Fásli és ínvédő kérdések?
Több kérdésem is van ezzel kapcsolatban.
- Mikor használunk fáslit mikor ínvédőt?
Díjlovaglásnál, díjugratásnál, terepen?
- Az istálló fásli igazából mire jó? Mikor használják?
- Ínvédőkből jó minőségűek azok a színesek(pl. kék zöld sárga stb.), azt hiszem tattini márkájúak?
- Ha simán futó-szárazom, akkor is kell valami a lábára?(gondolom nem)
A ló 9 éves lenne, jó kondiban van, ha ez számít.
Fáslit akkor használunk ha "belső sérüléstől" akarjuk megóvni a lábát: húzódás, rándulás, szakadás.
Ínvédőt pedig akkor kell használni ha "külső sérüléstől" akarod megóvni a lábát: összeüti vagy beleüti valamibe.
(Az íntámaszos ínvédő viszont engem érdekelne, hogy akkor végülis a rándulástól is véd?)
A fent leírtakból szerintem el tudod dönteni mit mikor használnak. Terepen talán tanácsos az ínvédő. Meg még annyi hogy díjlovas versenyen minél kevesebb felszerelésnek kell lennie a lovon tehát lehetőleg egyik se legyen rajta. Ugratásnál vannak akik szerint mindenképp kell ínvédő.
Díjlovaglásnál semmi sem lehet a ló lábán, mert pl. versenyen vagy kizárnak, vagy annyi büntetőt kapsz, hogy élből utolsó vagy már akkor, amikor még egy hibát se vétettél... Sokan söröskupakot tettek pl. a fásli alá, hogy nyomja a ló lábát, ezért magasra emelgesse, amitől szebb képet mutatott a ló...
Az ínvédő átveszi az inak terhelését, általában sérült vagy gyógyulófélben lévő lóra kell tenni, máskülönben nem nagyon indokolt, mert egy idő után az inak annyira nincsenek terhelés alatt, hogy elgyengülnek, megnyúlnak, hogy a ló már karámban állni nem képes fásli nélkül.
Ugráshoz kell az ínvédő, terepre indokolt lehet. Ha a ló bokázik, csámpázik, akkor bokavédő is, ha nagyon túllépi az elejét, és betapossa a pártáját, akkor pataharangot is kaphat.
Az istállófásli melegen tartja a ló lábát, amíg az istállóban áll.
Szerintem nem rosszak azok a színesek.
Sima futószáron én semmit se teszek rá, pataharang a fentiek függvényében szükséges lehet, illetőleg ha rúgja bármelyik lábát körön, akkor kellhet ínvédő vagy bokavédő.
Köszönöm!
És az istállófáslit, végül is milyen okból/mikor teszik rá? Mert van olyan aki egyáltalán nem használ, és van aki mindig rak rá éjszakára...
Például van olyan ló, amelyiknek kattog a lába, és nagyon sok idő, míg bemelegszik, erre szoktak tenni főleg télen esténként, hogy kicsit melegen tartsa, mert nem túl jók az ízületei. Elviekben segíti a keringést is, erre általában erősen leterhelt lónál van szükség, vagy ha valamilyen olyan sérülés van, aminél szeretnénk, hogy a keringés minél több vitamint vigyen oda, vagy gyorsan lemenjen a duzzanat, stb. Szükséges persze tudni, mikor kell hidegvizes rongyot odafáslizni, és inkább hűteni (és cserélni, mert ha már megszáradt, az is csak melegít).
Én általában azokon a lovakon látok, akinek a gazdája agyonparázza magát, hogy a több milliós lova nehogy megsérüljön a bokszban, vagy annyira elképesztően szexinek és trendinek látja így a lovát, hogy kényszeresen ráteszi. Az esetek 95%-ában holt felesleges, inkább legyen kéznél egy kamáslid, ha szállítani akarod pl. a lovat, sokkal nagyobb eséllyel lépi be a saját lábát akkor, mint a bokszban révedve munka után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!