Hogyan tartsam jól a lovam?
Sziasztok!
Kb. 2, 5-3 hónap múlva végre lesz egy pacim! Nagyon régóta várom, sok kérdést tettem már fel vele kapcsolatban, mert biztos akarok lenni a dolgokban! Nemsokára 8 éve lovagolok, így furának tűnhet, hogy kérdezgetek, de nem tanítottak meg az alap dolgokra :(
Viszont szeretnék tőletek segítséget kérni:)
Úgy döntöttük, hogy otthon fogom tartani, mert így elég időm lesz rá. Leírom, hogy milyen napirendet gondoltam ki neki, kérlek, szóljatok, ha valamit rosszul gondoltam:)
Azt terveztük, hogy egy 2, 5x2, 5 m-es bokszot építünk/építettünk neki (lehet, hogy lesz még egy lovunk, akkor ő mellette lenne).
Van 2 nagy legelőnk, ahová ki tudom majd engedni, plusz egy raktárunk, ahol a nyereg/lótakaró stb. lesz.
Reggel fél hétkor megetetem, megitatom ( viszont nem szeretnék önitatót, mert nem tudom ellenőrizni, mikor és mennyit iszik) utána ellenőrzöm, hogy nem beteg-e (nem dagadt vagy forró-e a lába, nem lázas-e stb.) Délután kettőkor / háromkor hazaérek, kiengedem a legelőre, adok neki szénát plusz vizet. Amíg a legelőn van, kitrágyázom a bokszát, utána őt két óra múlva behozom, lepucolom, kilovagolok vele kb. egy órát, utána lótakaróval addig jártatom, amíg ki nem hűl. Ha még nincs sötét, visszaengedem a legelőre egy órát, ha van, akkor már nem. Letisztítom a nyerget (még nem aprólékosan, azt majd csak hetente) és a szerszámokat, utána adok neki takarmányt és abrakot. Még egyszer ellenőrzöm este, hogy nincs-e gond, utána ennyi.
Szerintetek jól csinálom? Sokat olvastam róla, és ha valamit kihagytam, légyszi ne szóljatok le rögtön..:D De nagyon örülök, ha írtok és köszönöm! :) Viki, 15
Először is ha otthon tartod, legyen egy társa - mondjuk egy shetland póni. Ha őt nem használod semmire, akkor etetni se kell egész nyáron, lelegeli, ami kell neki.
Boksz nem muszáj, a legelőn legyen egy két oldalt és felül fedett beállója (ide kaphat kaját is), a fedett oldalak a leggyakoribb széliránytól függve helyezkednek el.
Az önitató nem rossz dolog amúgy, mert azt is el tudod zárni, de ha nem szeretnéd, akkor napi 3× legyen itatva.
Ha nem akarod télen-nyáron legelőn tartani, akkor lehet egy karám is neki, a bokszot nem szeretik annyira, hiszen nem tudnak benne igazán mozogni - de ha estére szeretnéd bevinni, akkor persze lehet.
Egyébként már reggel mehet a legelőre nyugodtan,nem lesz baja, ridegben növeszt szőrt, meg se fázik télen se (kivéve, ha "trendin" megnyírod, és takargatod jobbra-balra, mert leléptetni nincs idő...).
Ha karámban van, akkor trágyázni se muszáj naponta, két naponta elég.
Első lóhoz jó, ha eleinte hívsz oktatót, mert könnyen a fejedre nőhet.
A sodrott is jó választás lehet, csak akkor jól meg kell nézni, milyet veszel, mivel ezek egy hidegvérű és egy melegvérű keresztezéséből lesznek, ezért sokszor nem tudatos tenyésztésről beszélünk, csak ráengednek egy mént egy kancára - vannak köztük iszonyat jó felépítésű és kiállású pacik is, amik kimondottan jók hátasnak, és olyanok, amiket inkább csak kocsizni ajánlanak.
Lótakaró szerintem felesleges, én soha nem használtam. Ügető kancám van, 2 éve van nálam, bokszos tartással. Soha nem nyírom meg, mert minek, munka előtt jól átvakarom télen, munka után pedig mindig kicsit leügettetem (ügetés közben szárakat kirágatom, egy-két nagykör után felveszem lépésbe), majd leléptetem, ha leizzadt egyáltalán, akkor is gyorsan megszárad.
Minden nap mozgatva van, illetve kb. két hetente egy nap pihenője van, ilyenkor csak futószáron dolgozik egy kicsit (mert a bokszban állni csak nem hagyhatom, meg legalább kis változatosságot is jelent a dolog), így szép kondija van. Általában bent végzek vele idomítómunkát, heti 1-2× kisétálok terepre, ha van társaságom (egyedül nem szeretek menni, mert azért bármi lehet). Ugrómunkát én nem szoktam végezni, nem vonz, nyilván ha Téged igen, akkor ahhoz is jó lehet, ha eleinte áthívod az oktatót, mert új lóról beszélünk, fel kell mérni, mit tud, illetve, hogy milyen bemelegítés kell majd neki.
Gondold végig, milyen nyeregre lesz szükséged, milyen zablára (a legjobb az olív szerintem, mert a csikóval ellentétben ez nem csípheti be a ló szájszegletét).
Ha első ló, akkor arra is vigyázz, hogy kanca vagy herélt legyen, mert a csődörök tudnak csúnya meglepetéseket okozni. A kanca annyiban jobb, hogy van tenyészértéke (ha fajtatiszta).
Gondold át, mennyi abrakra lesz szükséged, és, hogy milyen formában adod majd (tört, roppantott, vizezett/áztatott, egész, stb), mert valószínűleg erre át kell majd szoktatnod a lovad - tehát vigyázz, hogy ne egyből teljes adagot adjatok neki! Illetve azt is ki kell tapasztalni, mennyire van szüksége ahhoz, hogy ne fogyjon le, szép kondija legyen - ez a munkától is függ (vagy, hogy pl. hasas-e, stb), amit végez, tehát nincs egy fix adag, ami bármikor jó. A jó munkától a ló egyébként megfelelő takarmányozás mellett soha nem fogy, csak izmosodik, ha azt veszed észre, hogy fogyni kezd, akkor lehet, hogy valamit rosszul csinálsz. Ha nem muszáj, ne etesd kézből, mert elkezdhet csipkedni, követelőzni, ami egy rossz szokás (és idővel egyre rosszabb lesz).
A másik, a ló útlevelét, oltásait át kell nézni, mielőtt elhozod, jó, ha egy állatorvos is látja, és vesz vért is, mielőtt összeengeditek egy másik lóval, vagy egyáltalán elhozzátok. Ha egészséges, akkor évente egyszer kell oltani, és kétszer féreghajtani. Van, aki azt mondja, hogy oltás napján a ló ne dolgozzon, én nem vettem észre, hogy problémát jelentene, igaz, olyankor mindig egy könnyed kis terepre sétálok ki vele, hosszú lépés, és kis ügetés, vágta nélkül (bár ez az ügető létéből ered).
Bokszos tartásnál figyelni kell rá, hogy minden nap mozogjon, nincs olyan, hogy ma karácsony van, beteg vagyok, szülinapom van, akármi. Karámos/legelős tartásnál ritkább, hogy úgynevezett ünnepi betegség alakulna ki.
Szerintem tökéletes a listád,bár én inkább egy 15 perccel hamarabb kelnék fel,én a boxot szeretem,és hogyha eleget van kint akkor tökéletes.(és valahogy engem külsőre is vonz hogyha szépen levan festve) és szeretem ha a box elejére rávan kovácsoltatva a ló neve:-)
szerintem tájékozott vagy és elég érett hogy saját lovad lehessen !
üdv: egy lóbolond
Box legyen min 3x3m meg legyen belőle egyből 2, ha kap társat.
Reggel megetetsz, etetés után engedd ki a legelőre és egész nap kinn is maradhat, jobb neki, mint a boxban. A lótakaró tavasztól ősz végéig szerintem felesleges, hamarabb megszárad anélkül. Mi csak télen takarunk és csak munka után.
Van elég nagy fedett szénatárlód, hogy az egész évi szénád elférjen alatta? Van egér által nem hozzáférhető zabtárolód? Hol tartod majd a trágyát? (Számíts rá, hogy bevonzza a ház környékére a legyeket)
Juuj, ,, lobolond"deariii vagy:D köszönöm
A többieknek is minden tanácsot, egyébként igen, kancam vagy hereltem lesz és megkérdezem az eladotol, hogy mit evett a paci, mielott elhozom és ezt otthon is betartom:)
Amúgy igen, van egermentes tarolonk, nagyon jo, és a szellozes is megoldott:) köszi mindent :) (amúgy tényleg szeretnék vele ugratni!:D)
Meg még annyi, hogy szerintetek merjem délelőtt kiengedni a legelőre, úgy, hogy senki nincs otthon?
Hát van elektromos kerítés?
üdv:lóbolond
Igen ezen én is gondolkoztam!
mikor tanulsz kedves Viki ? Mert én min.egy óráig a leckével
és tanulással foglalkozom :-D
Van aki este tanul. Én is gimiben este tanultam. Gondolom a kérdező is hazamegy, lovazik, közben bekészíti a lónak a vacsit és másnap a reggelit, bemegy tanul, mikor sötétedik beengedi a lovat, dob neki szénát, esetleg még utána is tanul, fürdik alszik. Én pl 20-22 óráig simán elvoltam a házival, aztán mentem aludni.
Reggel meg csak felkel, felöltözik, beönti a reggelit, dob szénát, addig összekészül a sulihoz, mikor elmegy otthonról kiengedi a lovat legelni, meg feltölti a kinti itatóját (egy régi kád erre tökéletes) és már megy is a suliba.
Nálunk jó nagy területen van kint 3 ló, villanypásztor vigyáz rájuk, nyáron még éjjel is kint vannak, amikor mindenki alszik.
Esetleg lehet fából a karám, és a közöknél villanypásztort ki lehet húzni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!