Hogy lehet ezeket megtanítani neki? (parelli módszer)
Egyet szögezzünk le a parelli nem trükkök tanítása a lónak, hanem egy belovaglási/idomítási és kommunikációs módszer, mely kapcsolatépítésre és a problémás lovak feloldására tökéletesen alkalmas. Na meg a parelliben nincs jutalom falat.
Az általad leírt trükkök inkább ösztönző nyalánkságokkal érheted el, melyeket fokozatosan elhagysz.
[link] Ebben a topikban találhatsz leírásokat, pl chyki egyik hozzászólását be is másolom ide:
"Láb előrenyújtása, kapálás: Pálcaérintésre, kézjelre jutalomfalattal könnyen megtanítható.
Elsőként pálcaérintésre ( a ló mellső lábát hátulról megérintem és "kocogtatom" amíg nem reagál, elsőre a legkisebb mozdulatért is jutalmazom, hamar rájön a ló mit is szeretnél (és később a jutalomfalatot is szereti így kunyerálni) ezt mindkét kézre megtanítom. Nyeregből a láb érintésére megcsinálja majd ugyanezt, ha esetleg nem jönne rá, vki földről segít és összeköti a kettőt. Én földről a kézjelet használom illetve hangsegítség (lábat), elsőre pálcával összekötve. (így kinek minek felfogása szerint pitizik a ló, avagy integet...)
Spanyollépés: Előző feladatból kiindulva el lehet kezdeni megtanítani a spanyollépést is (ehhez hátról összeszedettségre van szükség segítségei nyeregből ellentétes szár és láb, félfelvétel, majd eleinte földről aki segít pálcával megérinti, közben ellentétes láb hajt)
Én először földről tanítom meg, eleinte egy lépéssel is megelégszem és hagyom pihenni. Jutalomfalat eleinte minden jó mozdulatra később csak ha precízen oldja meg.
A ló már kézjelre tudja hogy jobb kéz jobb láb, bal kéz bal láb (pl ha szemben állsz vele és a pálcával rámutatsz, megérinted, vagy azt a kezed emeled, attól függ milyen segítséghez szoktattad hozzá), és ekkor megkérem jöjjön előre közben (kötőfék, hosszú szár) meghúzom a szárat. Eleinte nehezen fog menni, mert nagyon nehezen köti össze a ló hogy mindkét láb egymás után lendüljön, legalábbis nálam ez volt nehézkesebb, ha megérti újra gyorsabban lehet haladni.
Én ennek a feladatnál ott tartok, hogy nyeregből is megcsinálja, azonban még nem elég precíz a feladat (néha kettőt kapál vagy egyik láb elmarad) ezt szintén idővel lehet majd korrigálni.
Aztán a láb feladását is megtanítom neki, így előlről pálcaérintésre, mintha felvenném de nem fognám.
Egyszerű feladat ez is, pálcaérintés, ritmikusan amíg fel nem emeli (maga alá mintha ki akarnám pucolni) és ahogy felemli jutalmazni. Később ha már finom érintésre is megcsinálja, akkor ha le akarja tenni újrakocogtatom és ha újra felveszi illetve nem teszi le jutalmazom, így lassan elérem hogy addig tartsa a lábát míg kérem.
Térdelés: Az előző feladatot ha precízen tudja a ló, akkor tudom elkezdeni a térdelést, bókolást és majd fektetést.
Megkérem a lovat, hogy vegye fel maga alá a lábát (mintha kipucolnám) megfogom és finoman a kötőféknél fogva hátrahúzom, hogy a kezembe egyre több súlyt helyezzen, eleinte csak ennyit, később, mind lejjebb lejjebb, míg végül a földön van már az egyik térde(a másik láb kinyújtva). Eleinte a legkisebb mozdulatért is jutalmazom, a vége hogy rávezetem ha megérintem előlről pálcával és pl. finoman meghúzom a szárakat akkor 1 térdre leereszkedik, eleinte fel fog hamar ugrani, de egy idő után szívesen megcsinálja, pláne ha nem egy jutalomfalat van a kézben, hanem olyan amin hosszabban el lehet rágódni (egy egész alma, nagyobb kenyérdarab amit kiharap a kezünkből apránként)
A feladat akkor lehet veszélyes, ha nem hagyjuk hogy a ló, ha akar felállhasson, mert akkor megijedhet és felugrik, elránthat stb.
Nyeregből pálcaérintésre, két szárhúzására szintén megcsinálja, lentről eleinte jó ha segít valaki (egyszerűbb megtanulnia a lónak).
Utána földről elkezdve megtanítom neki, hogy mindkét térdét letegye. Féltérdre lekérem, utána a másik lábát kocogtatom és mivel azt is megtanulta ár külön-külön hamar össze fogja a kettőt kötni.
Bókolás, meghajlás: Földről 1 lábra letérdeltetem és a hasa érintésével, a kezembe dugott jutalomfalattal veszem rá, hogy a fejét a hasa felé hajtsa, hátról annyiban különbözik a térdeltetéstől hogy a pálcával először a térdét majd a hasát érintem meg.
Ez megtanítható a térdelés elhagyásával is, amikor szimplán fejet hajt. Akkor a hasa érintésével, a kezembe dugott jutalomfalattal érem el, hogy a fejét és a testsúlyát hátrébb hozza, nyeregból pálcaérintés a hason. Eleinte ilyenkor nyeregben is van a kezemben jutifalat és ha megcsinálja a feladatot akkor odaadom neki (lehajolok).
Fektetés: Féltérdre lekérem bal oldalról földről, a szárat (kötőfék van a lovon) jobb oldalról átvezetem a háta felett. Eleinte csak hozzászoktatom, hogy bekérem jobbra a fejét, kicsit magam felé húzom, de mielőtt ellenkezne elengedem megdícsérem, amikor be van hajlítva a feje kap 1 jutalomfalatot. Lassan fokozom a nyomást, ilyenkor a legtöbb ló felugrik, ezt hagyni kell, vissza 1 lépést, előlről. Ha felemelkedik, de nem akar elmenekülni, én a bal lábra 1x rátekerem a kötelet (vastag és kb kb 3 m) így a kötőfékkel össze van kötve, fontos! hogy bármikor tudj engedni, így fokozva a nyomást, lassan a térdelésből el lehet dönteni a lovat. Először meg fog lepődni, rögtön felkel de volt olyan lovam is, ami elsőre lefeküdt és nemigen izgatta a dolog. Ami itt nagyon fontos, hogy erővel, elrántással nem érjük el azt, hogy szívesen feküdjön le, és hogy azonnal jutalmazzuk a lovat, ha lefeküdt esetleg vmi olyasmivel amin hosszabban elrágódik"
Remélem hasznosak ezek a leírások, ajánlom a fent említett topik további böngészését is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!