Hogyan képezik ki a tapasztalt lovasok a fiatal lovakat? Edzők, lókiképzők, tapasztalt lovasok, ti hogy csináljátok? És mi tartozik bele az alapszintű képzésbe?
hát a bakolást ugy lehet megelözni ,hogy minden mozdulatát kilovagoljuk a lonak,hozzá toljuk a kézhez
alapdolgok:tudjon fordulni tiszta ütemü legyen a mozgása,tudja hordozni a sulyt elsönek ezeket kell megtanitani a csikonak a többi be most nem mennék bele nagyon hosszu.
Az a legjobb, ha a csikókat a születésüktől fogva szoktatják a mindennapi dolgokhoz. Ilyen például a láb-felvétel, az első körmölés, pucolás, vezetgetés stb. Nagyjából 3 éves korukban pedig elkezdődhet az igazi munka futószáron. Én az első alkalommal mindig csak a kötőfékre akasztom a futószárat és hagyom, hogy had tombolja ki magát. Ha már lenyugodott egy kicsit óvatosan ráteszem a kantárt. Elsőnek mindig egy kicsit nagyobbra állítom és inkább gumis zablát használok, hogy ne koccanjon a fogához, majd egy pár órát rajta hagyom. Ezután a futószárat már a jól beállított kantárra teszem és megkérek valakit, hogy fogja a szárat és az ostort, amíg én vezetőszárral a másik oldalról vezetem a lovat. Pár perc séta után el is engedem, hogy egyedül menjen tovább. Így hamar megtanulnak szépen lépésben körön menni, persze még előfodulhat hogy megtorpan vagy elindul ügetésbe, ezért én mindig a körön kívül maradok és ha kell csak magamra vonom a figyelmét vagy újra megfogom és sétálok vele. Ezt jobb és bal kézen is el kell ismételni, mindkét kézen az elejétől a végéig. Ja és az is fontos, hogy az ostortól ne féljen, mert az nem verő eszköz! Ha már szépen tud körön menni lépésben és ügetésben is, ráteheted a nyerget. Fontos hogy a nyereg könnyű és magas kápájú, a heveder pedig könnyen meghúzható és puha legyen. Először csak tedd rá finoman a nyerget és óvatosan csatold be a hevedert, de semmiképpen se húzd meg! Sétálj vele egy kicsit, engedd ki futószárra és ha nem tetszik neki a dolog, azonnal állj meg és vedd le a nyerget. Azt mondanom se kell, hogy ha csikóval foglalkozol mindig legyen ott melletted egy másik tapasztalt lovas is, hogy tudjon segíteni. Ha nem vált be a nyereg, próbálkozz partaccal vagy futószárazó hevederrel. Később, ha már a nyereghez vagy a futószárazó hevederhez is hozzászokott, tegyél rá kapicánt vagy kikötőt, hogy jobb legyen az egyensúlya. Én csak ez után szoktam elkezdeni a vágtát tanítani. Először is sose hagyd, hogy rosszul vágtázzon. Ilyenkor azonnal emeld fel a hangodat és vedd fel ügetésbe, majd újra ugrasd be. Előfordulhat, hogy vágtában első alkalommal zavarja a kikötő, úgyhogy vedd csak le.
Miközben vágtázni tanul, a lovas súlyához is hozzá lehet szoktatni. Ehhez kell egy ember, aki fogja a lovat, egy aki feldob és persze a lovas kobakban! A lovas először csak felhasal a lóra és ha a ló nem ellenkezik lassan átlendíti a lábát. Egyébként iszonyú jó élmény elsőnek ülni a lovon :D olyan ügyetlenül egyensúlyoznak ilyenkor :D Ezután fokozatosan lehet hozzászoktatni a segítségekhez, ami azt jeleni, hogy még jó pár hónap (vagy egy egész év) mire el lehet mondani a lóról, hogy alapszinten ki van képezve. A többit már lusta vagyok kifejteni xD ezért mondták előttem is, hogy ezzel egy könyvet is be lehetne tölteni. Ha érdekel tényleg vannak ilyen könyvek, amik részletesebben is leírják a dolgokat, érdemes őket elolvasni :)
Ja és ez nem egy világméretű titok, csak egy nagyon hosszú téma, amiről a mai napig sokat vitatkoznak (természetes lókiképzés vs hagyományos - nekem egyik ellen sincs ellenvetésem)
amúgy előző vagyok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!