Hogy tudnék házilag villanypásztort csinálni? Mi kell hozzá?
Pontosan erről beszéltem az elején, a szabványok nem engednek egyenfeszültséget a villanypásztoron. Másodpercenként (+-20%) egy impulzus, max. 6J energiával, max. 10kV, ez az ami engedélyezett.
Hiába indoklod meg a saját érveiddel, ha valami baj történik, téged fognak elővenni.
A samara gyújtótrafóval könnyedén csinálok 15mm-es szikrákat, és elég erős is. Más gyújtótrafókkal lehet 30-50mm szikrát is csinálni, de az már bőven tilos, és nem a feszültségtől lesz erősebb, hanem az energiától.. Szikraközzel le kell korlátozni 10mm-re, ami kb. a 10kV-nak felel meg.
ok értem. Az tény, hogy nem lehet egyenfesz, de ebben az estben ettől el kell tekinteni a szabályoktól. :-)
Ettől függetlenül kell egy megbízható biztonságos készüléket építeni.
Vegyük például a sztatikus feltöltődést. Az se váltakozó feszültség és mégse halálos. Persze most nem kell egyből a villámcsapással jönni... :-)
Tehát: Ha egy olyan kapcsolást építünk ami "feltölti" a kerítést, másodpercenkénti ciklusokban mondjuk 3kV os feszültségre, és aminek a töltőárama néhány mA. Valamint figyelünk a kerítés kapacitására, hogy az ne haladja meg ebben az esetben az 1 mikroF-ot. Akkor a többi feltételnek eleget tettünk és remélhetőleg nem fog belehalni senki. A kérdés az, hogy hozzávetőlegesen pl. 1km kerítésnek mekkora kapacitása lehet.. Hiszen ez fogja tárolni a töltést. Ha kicsi akkor nem lesz ereje.. de ez a kisebbik gond , mert lehet rajta segíteni. Ha nagy akkor meg lehet az lesz a buktató.
A kerítésnek minimális, 100 pikofarádos nagyságrendű kapacitása van. Ehhez képest elég kicsi, megaohmos nagyságrendű az ellenállás, ami (a párás) levegőben elvezeti a töltést. Tehát a kerítés kapacitásával nem lehet töltést tárolni.
A 3kV édeskevés, kutyához, lóhoz még csak-csak, de birkához már semmiképp.
Ha van egy 6kV-os feszültségforrásunk, az jó alap lenne. Vegyünk egy 200nF kondenzátort, azzal 3,6J az energiánk.
Viszont, van a kerítésen egy pl. 2Mohm terhelés, az folyamatosan igényel 3mA táplálást 6kV-ról, ez máris 18W.
Ha hozzáér pár fűszál, és leterheli mondjuk 200kOHM-ra, amikor bekapcsolod 180W-ot kéne leadnia, ehhez már elég durva áramforrás kéne, mondjuk, hogy halálos is.
Illetve egyenáramnál számolni kell a folyamatos ívek kialakulásával, ami jóval tűzveszélyesebb mint az impulzusok, koronakisülésekkel amik többek között ózont, nitrogén-dioxidot termelnek.
Tehát nem véletlenül vannak a szabályok kitalálva, kevés tudással, ha az ember nem érti miért vannak, könnyű lehülyézni a kitalálójukat.
Nem véletlen, hogy az autókat sem lehet engedély nélkül átalakítani.. Lehet, hogy lehetne jobbítani rajta, ha valaki ért hozzá, de a legtöbben csak gányolnának, és tele lenne minden balesetveszélyes gépekkel.
A félreértések elkerülése végett én nem hülyéztem le senkit. Csupán érdekel a dolog és szeretem megvitatni a dolgokat. Azért sikerült elbizonytalanítanod most rendesen.
Lehet ha építek akkor mégiscsak maradok a hagyományos módszernél.
Korábban írtad, hogy tekercseltél is trafót hozzá. Ezzel kapcsolatba tudsz tanácsot adni? Vannak olyan kapcsolások is amik egy párszáz voltos fesszel töltött kondenzátort kapcsolnak a primer körre. Ha nem kellene több ezer menetet tekergetni akkor lehet megpróbálkoznék ezzel is.
Vagy megpróbálok szerezni egy gyújtótrafót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!