Hogy reagálna a ló ezekre?
Ha nincs lehetőség olyan körülmények közt tartani ahogyan az előző helyén volt, akkor is csak nagyon fokozatosan szabad istállóba szoktatni. Ha valóban ezelőtt a nap 24 óráját a szabadban töltötte akkor még egy óra bezártság is kihívás lesz neki és zavartságot okozhat.
Így javasolnám hogy az első két nap 30 percet legyen bent, utána pedig napi 10 percet növelj.
Hosszadalmas munka, de muszáj valamiféle fokozatosságot felállítani ha nem akarod hogy komoly következményei legyenek a hirtelen bezártságnak. (Pl. rossz szokások, levegőnyelés, karórágás, fal rugdosása, stb.)
Ha Parelli módszerrel volt képezve kötőfékkel, és kötőfékkel is el lehet vele azokat a feladatokat biztonságban és elengedetten lovagolni amiket amúgy zablával lovagolnál, akkor én egy 7 éves lónál már annyira nem erőltetném ezt a zablásdit. :) Meg lehet neki tanítani, de talán fölösleges. Feltéve ha csak hobbi célra használnád a pacit, mert ugye hivatalos versenyen elvárt a kantárban való részvétel.
Az én 8 éves lovam akkor már 4 éve élt félrideg tartásban (+ élete első évét ridegben), mikor elhoztam, és bokszba került. Nem volt lehetőség napi 23 órában lefoglalni az egyetlen karámot, kénytelen volt megszokni, hogy napi 2-3 órát van kint. Az első kb. gy hétben mondjuk futószáron kellett kezdeni vele, mert ment, mint az őrült, a felhalmozódott fölös energiáival, de amint rájött, hogy napi szinten dolgozik, rendesen le van mozgatva, ez megváltozott, első perctől munkára kész.
A kantár kicsit nehezebb dolog lesz, Először csak kantárazd fel, ha szépen beveszi a szájába a zablát, egy-két percig hagyd ott, majd vedd ki, és nagyon dicsérd meg. Majd figyelj rá, hogy elsőre ne fogj nagyon rövid, feszes szárat, mikor már felülsz, hanem szép fokozatosan haladj - de idővel azért kérj tőle támaszkodást. :)
Én ugyan zablapárti vagyok, de egy hétéves ló esetében, ha tökéletesen megbízhatóan dolgozik kötőfékkel és amúgy is csak hobbira szánom, nem forszíroznám ezt a dolgot. Megszoknám én a kötőfékkel való lovaglást.
Tartás: ha nincs lehetőséged természetközelibben tartani, hát kénytelen lesz a ló megszokni, nem hal bele. De azért járd körül egy kicsit a témát, hátha van a környéketeken megfelelő rideg vagy félrideg tartás is, vagy legalább lehetőség arra, hogy minél több órát tölthessen odakinn.
Ridegből istállóba hozott ló esetében az etetésére is figyeljetek oda, mert több mozgáshoz szokott az emésztése is, nehogy kólika legyen belőle.
Én csak azt nem értem miért kapcsolják össze Parelli=zabla nélkül...
Először is feltétlenül próbáld ki a lovat, hogy egyáltalán tetszik-e neked ahogy be van lovagolva. Tudod-e kontrollálni. A zablát meg fogja szokni, bár már lehet kapni nagyon jó zabla nélkül kantárokat, (nem bosalra vagy hackamore-ra gondolok, hanem mondjuk a Dr. Cook félére vagy puha indinán hackamore-ra). Először csak futószárazd, gumis kikötővel hogy szokja és csak azután kezdd el a nyereg alatti munkát. Ami nagy rizikófaktor az a te lovastudásod, kezdő lovast nem biztos, hogy fog tolerálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!