Miért szükséges a lovakat körmölni?
Régen is körmölték őket és azért kell körmölni mert havonta 1-1,5 centint nő a patájuk kb. ami nem kopik el ha csak állásban állnak vagy akár boxban, de még ridegben sem mert nem mozognak annyit.
És ha nem körmölik őket ilyen lesz:
Folyamatosan nő a "körmük" =patájuk.
Kell körmölni a kecskét és a juhot is! Nem csak a lovat.
A vadlovak nagy területet járnak be és különböző féle fajta talajon közpekednek ami által kopik nekik.
De egyébként nagyon sok fogat és kocsis lovat pont azért patkolnak, hogy a sok aszfalton mászkálástól ne kopjon el csutra a patájuk, mert sajnos volt rá példa, hogy a ló/szamár/öszvér már nem tudott menni mert már nem volt min mennie.
Emiatt is patkolják őket, mert így a patkó kopik és a nem a pata de így ugye nő tovább, tehát körmölni is kell.
Igen, azok annyit mozognak, és olyan változatos talajon, hogy azoknak elkopik attól.
Persze a vadló állományban is vannak gyenge pataszerkezetű, vagy rendellenes pataalakulású egyedek, csak azok kiszelektálódnak. Nem élik meg az időskort, vagy a felnőttkort sem.
Nyilván akinek van egy lova, az nem akarja ezt, ezért rendszeresen körmözteti, és ha szükséges (olyan munkát végez a ló, vagy olyan talajon jár) akkor patkoltatja is.
köszönöm szépen a válaszokat
4-es válaszoló, a patkót azt értem miért hordják, dolgoztam egy farmon és a fogatos lónak leesett útközben a patkója és amikor visszaértünk, még aznap kijött a kovács és még egy kavics is beleékelődött a patájába és vérzett neki (ezt csak érdekességként mondtam nem kötözködésből, hogy tudom mi a patkó)
#7 ez nagyon érdekes.
Ez ilyen természetes körmölés lenne? Tehát megoldja a természet?
Vagy még arra tudok gondolni, hogy van a pata természetes szerkezete és hossza, de ha túl nő, akkor a felesleges hossz az úgy letöredezik?
Tehát nekik minőségi "vad" patájuk van és nem az egész pata reped és törik hanem csak a szükséges rész?
Ez tényleg érdekes dolog szerintem.
Minden patást körmölni kell, mert a legtöbb tartásmód (a rezervátumokat leszámítva, mint az említett Przewalski lovak, de itt lehet gondolni a bivalyokra is akár) nem biztosítja az akkora mozgást, olyan minőségű terepen, amelyen természetesen és jól kopna köröm. Pl egy ridegben tartott lovat is azért körmölnek, mert nem mozog annyit, mint egy valóban szabadon élő társa.
Egy életszerű példa: kint, kertben tartott kutyáim körmét egyszersem kellett vágni (farkaskarmot leszámítva, hiszen az nem kopik), míg a lakásban tartott kutyabarátaink körmét rendszeresen vágják, de így is sokszor kopognak a járólapon, míg az én kutyám körmei, ha bent is van, nem kopog. Ez azért van, mert ő kint van, és a természetes talajon amennyit itthon is mozog (mert mielőtt lepontoznának az erre tévedő kutyások, rendszeresen és sokat sétálunk) addig is kopik a körme, míg a járólapon nem. Egy benti kutya 2-4 hosszát tölt el talajon a 24-ből, míg egy kinti 24/24-et. Ezért a különbség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!