Parellis kérdés. Hogyan?
Az van hogy nagyon szeretem a perelli vagyis ezt a szabadidomítós módszert. Végre van egy lovam és szeretnék vele parellizni. Csakhogy már próbáltam a 7 játékot de már a 2. játéknál elvesztettem a fonalat. És próbálok szeretettel fordulni a lovamhoz, de ő se érti mit akarok tőle. Már megnéztem a parelli DVD-ket és abból is próbáltam ötleteket meríteni, de semmire sem mentem vele. Ez az álmom és nem akarom feladni. De egyedül nem tudom elkezdeni. Esetleg valaki valamilyen jó módszert tud? Mert ezen a környéken szinte senki nem figlalkozik ezzel.
Na szóval egyedül hogyan? :/
Fogsz egy vagy több etológia könyvet és elolvasod, megérted, aztán kimész az állathoz, és hosszú órákon keresztül figyeled, megpróbálod átlátni, hogy az elmélet hogyan néz ki a gyakorlatban.
Elárulom, parelli, monty vagy akárki csodamódszere csak rizsa, a dolog még mindíg a feltétles reflexről, habituációról, pozitív- és negatív megerősítésről, és régen leírt tanítási folyamatokról szól, minden más csak körítés. Ha valaha is idomárnak akarod neveztetni magad, akkor sürgősen szokj le egyetlen módszer istenítéséről, ert azzal pusztán a divatmajom címet érdemlheted ki. Ajó idomár a lehető legtöbb módszert ismeri, (nemcsak ló, de más állatoknál használt gyakorlatokat is!) és helyzettől függően kombinálja őket.
Az első játék a barátkozós játék, ott ismerkedtek, megmutatod, hogy nem bántod és be tudod tompítani pl zacskóval, papírral, takaróval. A 2. játék lényege pedig a tisztelet és ezáltal a dominancia kialakítása. Úgy kezdesz neki, hogy a kontaktpálcát a ló különféle pontjaihoz érinted és neki el kell lépnie. pl hozzáérinted a csípőjéhez, ha egyből ellép megdícséred, ha nem ekkor fokozod a nyomást, aminek az elve szőr -> bőr-> hús-> csont. És addig tartod a nyomást, míg a ló el nem lép. Sokat kell gyakorolni, míg a ló el nem kezd engedni. Ekkor már elég finomabb nyomást alkalmazni, sőt ha már a ló teljesen elfogadja, akkor elég csak jelezni neki és el fog lépni. Ugyanezt el lehet játszani vállnál és szügynél is, mindkét irányból. Ha a lovad tökéletesen enged, akkor az eleje és a hátulja körül is meg tudod forgatni mindkét irányba jelzésre, illetve hátra lép.
Ha ez a játék megy, csak utána lépj tovább. Sokat kell gyakorolni, van, hogy napokig ellenáll a ló, mire engedni fog. Szóval ne várd, hogy elsőre sikerül. Türelem, idő és kitartás, ez szükséges a lókiképzéshez.
Először is tisztázzuk, hogy a Parelli és a szabadidomítás az két külön dolog. Egymásba lehet építeni a kettőt, de míg a Parelli módszert minden lóhoz lehet használni, legyen az nagydíjas ugróló vagy group I-es telivér, bizonyos problémák orvoslása céljára, addig a szabadidomítás lényege a trükkök tanítása, ami egyfajta hobbinak elmegy.
Ha a videók nem segítettek neked, nem tudod leutánozni a mozdulatokat, javaslom, hogy menj egy egy-egy tanfolyamra, hétvégére, elég sokat szoktak szervezni.
Azt azonban ne felejtsd el, hogy a lovak között kemény hierarchia uralkodik, a szeretet nem elég. A Parelli módszer is kemény a lóhoz, a segítségeket fokozatosan finomítják.
Köszönöm :)
2. a Szentedrei szigettől messze lakom. Keszthelyi vagyok.
Mennék edzőhöz de errefelé nem nagyon foglalkoznak ezzel.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!