Ti hogy csináljátok, mi a véleményetek? (lent)
Szóval nekem van 3 lovam, abból 2 nem igazán ismer el, mint barátot,gazdát meg mint "főnököt".
A lovaglás sem könnyű velük, mert makacsok, félek én vagyok a hibás és még a tanulás is rájátszik. Mikor kimentem terepre akkor a lovam elkezdett durván bakolni, nem engem akart ledobni szerintem( nincs tele) és leestem, a derekam azóta odavan...Egy lovas ismerősöm mondta hogy majd ő ráül-
, biztos volt abban hogy azért ilyen mert még nem vertem el egyszer sem, de én nem tudnék ilyet csinálni, nem mondom hogy bottal nem piszkálom néha de nem merek ráütni mert attól félek többé nem fog csatlakozni vagy félek attól is hogy nem lesz jó a kapcsolatunk vagy úgy megijed hogy elrohan....-
és jól meghajtotta,rá is ütött szegényre, és azután mentem vele még egy kört és már nem volt hülye, de nagyon sajnáltam. A videók szerint, amiket nézek a pat parelli szerint nem kell semmi verés ahhoz hogy barátok legyetek, hiába próbálok, már lassan 2 hónapja nem tartunk sehol, pedig nyáron mindennap mentünk valahová tök ügyesek voltunk:( kérlek segítsetek,ők a mindenem...
Nana a parelli videókban bejáratott lovak vannak.
Ráadásul muszáj valamiféle erőszakot alkalmaznod, mert a ménesben is ha a vezér lónak nem tetszik valami azt egyből lereagálja vagy egy fülfordítással vagy oda is rúg.
Lényeg a fokozatosság és a határozottság. Pl ha csipked a lovad vagy rád sunyít, akkor szólj rá, ha tovább csinálja legyintsd meg. Puszta kézzel/lábbal nem tudsz úgy ártani a lónak, mint egy másik ló. Párszor el kell ezt játszani, aztán elég lesz csak rászólni, sőt később be sem fog próbálkozni.
A fokozatosság a 2. játékban is ott van, mikor a répabottal arrébb tolod a lovat. Ott is fokozatosan erősíted a nyomást, és amikor enged a ló, te abbahagyod és megdicséred. A végén már elég neki a levegőben jelezni és egyből ellép.
Lovaglásban is legyén határozott, ne hagyj rá semmit. Ha rosszban sántikál szólj rá, kicsit adj határozottabb segítséget, ha kell csapj rá a pálcával, illetve ha lehet, büntesd munkával.
Nekünk abból van problémánk, hogy nem tud 2 percig megállni egy helyben. Ha előre lép, akkor tolatunk, ezzel szekírozom. Ha megáll megdicsérem. Így tanulja meg, hogy ha áll az neki jó, mert akkor nem kell dolgozni.
És egy nagyon fontos dolog: soha ne félj a lovaidtól! Megérzik, kihasználják és ellened fordítják. Ha ráhagyod a dolgokat azzal úgy értelmezi, hogy ő a főnök, és egyre többet enged meg magának a végén haraphat, rúghat is.
Akármennyire is szeretné az ember sosem lehet egy szinten a lovával, mert valamelyiknek feljebb kell kerülnie és ez jó esetben a gazdi. Parelliben a 2. játék ezt a viszonyt hivatott rendezni, de ha nem állsz hozzá kellő határozottsággal, akkor nem fog működni. Ha te vagy a vezető innentől megbízik benned, ezért fogja az ijesztőnek tűnő feladatokat is könnyedén megcsinálni.
Mindenekelőtt vedd figyelembe hogy most tél van. A hideg és az esetleges rossz talaj miatt gondolom kevesebbet jársz ki dolgozni őket, jobban tele vannak, kijöttök a rutinból, stb. A tél ilyen, főleg ha nincs fedeles. Ez az évszak általában a legtöbb lónak a "pihenő".
Ezért ne ahhoz hasonlítsd hogy mi volt nyáron, te írtad hogy minden nap mentetek ide-oda, nyilván jobban ment mert minden nap ott voltál, minden nap érték őket azok az ingerek, mozgatva voltak, na meg a nyári meleg amúgy is kicsit lenyomja a lovakat, általában lenyugszanak, lelassulnak ilyenkor.
A másik probléma pedig a félelmed.
Hiába próbálsz felé dominanciát közvetíteni ha valójában be vagy tojva. Egy lovat nem lehet átverni, a legkisebb jelből is le fogja venni hogy mi a helyzet és hányadán áll veled, a tested sosem hazudik. Elég egy apró kitérő mozdulat vagy félelmet tükröző tekintet, és a ló máris ledominált.
Nem kell agyonverni, meg "megmutatni neki a frankót" és addig ütni amíg mozog alattad, mert akkor a félelem fogja irányítani a magatartását és nem az irántad érzett tisztelet, bizalom.
Ha valóban a "természetes" lóval való kommunikáció érdekel, akkor tudnod kell, hogy bizony a lovak kegyetlenek egymással a ménesben és nincs bocsánat. Ha a lovad más lovakkal van együtt kint akkor bizonyára a nyak és csípőcsont körül hegeket fedezhetsz fel rajta, harapást, rúgást. Ez a két pont a két legfőbb "dominancia pont", mindig az a főnök aki kimozgatja a másikat. A csípőjénél a hátulját tudod elmozdítani, a nyakánál pedig az elejét. Ha te mozgatod ki a lovadat akkor te vagy a főnök, ha ő mozgat ki téged, és te térsz ki a nyomás elől akkor ő nyert. Ezt csak tájékoztatásképpen.
Ha parelli módszerével szeretnél képezni akkor nyilván ismered a "7 játékot" meg az egyéb ungyumbungyumokat, és bár mindent csak fokozatosan, de én azt mondom: Annyira érdekeljen a lovad, amennyire te érdekled őt!
Ha ellenáll a könnyebb útnak, szép szóra nem hallgat akkor bizonyára oda lehet neki csapni, "rúgni, harapni".
A lovak egymás közti kommunikációjában is megvannak a fokozatok, csak ott esetenként olyan gyorsan játszódnak le, hogy az ember csak hallja a visítást, látja a sunyítást és a rúgást. Holott egymás közt is megvannak a figyelmeztető jeleik, és csak akkor kapcsolnak durvább fokozatra ha a másik nem hallgat a szép szóra.
Neked is ezt kell tenned. Fölöslegesen ne bántsd őket, de ha szép szóra nem megy akkor bizonyára a körmükre kell koppintani és megmutatni hogy ki a főnök, megmutatni hogy márpedig ha tetszik ha nem, az lesz amit TE dirigálsz. Elvégre te irányítod a lovat, és nem ő téged. Te lovagolod, nem ő téged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!