
ad8: Ügetésből lépésbe való átmenet során az első amit teszünk hogy megrövidítjük a ló ügető mozgását.
Most ezzel nem kioktatni vagy okoskodni akarok, csak nekem ezeket így tanították. Hátha nektek is a segítségetekre lesz!:))
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!