A kérdésem elég összetett, és talán értelmetlen is. Lent kifejtem. (? )
Sziasztok!
Szóval én majd idővel ménesgazda, lótenyésztő szeretnék lenni. Olvasom is ezerrel a ló genetikájáról, tenyésztéséról szóló könyveket. Viszont valamire nem tért ki egy bekezdés sem.
Szóval:
Tegyük fel, hogy veszek egy jó kiállású, kedves kanca csikót, akit majd ha megfelelő kort ért el tenyészszemlére viszek. Megállapítják, hogy alkalmas, sőt javasolt tenyésztésre. Tulajdonságaihoz passzoló mént keresek, aki mondjuk jó ugró eredményekkel rendelkezik. A fedeztetésből származó csikó kanca lesz, és én a megtartásánál döntök.
Ezek után vele is megcsinálom, amit az édesanyjával,és nagy mázlival ő is tenyésztésre javasolt :)
A kérdésem a következő: Ebben a helyzetben a jó génekkel rendelkező fiatalabb kancát megint befedeztetném egy hozzá passzoló ménnel, de "illik" még az anyját is fedeztetni? Mármint, hogy a csikója nagy eséllyel jobb génekkel rendelkezik, mint ő. Remélem érthető a kérdés.
Szabad-e az idősebb kancát befedeztetni, mikor már van egy jobb génekkel rendelkező kancám?
Természetesen meg lehet, hogy a kérdésem hülyeség, de ma ezen gondolkodtam. Mert ahhoz, hogy ménesem legyen, meg kell tartanom néhány csikót. Viszont ha tenyésztő vagyok, akkor gondolom eladni is kell. Vagy az egész rendszer is másképp működik?
Kérlek ne írjatok lekezelő, vagy bunkó válaszokat. Azért kérdezek, mert nem tudom.
Ha lenne rá lehetőségem nem egy fórumon tenném fel a kérdéseimet, hanem egy ménesgazdánál.
13/L
Hát az én véleményem, hogyha az anya csak pusztán jó kiállású, minden jelentősebb genetikai háttér nélkül, és ebből születik egy valóban jó genetikai hátterű csikód, akkor az anyát nem fedeztetném. De ha az anyának is jó a genetikai háttere, és nem csak véletlen a jó kiállás és a képesség, akkor persze, tenyészteném. De előbb megfigyelném, hogy mit és hogyan örökít.
Lehet a kevésbé jó genetikus anya jobb csikókat ad, mint a jó genetikájú csikója.
Az egyik lovam ilyen, baromi jó genetika, de baromira gáz idegrendszer. És minden testvére ilyen. Ebben az esetben a fene megeszi a genetikát, ha a hasznosíthatóság a 0 felé konvergál.
De ez csak az én véleményem, bár tanultam tenyésztés és genetikát, de már elfelejtettem mindent...
Úgy értem, hogy jó lenne az idegrendszere is, meg minden.
Csak, hogy a csikó nem csak az ő jó tulajdonságait, hanem az apáét is megkapja, ezért talán neki még jobb lenne mindene.
Mindenesetre köszönöm a választ, segített :-)
Hát, ha minden tuti vele, akkor sem hagynám ki az anyját, persze, jó lenne az utódokon előbb látni, hogy hogyan örökít. Lehet a csikója meg tök máshogy.
De elméletben igen, igazad van, a csikója valószínüleg jobb lesz erre a célra.
A könyvekben meg szerintem azért nem látod, mert ha tenyésztésre szánnak egy kancát, ahhoz nem elég a jó kiállás meg a szerencse, hanem az adott fajtához szükséges szelekciós kritériumok már teljesültek.
Ugye ott az egész tenyésztési vonal ismert tulajdonságainak figyelembevételével tenyésztenek, így ott nem fordulhat elő ilyen.
Ha tenyésszemlére viszed a kancádat, annak mindenképp valamilyen fajta lónak kell lennie (kisbéri, angol telivér, lipicai, nóniusz, sportló, stb.) Fedezteted, meglesz a csikó, felneveled, megtartod. Tiszta sor, hogy fedezteted őt is, illetve az anyját is ugyanúgy, ugyanis a genetika elég összetett dolog és sosem tudhatod, milyen tulajdonságok jönnek ki egy-egy csikónál. Simán lehet, hogy akár ugyanazzal a ménnel fedeztetve az idősebb lovadnak jobb csikója születik, mint a fiatalabbnak.
A lótenyésztés lényege, hogy remek vérvonalú, szép küllemű, lehetőleg eredményekkel is rendelkező lovakat fedeztetsz kiváló ménekkel, s a csikók egy részét eladod, másik részét megtartod továbbtenyésztésre.
Tenyésztő a bevált tenyészkancájától ritkán válik meg, általában a csikók egy részét értékesíti.
Fedeztetni kell a kancát is, nem csak a csikót, mert csak úgy derül ki, hogy melyik milyen géneket örökít jól. Ráadásul egy csikó alapján nem fogsz tudni rájönni, hogy a kancádra pont az a mén passzol-e a legjobban, amit először tettél rá. Persze azt sem tudhatod, hogy ha ugyanazt a mént rárakod még egyszer, nem lesz-e egy még ígéretesebb csikód belőle, mert minden a kromoszómák párosításán múlik, az pedig minden fedeztetésnél más és más - kivéve a jól öröklődő géneket, mert az ugyanaz marad általában.
Egyébként ha ménesgazda akarsz lenni ahhoz nagy protekció és anyagi háttér kell, mert a mai világban itthon ennek a szakmának nincs sem keresete, sem jövője - a jelen állás szerint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!