Milyen gyakorlatok lennének hasznosak a lovamnál?
Már régóta lovagolom ezt a lovat, de eddig terepen, szóval nem jött ki rajta ez a probléma.
A lényeg, hogy most elkezdtünk pályázni, és jobb kézre gyönyörűen csinál mindent, balkézen viszont nagyon merev. Ez alatt azt értem, hogy sokszor külső állításba menne és nehezen lehet fordítani körre, átlóra... Lépésben csinálja, ügetésben már vannak gondok, a vágtáról meg ne is beszéljünk.
Határozottabb lovas vagyok, megcsinálja, csak meg kell érte küzdeni és ha már más, határozatlan lovas ül rajta, akkor őt simán viszi tovább a járáson.
Egyébként egyáltalán nem rosszindulatú lóról van szó, egyszerűen valamiért a fejébe vette, hogy ő nem akarja csinálni, és nehéz vele kompromisszumot kötni. :)
Arra gondoltam, hogy sokat futószárazom kikötővel és akkor talán bal kézre se lenne olyan merev. Lovaglás során rengeteg fordulatot csinálok vele.
Ezek szerintetek hasznosak, illetve ajánlanátok még jó gyakorló, lazító feladatokat?
Az lenne a célom, hogy ugyanolyan segítségekre megcsináljon balkézre is mindent, amit kérek, mint jobbkézre.
Köszi, de nem igazán az én stílusom ez. Szeretem nézni, de bele nem kezdenék.
Szeretnék megmaradni az angol lovaglásnál. :)
Szia! Először ki kellene deríteni az egyoldali merevség okát, mert nem hiszem, hogy szimplán hobbiból adná elő a ló. Jól lát mindkét szemére? Volt valaha kocsizva? Ha igen, melyik oldalra volt fogva? Volt neki valami negatív élménye, vagy valamilyen sérülése a merevebb oldalán? Ha nincs semmi kézelfogható magyarázat, akkor lehet, hogy "csak" nagyon rosszul lovagolták be, vagy éveken át nagyon rosszul dolgoztak vele.
Ha ez utóbbi a hiba, akkor először is a természetes ferdeségét kéne megnézni. Van neki olyanja? Csikóknál, illetve rosszul belovagolt idősebb lovaknál szokott lenni. Ha egyenes vonalon megy, és valamelyik oldara ferde a ló, a hátsó lábaival nem az elsők patanyomába lép. Ezt könnyű ellenőrizni. Ha erről van szó, ezt a ferdeséget kell javítani.
Ha semmi kirívót nem találsz, akkor szimplán át kell lovagolni a lovat - ez nem biztos, hogy nagyon egyszerű lesz, de megéri.
A munkát mindig azon a kézen kezdd, amelyiket jobban szereti, ahol jobban megy (pozitív élménnyel kezdjen a ló). Séta hosszú száron, s ha amúgy nem szokott hülyéskedni, akkor ügetni is hosszú szárat adva kezdj és fokozatosan szedd össze. Csak szép, laza könnyűügetés, hadd nyúlkáljon le a zabláért a ló, ezzel elengedetté teszed és a háta is felpuhul, nagyon kényelmes lesz. Kézváltást csak könnyedén, elkezdesz pl. egy féllovardát de kézváltással folytatod, ne kérj tőle szűk fordulatokat.
Lassan kezdd összeszedni a szárakat, de nem kell szűk keretben dolgozni, támaszkodjon, de ne várj tőle sokat. Jöhetnek a feladatok - nagykörök, kiskörök, átváltás, átlóváltás, körben válts, stb. A nehezebbik oldalán a forrdulatokkor különösen figyelj, helyén legyen a csizmád, játssz egy picit a szárral, a lábszáraddal told ki a falra, ha kell, a pálcát is odatámaszthatod a lapockájához, illetve közvetlenül a csizma mögé attól függően, hogy bevállazik inkább, vagy a hátulja marad el.
Dicsérd minden jól végzett feladatért és mindig a "jobbik" oldalán fejezd be a munkát.
Vágtában addig ne is akarj tőle semmit, amíg ügetésben nem megy. Természetesen vágtázzatok, mindkét kézre, de ne forgasd nagyon, hadd jöjjön meg az önbizalma.
Az edzés végén engedd nyugodtan szét, először ügetésben, majd lépésben.
Ajánlom a Lovasakadémia sorozatból Az elrontott ló utóidomítása, valamint A fiatal hátasló alapkiképzése c köteteket, nagyon sokat tanulhatsz belőle, jó tippeket is kapsz a lovad lovaglásához. Érdemes olvasni.
az előző nagyon prfi válasz, csak kiegészíteni tudom: az ilyen lovakon a sok állítás, és hajlítás segít, mindkét oldalra. a munka elején még ne kérj tőle kisköröket, bonyolultabb feladatokat, elég, ha átlóváltásokat lovagolsz, és közben finoman átjátszod a zablát. (hajlításoknál ne felejtsd el, hogy a csizma körül fordítjuk a lovat, különben könnyen a vállára eshet. ha a csizmára nem figyel nagyon, akkor ezen is segíthetsz eleje körüli fordulatokkal, röviden hátraarcokkal)
"..simán viszi tovább a járáson."
ilyenkor elmegy a vállán a ló - cszma legen erőteljesebb, és a külső szár ne löttyenjen meg
Köszi a részletes válaszokat!
Eddig én is a sok sok hajlítás mellett voltam.
Vágtamunkát mindig jobbkézre kezdek. Az az érdekes, hogy ott kb már testsúlysegítségre reagál. Balkézre meg egyszerűen nem, max ha jó napja van vagy nagyon kikönyörgöm belőle. De mostanában balkézen csak teljes lovardán vágtázunk, a körön vágtázást már nem is erőltetem, mert szerintem is ügetésben kell előbb rendbehozni.
Segédszáraknak nem vagyok a híve, néha kikötőt rakunk rá, és már az is rengeteget számít.
Mindentől függetlenül nagyon jó rajta lovagolni, és megbízható lóról van szó. Bízom benne, hogy rengeteg gyakorlással helyrehozzuk.
Még olyan kérdésem lenne, hogy ha mégis elvisz a járáson, akkor mi a helyes megoldás?
Én úgy vagyok vele, hogy azonnal megállok és visszamegyek oda, ahol hibázott és addig csinálom, míg rá nem jön, hogy mit akarok és megcsinálja.
Még annyit hozzátennék, hogy most 15 éves és eddig szinte csak terepen volt lovagolva, biztos ez is közrejátszik.
Én úgy vettem észre, hogy nem adjuk rendesen a segítséget, hanem csak úgy utazunk rajta, akkor balkézen is inkább külső állításban megy. Ha rendbeszedem, és elérem nála a belső állítást, akkor könnyebb elérni nála a fordulást. Ezért is csinálok vele sok sok hajlítást.
Csak az a baj, hogy néha, mikor már azt hinném, hogy csinálja és egy kicsit lazítok, akkor rögtön kihasználja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!