Melyik a legkíméletesebb zabla?
Augusztustól, ha minden időben elkészül, lesz lovam.
Annak a híve vagyok, hogy minél kevesebb felszerelés legyen egy lovon, ne fájdalmat okozzak neki, hanem csak nyomást helyezzek a megfelelő helyre. Szerintetek melyik az a zabla, amelyik a legkevésbé fájdalmas? Az egyszertört nekem valahogy nem szimpatikus. Csípi a nyelvet, a szájpadlást. Láttam egy youtube videót, ahogy a fickó bemutatja a zablákat, csatolom: [link]
Szerintem érdekeseket mond. Az a két hajlított zabla, amit mutatott, nekem tetszik.
Vagy ez tényleg nagyon lótól függ? Esetleg hackamore? Díjugrató versenyeken ez elfogadott? Tudom, hogy feszítő hatású, ha nem jól van alkalmazva eltörheti a ló orrát, emiatt nem is vagyok benne biztos, hogy az én kezemben ez mennyire lenne biztonságos. Talán kapicán? Ahogy olvastam, az egy fokkal barátságosabb, nem feszít.
Edzőm szerint nem lovagolok erős kézzel, bár az ugrások felett még van mit gyakorolnom a kéztartáson, de nyilván gyakorlás utás belejön az ember...
Köszönöm előre is a válaszokat!
Illetve ebben a videóban 14:50-nél mutatja a csaj a zablát, amelyik nekem így első ránézésre tök korrektnek tűnik. Valakinek erről véleménye, esetleg tapasztalata?
Kar nélküli hackamore.
De erre át kell lovagolni a lovat.
De vannak pl. gumis zablák is.
Illetve első sorban a ló és a te igényeidet is figyelembe kell venni.
Azért ha menősebb lovacska az elején nem biztos, hogy jó egy gyenge zabla vagy akár hackamore mert elvisz téged, először fel kell készíteni a lovat arra, hogy megfelelően tudjatok használni egy adott zablatípust.
Nos. A legfontosabb szerintem tisztázni, hogy nem zabla tépi a ló száját,hanem lovas. Másik, hogy minden lónak van olyan, amit picit jobban szeret. Például a gumis felületet, a fémet, a tömör vagy üreges zablákat.
Ha alapjáraton csak azt nézzük, hogy melyik zabla fejti ki ugyanarra az erőhatásra a lefkevesebb nyomást, akkor ezeket kell néznünk:
A zabla minél vékonyabb, annál kevesebb felületen oszlik meg a súly, tehát minél vastagabb, annál jobban szétosztlik (vannak olyan zablák, amik a ló szájába sem férnek bele normálisan, azokat hagyjuk is, szinte senki sem használja őket egyértelmű okokból). Minél többször tört egy zabla, annál mobilisebb egy ló szájában, azaz elvileg annál 'puhább'a lónak, de lova válogatja, hogy pl. Egy íves töretlen zablát, vagy egy kétszertört csikózablát szeret jobban. A harmadik tényező, pedig a feszítőrész. Nyilván minél nagyobb egy zabla feszítő hatása, annál erősebb. Ugye ez úgy működik, hogy minél hosszabb például feszítőzablán a pálca rész, annál nagyobb az erőkar, azaz keveseb erővel nagyobbat mozdíthatunk.
Ahogy az első is mondja, figyelembe kell venni a ló és a te igényeid. Versenyekre meg ugye nem használhatsz akármilyen zablát, az adott számban megvan, mik engedélyezettek. Viszont itthon is folyton alakíthatod a lovad támaszkodásáz, a lovad szájának közreműködését, bármilyen lovat vissza lehet igazítani egy kétszertört csikózablára.
Véleményem szerint talán a kétszertört (nem csípi a ló száját, nem szúrja a szájpadlást), vastagabb csikózabla a a legpuhább, de amint említettem, sok tényezőtől függ.
Na most, ahogyan te is írtad, azért a hackamoreral is kell tudni bánni. Ó! Hogy hány olyan lovast láttam már a melegítőben, akinek rendesen féltettem a lova fejét a hackamoreban. a lovas pedig látszólag tök jófej, hisz ő nem 'kínozza' a lovat mindenféle fém dologgal a szájában.. nem azzal kínozza, az orrát tépi le.
Ez nem vonatkozik ám mindenkire, a hackamoret lehet nagyon jól is használni, csak kell hozzá egy jó lovas és egy rá felkészített ló.
Mintha kihagytam volna valamit... Ha eszembe jut, írom
Előttem jókat írtak. Egy valami még hozzátennék.A kétszertört lehet, hogy puhábbnak minősíthető viszont mégsem. Egyes helyeken kevesebb nyomást lehet vele kifejteni (pl. szájpadlás), máshol viszont többet (nyelv!). Uyanígy van különbség az egyenes zablánál is. Az én lovam például utálja az egyenes és a kétszertört zablát is, mert ahová azok több nyomást fejteni ki, mint az egyszertört, azok a észek a szájában ezek szerint neki érzékenyebbek.
Tehát ez is nagyon lótól függ, hogy melyik a puhább a 3 közül.
Az általános, hogy minél vastagabb, annál puhább. Viszont, ha a lóvad szája anatómiailag nem tolerálja a vatagabb zablákat akkor sokkal jobb lesz neki, ha az átlagnál vékonyabb zablát teszel a szájába. Semmi sem fekete-fehér, ezért vágják rá erre mindig, hogy lófüggő.
Nagyon nagy igazság, hogy nem a lónak nem a zabla a fájdalmas, hanem a lovas keze. Gondolja bele, a feszítőzabla is azért lett kitalálva, hogy finomabb segítségeket lehessen adni a ónak. Igen, nyilván egy kupec kezében kínzóeszköz, de egy képzett lovas feszítővel jóval kevesebb fájdalmat okoz, mint a kezdőkislányok a lovardában, akik össze-vissza rángatják a csikózablát.
Hackamore nem zabla, ahhoz kellően képzettnek kell lennie a lónak (testsúlysegítségekkel és csizmával lovagolod 80%-ban) és át is kell szktatni rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!