Szerintetek hogy jobb vágtázni?
Kikönnyítve vagy úgy, hogy rendesen beleülsz a nyeregbe?
És még lenne ehhez kapcsolodóan pár kérdésem. A lónak melyik a jobb? És pl egy fiatal lónak? És a lovasnak melyik jobb / kényelmesebb / könnyebb? Rövidebb kengyellel jobb a könnyített vágta? És ha gyorsabb a vágta akkor jobb kikönnyítve? Vagy nem? Nektek nagyobb lovon (vagy amelyik nagyobbakat lép) kényelmesebb, mint kisebben pl mini lovon?
Köszönöm előre is a véleményeteket, tapasztalatotokat :)
Én ülve szeretek jobban vágtázni. Ha nagyon pattogsz/gyors a tempó, a lónak jobb, ha kikönnyítesz (mint ügetésben is: jobb, ha nem egész végig tanügetészben zötyögsz).
Fiatal lónál, ha most lovagolják be, ülve vágtával kell kezdeni. Mi bábut tettünk a nyeregre, ami az embert szimbolizálta, az pedig nyilván nem tud kikönnyíteni:)
Általában a nagyobb léptű lovak vágtája kényelmesebb, mert nem olyan pattogós, nem olyan picik a vágtaugrások, mint pl egy rövidlábú póninál.
Westernezek így ülve maradok az esetek 90%-ában.
A lónak teljesen mindegy mit csinálsz rajta ha jól csinálod, kikönnyíteni és ülve maradni is lehet úgy, hogy az a lónak fájjon. Szóval a lényeg, hogy helyesen kell csinálni és bárhogy ülhetsz a lovon.
Fiatal lónál meg pont, hogy ülve kell maradni, nagyobb eséllyel tudod korrigálni ha esetleg bolondozna veled és nem röpülsz azonnal le róla. Illetve a súlyt is meg kell szoknia, meg hogy van valaki a hátán.
Lovasnak a tempótól függ meg az edzettségtől. Meg ki hogy szereti, meg ugye nyereg függő is.
Ha már galoppoztok sokan inkább kikönnyítenek, egyrészt nem terheled annyira a ló hátát igy gyorsabban tid száguldani másrészt nem rázza szét a segged és a levegő se szorul beléd.
De pályán, összeszedett vágtába kötelező tudni ülve vágtázni.
A kengyel hossza lényegtelen, ha az jól van beállítva. Van aki bírja a rövid kengyelt (nekem szét megy a bokám) vam aki a hosszabbat szereti. Ha hosszabb, ha rövidebb ki lehet könnyíteni mindenhogy. Ha túl hosszú akkor meg ülve is elhagyod, állni meg max úgy tudsz hogy kengyelből és izomból tartod magad.
Kisebb pónin, egy átlagos sebességű vágtát nehéz kiülni mert annyira gyakran történik a vágta ugrás, hogy nehéz követni. De vannak a rövidebb vágtájú kisloval, ha nem darabos a mozgása, szépen használja a hátát akkor őket könnyű kiülni.
Viszont vannak a magas, akciós nagy mozgású sport lovak, na ott is külön technika kell, hogy oda ragasztott seggel tudj lovagolni rajtuk, mert akkorákat dob, hogy hiába próbálod lekövetni akkor is pattogsz minimálisan, bár a pattogsz nem is jó szó, mert belesimulsz a nyeregbe, csak van a seggednek egy lebegő fázisa. Nehéz elmagyarázni. Tehát erre külön rá kell jönni, hogy hogyan ne lebegj a lovon.
Kérdés mi éppen az aktuális cél? A könnyítéssel tehermentesíted a ló hátát, jobban el tud nyúlni, gyorsabban tud menni. Robogni, terepen tökéletes, meg a galoppon se véletlenül "állnak" a lovon, illetve ha a távlovasokat is nézed kevésbé fárasztó a lónak és a lovasnak, ha könnyítve vágtáznak kilométereken keresztül.
Idomító munkához, jobb ülve maradni, persze kikönnyítve is lehet röviden vágtázni, de ülve jobban kontroll alatt tudom tartani a lovat, az ülésemmel is tudom befolyásolni, mert ha felállok, akkor a testsúly segítségek ugyebár korlátozottak. Fiatal lónál szerintem is jobb az idomító ülés, persze lehet könnyítve is vágtázni, de ott fontos, hogy milyen befolyásod van a lóra.
Rövidebb kengyellel könnyebb állva maradni, de én jobb szeretek olyan kengyelhosszt alkalmazni, ami ülve és állva is kényelmes. Inkább csak a tanuláshoz csatolok rövidebbet.
A kisebb lovaknak darabosabb a vágtája, nem mindig kényelmes kiülni.
Az emberhordozó izomzatát ugyan nem fejleszted futószárral.
Te törzskönyves idióta vagy?
Mégegyszer elmondom, hogy az emberhordozó izomzat fejlesztésnél nem vágtával fogsz kezdeni.
Első körben futószáron megerősíted a hátizomzatot.
Utána apránként kezdesz felülni a lóra, hogy szokja a súlyt nem? Vagy rögtöm felülsz és már rotyózol is vágtába vele? Hagyjuk már.
Mire eljutsz a vágtáig rengeteg ügetésben és lépésben való munka vár addigra meg bőven kifejlődik annyira az izma, hogy egy-két kör vágtát gond nélkül megcsináljon lovassal és utána fokozatosan növelni a vágta szakasz hozzát, hogy ne terheljük túl a lovat.
Még az életben nem láttam, csikót könnyített ülésben belovagolni. Abból állna az edzés, hogy mindig fel kell szállnod a lóra mert leb@szkod magáról.
Persze használják a könnyített ülést ha már stabilan hordozza a lovast a hátán.
De pl mi westernben egyáltalán nem könnyítünk ki, hanem apránként előkészítjük a lovat arra, hogy minden probléma nélkül tudjon majd lovassal a hátán közlekedni első sorban rövid távon aztán majd hosszabb távon is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!