Hogyan folytassam a belovaglását? (infók lent)
Mivel kondíciója sincs, kezdd újra az alapoktól. Futószár először kikötőszárral, futószáras hevederrel, három jármódban. Utána ugyanez nyereggel. Csak akkor ülj rá, ha futószáron mindhárom jármódban egyensúlyban dolgozik nyereggel, kikötve. Ráülsz, eleinte csak pár perceket lovagolod, mélyre, tág keretben, és szép apránként haladsz.
Parellizhetsz, ha neked az jól esik, de ez teljes mértékben nélkülözhető.
Ha még életedben nem hallottad ezt a kifejezést, akkor mégis miért kritizálsz?!
A beülés az, amikor a lovat hozzászoktatják a lovas súlyához és a jármódokban biztosan közlekedik. Nagyon messze van a belovaglástól! Tréningben lévő telivéreket szoktak beülni, rájuk használják ezt a kifejezést. Arról már gondolom hallottál, hogy ezeket a lovakat később ha másra szeretnék használni, át kell lovagolni. Na, azért, mert a beülés nem belovaglás!
Ha már ekkora igény van rá, leírom nagyvonalakban, miből kellene, hogy álljon a belovaglás, de továbbra is fenntartom az álláspontom, hogy aki "módszerekről" beszél, meg Parellizésről, az erre nyilvánvalóan nem áll még készen.
Az addig jó, hogy a lovat jól beállított kikötőszárral futószárazzuk mindhárom jármódban, ez nem nehéz. A nyerget is hamar megtűrik, ha jól futószáraz az illető még az is lehet, hogy a csikó a zabla után fog nyúlni. Mikor ez jól megy, a kézen vezetett lóra egy könnyű súlyú lovas egyre több súlyt kell, hogy helyezzen, először csak a kengyelbe lépve, majd a hátára támaszkodva, majd felülve-leszállva. Ha a ló nyugodtan áll, kézen meg lehet vezetni, majd körre kiengedni. A szárakat lazán hagyva kell az ismert futószáras munkát végezni és nagyon fontos, hogy a lovas fennmaradjon, javallott a nyakszíj használata is. Ha a ló már megszokta a súlyt, el lehet engedni a lovat a karámban és felvezető ló után megkezdeni a nyereg alatti munkát. A többség eddig írta le a folyamatot, de ez a ló még nincs belovagolva (csak beülve-hogy szokjátok ezt a kifejezést is. :)).
Gondolom már hallott a kiképzési skáláról a leendő belovagló, ezen kell végighaladni lépésről lépésre a belovaglás alatt és a későbbiekben minden lovaglás alkalmával.
Először csak az ütemességet kell elvárni, vagyis hogy a ló ne siessen el, ne tartson vissza, a jól ismert hangjelekkel és a vezető ló segítségével lehet leginkább kontrollálni a csikót, hiszen a szár, testsúly és csizmasegítségeket még nem ismeri, most fogja csak megtanulni. Az jármódváltásokra külön figyelmet kell fordítani.
Csak mikor már jól mozog a csikó lehet elengedtetni. Könnyű mondani, hogy előre-lefelé lovagolja, de ez egy csikó, meg kell tanítani arra, hogyan adja fel a hátát. Ha a lovas nem tudja, hogy ezt hogyan kell, akkor hogy akarja megtanítani a lovának? Ha a csikó már felveszi az előrehajtó segítségeket, nagy ívek nyugodt tempójú lovaglásával lehet elengedtetésre bírni és megismertetni a hajlító csizma és testsúly segítségekkel.
Ha már elégséges a tolóerő és a ló nem fél a zablától, akkor hozzá lehet lovagolni - de sosem a szárak hátrahúzásával, hanem előrehajtó segítségekkel. Itt lehet nagyon nagyot hibázni és érzéketlen kézzel azt elérni, hogy a csikó a szár mögé bújjon, amit azután nagyon sokáig tart korrigálni. Itt tanítjuk meg a lovat a félfelvételre és az iram fokozására, csökkentésére.
A lendület mindezek után alakul csak ki, hiszen amíg a ló nem nem mozog ütemesen, nem elengedett, nem támaszkodik, nem veszi fel gond nélkül az előrehajtást, nincs lendület.
Az egyenesre igazítás nagyon fontos, enélkül a ló valamely oldalát jobban terheli, valamely szárat erősebben fogja. A ló elejét kell a hátuljához igazítani.
Ezután kezdődhet csak - amennyiben a kiképzési skála valamennyi pontját teljesíti a ló - az összeszedés. Az összeszedettséget a ló magától ajánlja fel a gyakorlatok végrehajtása - és helyes lovaglása - során. Ellenőrzésére vágtában a sörényélen előrenyúl a lovas és a ló öntartásban mozog.
És itt jelenthetjük ki, hogy a ló be van lovagolva! Sok sikert kívánok és mivel ez egy óriási terjedelmű téma, a munkához melegen ajánlom A fiatal hátasló alapkiképzése és A lovasoktatás kézikönyve c. műveket.
És telivérek képzéséről mennyi információt talász az interneten? Hol van leírva, hogy tanítják meg pl. a startboxból kiugrani? Lábat váltani? Ja, hogy semmit nem írnak róla? Akkor biztos nem is létezik!
Egyébként meg, paci.hu lovas fórum:
Telivérek vásárlásáról, átlovaglásáról folyik a diskurzus. A válaszadó Fec telivérekket lovagol tréningben (is):
"szerintetek a dióspusztai eladó lovakat fullra átlovagolják eladás előtt?
Mit értesz a fullon? Díjlovi M, vagy ****lovastusa, vagy huculösvény?
Szerintem annyira, hogy biztonsággal megy a három (4) jármódban, nem tiltakozik a segítségek miatt, terepen egyedül és csoportban is kezelhető, kisebb akadályt ugrik, pocsolyán, árkon átkel stb.
Nagyon nem vagytok képben.
Ott válogathat ennyiért 20 közül. Biztosan talál megfelelő alapot, és gyanítom megveheti 1/2 ért.
Rajta múlik mit választ. A belovagoltság meg olyan, hogy amit pikk-pakkra odakészítenek azt hipp-hopp el is tudja rontani ha olyan kerül rá. De ne ebből induljunk ki.
Olyannal menjen válogatni aki ért hozzá, és akiben bízik. (Máshova is.) Próbalovaglások ott helyben, többször is. Minden kiderül, akkor is ha nincs belovagolva, csak beülve.
Egy 3-4 éves ATV-t nyugodtan lovagolhat egy átlag nő."
Semmiképp sem egyedül!
Ha annyira tanácstalan van hogy online kell segítséget kérned ismeretlen emberektől (ami persze nem baj), akkor kérd szakember segítségét, mert ez nem olyan dolog amit interneten keresztül meg lehet tanulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!