Hogyan kell szénának való füvet termeszteni?
Jelenleg bértartásban van a lovam és a férjemé is, de tervezünk elköltözni vidékre és vinnénk magunkkal a lovakat. Még csak tervben van nézegetjük a kisebb tanyákat. Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha magunknak termesztenénk a szénát akkor azt hogyan lehetne, ezt úgy értem, hogy én teljesen vegyszerellenes vagyok, ezért az érdekelne, hogy feltétlen szükséges e valamivel permetezni a gyepet, hogy ne nőjön közé sok gaz? Létezik olyan, hogy mi magunk szórjuk le a fűmagokat és azt később lekaszáljuk? 2 kb 500-600 kg-s lónak mekkora területű gyep kell, amit szénára használnánk? természetesen lenne külön legelőjük is.
Ezek még elméleti kérdések, van pénzünk szénabála is, de én jobban bíznék abban amit én termesztek.
Nem feltétlenül szükséges permetezni, itt a környéken nem is szokta senki.
Ha eddig nem széna volt a földben akkor felszántod és vetsz bele lónak való legelő fűmagkeveréket (ezt ilyen néven találsz is a neten). Kell neki 1-2 év kb. mire megerősödik és onnantól kezdve csak kaszálnod kell. Illetve, ha nagyon “kikopik” akkor újraveted. Viszont, ha valami nagyon agresszív növény volt a földön (pl. parlagfű) akkor vetés előtt nagy valószínűséggel kell gyomirtóznod, különben elnyomja a fűmagot (hiába szántod fel előtte) és kidobott pénz volt a vetés (nem is kevés).
Tavasztól őszig kaszálnak, ehhez kell neked egy traktor. Lekaszálod, rendsodrózod és hagyod szikkadni és közben átforgatod rendszeresen Ha száraz akkor bálázóval bebálázod, behordod és kész. Lehet azt is, hogy a kaszálást és társait megcsinálja valaki neked (ha nincsenek gépeid hozzá), de az pénzügyileg nem nagyon éri meg + minden gazda tele van munkával szezonban és ezer év mire marad rád ideje, addig meg megázik a széna (tapasztalat, bár vannak kivétel nyilván). Vizes szénát meg ugyebár nem bálázunk be.
Papír szerint 1 hektár jó minőségű legelő tart el egy lovat, ha legeltetsz. Amúgy 1 bála/ló/hó, ha nem legeltetsz. De hogy hány hektár kell, ha szénát akarsz, az jó kérdés. Függ attól is, hogy mekkora bála, milyen tömör, milyen minőségű a legelő, stb. Ha gondolod rákérdezek egy “szánás gazdánál”, hogy náluk mi az átlag.
1-es válaszoló vagyok
Az lemaradt, hogy gyakorlat is kell a bálázáshoz. Ha rosszul csinálod pl. telemehet földdel/porral a bála, azt meg nagyon nem jó megetetni a lóval (könnyen kehességet okozhat, ha a poros szálast eszi). Akkor már inkább vegyetek.
Lehet kapni kaszáló vetőmagot.
Legelő vetőmagot is lehet kapni.
Legalább 2-3 hektár kell, és ekkora területet már géppel kell vetni. Persze a talajt elő is kell készíteni a vetéshez, vetés után hengerelni is kell. Gyomirtózni nem szükséges. Géppel kell kaszálni és bálázni, és a bálákat száraz, szellős helyen kell tárolni.
Köszönöm szépen a válaszokta.
Szerintetek van értelme annak, ha lovat fognék be valami szerkezet elé amivel tudnék kaszálni? 2 shetlandi mennyi idő alatt kaszálna le kb 5 ha-t, vagy inkább nagyobb lóban gondolkozzak, mert nem szeretném túlterhelni őket.
Ez tényleg csak ilyen elméleti kérdés mert láttam videókat ezekről és keresnék hátha tudnék kapni ilyen szerkezeteket, mert szerintem ez pénztárca barátabb és környezet barátabb lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!