Mit tegyek ha a lovammal nem bírjuk egymást?
3 éve kaptam születésnapomra, látatlanban vettük, szóval csak elhozták. A legrosszabb természetű ló, akit valaha láttam. Nem tisztel senkit és semmit. A lovazásnak élménynek kell lennie, nem csalódásnak, de akármikor kimegyek hozzá, jó néhány lila folttal térek vissza tőle, harapásnyomok, rosszabb esetben egy patanyom a combomon. És már 8 éve foglalkozom lovakkal, nem azzal van a baj, hogy kezdő vagyok és gőzöm nincs semmihez. Eddig biztos voltam benne, hogy ez idővel megváltozik és összeszokunk, de ha 3 év alatt nem sikerült, ezután sem fog. Csalódtam ebben az egészben. Ellenben az unokatestvérem lova csodálatos, benne bízok és ő is bízik bennem, együtt nagyon jól dolgozunk. Ne nézzetek elkényeztetett csitrinek, akinek mindig a más tulajdona kell, a sajátja sz*rt sem ér, de talán van olyan köztetek, aki megtapasztalta, hogy milyen az, ha az ember a saját lovával nem jön ki, enyhén szólva. A lovamtól nem félek, csak egyszerűen távol tartom magam tőle, nem akarok több csalódást, sérülést. A szüleimnek nem mondtam erről semmit, minden álmom egy ló volt 3 éves korom óta és miután megkaptam, már csak azért se vagyok hajlandó megválni tőle. Vannak persze jobb napok is, elvétve, de ez így nem mehet tovább. Eladni biztos, hogy nem fogom.
Kérlek, adjatok tanácsot, mit tegyek, hogy rendbe jöjjön a kapcsolatunk és örömmel, egymásban bízva dolgozzunk? Nekem nem egy eszköz kell, hanem egy társ a személyében.
18/L
Esetleg próbálj meg vele földről többet dolgozni, körkarámban.
Sok esetben ilyenkor jobb külső segítséget kérni, olyan embertől akiben megbízol, mert kívülről lehet jobban látszik egy probléma. Még akkor is, ha nem vagy kezdő. Sokszor annyira bent vagyunk egy problémában, hogy nem látunk rajta túl (és ez nem csak a lovakra vonatkozhat).
Ha esetleg nyitott vagy más módszerekre, akkor érdemes megkeresned olyat aki ilyenekkel foglalkozik, vagy elmenned ilyen tanfolyamra. pl parelli módszer, vagy esetleg Mészáros Gyulához.
A kezdeti "erőviszonyokat" lehet egyszerűbb így kezelni, aztán a saját stílusodban folytatni tovább a lovaglást.
A leírásodból úgy tűnik, hogy rangsor, hogy úgy mondjam tiszteletbeli problémáitok vannak. Ha ezt sikerülne tisztáznotok, akkor utána már nem lenne semmi gond.
Nekem az ijedősség kezelésében segített a fent említett módszer, amihez szintén kértem némi segítséget, és nem bántam meg.
Sok sikert.
Ha pedig tényleg úgy érzed, hogy te mindent megpróbáltál és mégsem működik, akkor fájó szívvel, de meg kell válnod a lovadtól és újat kell keresni, de úgy hogy már te is ott vagy. És csak akkor megvenni, ha tényleg szimpatikusak vagytok egymásnak, mert az sokat segít a későbbiekben.
Szerintem nagyon jó ötlet az előttem szólóé, hogy megkeresni azt, hogy mit szeret.
De én megnézném azt is, hogy mit tenne, ha nem foglalkoznál vele. Nem keresnéd a kegyeit, hanem éppen megcsinálnád rajta azokat a mindennapos teendőket, amit kell és kész. Vagy a legjobb lenne, ha más csinálná helyetted, egyszóval visszahúzódnál mintha nem érdekelne. Sőt egy másik lóval kéne lenned a jelenlétében, de még a szemébe se nézzél napokig. És csak akkor kezdeményezni felé, amikor Ő kezdeményez. pl.: folyamatosan keresi a tekinteted.
Szerintem ne válj meg tőle. Ha sikerül betörnöd, nagyon szoros és mély lesz a ló és lovasa közti kapcsolat.
És pont azért mert ennyi energiát fektettél bele és nem adod fel!!
A 8 év lovastudás ráadásul relatív, én is pocsék helyen kezdtem lovagolni, 6 év után gondoltam, na, most már elég jó vagyok azért ... Francokat. Mázlim volt, hogy olyan lovat vettem, amelyik nem ennyire durva, nem igen nő az ember fejére akkor se, ha nem vagy teljesen a helyzet magaslatán, de kellett bő fél év, mire magamtól rájöttem, hogy akkor most mit és hogyan is kellene csinálnom, de végül kértem külső segítséget is, mert az úgy gyorsabb és biztosabb volt, mára nagyszerű kis lovacskám van. :) Az egyetlen, ami segíthet, ha szakemberhez fordulsz, ha el is adod a lovat, a rossz tapasztalatok, miegyéb miatt nincs garancia rá, hogy a következő lovaddal jobb lesz a dolog, értve ezt úgy, hogy minden ló a fejedre nő, ha nem megfelelően kezeled: ha őt el is adod, és szerzel másikat, jó eséllyel ott is kell majd a külső segítség, kontroll, ha mást nem, heti egy rendszeres idomítóedzés, mert az lónak, lovasnak is jót tesz. Télen pl. én is nagyon sokat jártam terepre, ott idomítgattam ugyan, de a tavasz beálltával szükségem volt 1-2 ülésjavító edzésre egyszerűen.
A másik, az a ló, amelyik emberre is veszélyt jelent, jó esetben is csak két felé mehet már sokszor: kupechez, vagy vágóba, előbbitől ki tudja, hova kerül, de onnan már jó eséllyel a vágóba, ha nincs megfelelő szaktudás az illető kezében...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!