Lenne pár kérdésem lovaglással kapcsolatban (? )
1. Miért jó az, ha az általunk megalkotott keretben van a ló? Mi alkotja ezt a keretet és hogyan kell lovagolni ezt? (Korábban hallottam már valami olyasmit, hogy a belső csizmát használjuk és a külső és belső szárnak is van valamilyen szerepe, de nem biztos hogy ez ehhez kapcsolódik)
2. Hogyan lehet letámaszkodtatni a lovat? Tudom, tudom. Még mielőtt valamelyik válaszoló szólna, igen, tudom, hogy ez nem egy feladat és ez csak egy következménye annak, hogy ló hátrébb helyezte a súlypontját, és támaszkodik a zablára. De mégis, valaki elmagyarázná nekem, hogy ez hogyan is működik?
(Igazából még csak 2 éve lovagolok, nem tudom hogy ennyi lovastapasztalattal az ilyen dolgok elvárásnak számítanak e normál esetben. Az én edzőm az ilyeneket csak dióhéjban mondja el, de engem érdekelne ok-okozat szinten is.)
Előre is köszi a válaszokat!
Ezek nem “magasiskolai vagy választható feladatok”, ahogy egyesek vélik. Ezeknek alap dolgoknak kellene lennie egy lovas és ló életében, hisz minden ebből indul ki.
Egy ugrólónak is kell támaszkodnia, nem csak egy díjlónak például.
Persze egy olyan lovastól, aki mondjuk még ügetni sem tud, nem várhatjuk el hogy a támaszkodás feltételeit megadja a lónak, de ha egyedül lovagol már, ergó nála van a szár, stb. akkor igenis elvárható lenne hogy a támaszkodás és keret adást megtanulja. Nem egyből ugratni kell, hisz a lónak szüksége van a támaszkodásra, hogy bármilyen feladatot helyesen végrehajtson.
Ne érts félre nem ellened szól ez, inkább az alacsony színvonalú lovas oktatás ellen, ami sok helyen itthon megy :(
Nem tudom így megítélni az edződet és nem is szeretném, de ha úgy érzed hogy nem fektet erre hangsúlyt pedig már azon a szinten lennél, akkor a helyedben én váltanék edzőt (itt megint csak kiemelném, hogy ez egy alap dolog, nem kell versenyzőnek lenni ahhoz, hogy ezt elkezd tanulni).
Sajnálom, hogy nem a kérdésedre válaszoltam, de úgy éreztem ezt fontos lehet megemlíteni :)
Azért az nem véletlen, hogy évezredek óta úgy működik ez jól, hogy a kezdő lovas tanul a professzor lótól, majd később a jó lovas tanítja a kezdő lovat.
Idomítani leginkább ügetésben, ülve maradva lehet. Az megy? Van, aki hátradől, az nem tud tanügetni. Van, aki erőteljes ágyékmozgással védekezik a rázás ellen, az sem tud tanügetni. Van, aki huppog, az pláne nem. Ha az ülve maradás megy, akkor onnan csak egy lépés az igazán finom, stabil kéz. Az igazán finom, stabil kéz használatával az ember különféle idomító feladatokat végeztet a lóval. És egyszer csak a ló elkezdi keresni a támaszkodást. Nem az én megfogalmazásom, egy ötvenes évekbeli könyvből való ez a félmondat: a támaszkodást a lovas kezén a lónak kell keresnie, nem pedig a lovasnak a ló száján. Hát, akkor még tudtak az edzők, sok volt katonatiszt dolgozott edzőként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!