Mi az a parelli? És ki az a Monty Roberts? A kettőnek van köze egymáshoz?
Figyelt kérdés
Elnézést, nem értek a lovakhoz, teljesen laikus vagyok, csak olvastam egy érdekes történetet erről az úriemberről, és szeretnék kicsit többet megtudni, mi is ez tulajdonképpen.2012. aug. 10. 12:04
1/7 anonim válasza:
ez a természetes lókiképzés. monty roberts is űzi! nagyon ügyesen!
2/7 anonim válasza:
a pareli kiképzésnél kötőféket használnak. ezt a parelli játék 7 részből áll. ló és társa az ember megtanulnak bízni egymásban. az első játék a barátkózós, a második a "sündisznós" játék, a harmadik a hajtós játék, a negyedik a jó-jó játék, az ötödik a kör játék, a hatodik az oldalazós a hetedik pedig a résjáték. a ló a játék során megtanul bízni bennünk, engedésre válaszolni, tisztelni, a természetükből fakadó klausztrofóbiát leküzdeni. (első voltam)
3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, érdekesen hangzik.
2012. aug. 10. 12:46
4/7 x) válasza:
Monty Roberts úgynevezett suttogó. A csatlakozás módszerét használja. Ez is bizalomépítés. Olyan kapcsolatot alakítunk ki a lóval, amely révén csatlakozni szeretne hozzánk, a csapat részévé akar válni.
5/7 A kérdező kommentje:
Esetleg tudnál erről kicsit bővebben írni, hogy ezt hogy éri el?
2012. aug. 10. 13:29
6/7 x) válasza:
Tulajdonképpen azt használja ki hogy a ló menekülő állat. Az egész egy körkarámban kezdődik. A lovas földről dolgozik, hajtja a lovat. A ló első reakciója (ahogy már leírtam) a menekülés. Tehát egy darabig körbe-körbe kénytelen menni. Aztán van egy pont ahol a ló rájön hogy meneküléssel nem megy semmire. A következő fázis a támadás lenne, de a lovas a ló jelzéseiből (például a leengedett fej) látja mikor elég neki a körbe-körbe futásból, és nem hajtja tovább. Ha minden rendben zajlik akkor itt jön létre a csatlakozás (ezt általában úgy teszteli le a lovas hogy körbemegy a karámban és ha a ló követi minden mozdulatát akkor sikerült a csatlakozás). A ló rájön hogy együtt kell működnie a lovassal, bár a lovas nem kényszeríti. Semmit nem szabad ráerőltetni a lóra, azért csatlakozik hozzánk mert így döntött. Ez után fokozatosan napról napra kezdjük futószárazni, nyerget rárakni és végül lovas alatt is menni. Monty Robert hosszú évekig tanulmányozta a lovak viselkedését mire kidolgozta ezt a módszert, tehát bármennyire is butaságnak hangzik tényleg működik. :)
7/7 anonim válasza:
Parelli is egy ember, becses nevén Pat Parelli. neki köszönhetjük a répabotot, a csomózott kötőféket és a hét játékot, aki pedig "parellizik", az Pat Parelli kiképzési módszere alapján képzi a lovát.
Bővebben a google-ben tudsz olvasni róla ha érdekel. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!