Mi is a félfelvétel?
Az oktatóm beteg, így 2 hétig nem tudok menni edzésre. Viszont már a félfelvételt gyakoroljuk, és nem szeretném, hogy mindent újra kezdjünk, így valaki megpróbálná, röviden elmagyarázni, hogy gyakorlatban hogy kell használni? Kéz, láb tartás...
Köszönöm szépen :)
félfelvétel funkcióját tekintve a ló figyelmesebbé tételére, állapotba hozására szolgál. Gyakorlatilag nemcsak a szárakon leadott felvevő segítségből áll, hanem egy derék-testsúly-csizma és szársegítségekből álló finom kombináció.
A félfelvételt mindig a lendületet megtartó vagy előrehajtó derék,testsúly és csizmasegítség vezeti be, majd a szársegítségek felfogják ezt a többlet energiát, így koncentrálva a ló figyelmét és erejét az ezután következő feladatra. Megkülönböztetünk fél és teljes felvételt. Míg a félfelvétel felkészíti a lovat a következő feladatra addig a teljes felvételnek mindig egy megállás a végeredménye.
Az elnevezés ellenére itt nem a szárakon leadott segítség intenzitása a lényeg. A félfelvétel lovaglásánál egy jó lovas sohasem húzza durván a szárakat, hanem egyszerűen zárja az öklét vagy mozdítja a csuklóját.
A félfelvétellel vagy egy új feladatra készítjük fel a lovat, figyelmesebbé, koncentráltabbá tesszük vagy befolyással akarunk lenni a lendületére, tempójára, mozgásának több kifejező erőt akarunk adni.
Lovagolhatunk egyoldali és kétoldali félfelvételt. A kéz finom zárása és engedése figyelmesebbé teszi a lovat, ha a lovas jobb oldala aktív, akkor a ló erősebben koncentrál a jobb oldalára, ha csak a bal oldal aktív, akkor a ló is a bal oldalára összpontposítja figyelmét. Félfelvétel segítségével akár fordulatokat is lovagolhatunk, meg is hajlíthatjuk a lovat, de itt természetesen nemcsak a szársegítségekre, hanem a csizmasegítségekre is szükség van. Ahhoz, hogy a ló tisztán és jól megértse a lovas jeladásait egy nagyon finoman összehangolt segítség kombinációra van szükség.
A kétoldali félfelvételt először a testsúly, derék és csizmasegítségek adásával kell lovagolni, ezután következik a szárakon a finom felvétel és engedés. Ezt a kombinációt addig kell ismételni, amíg a ló a kívánt reakciót nem mutatja, azaz amíg a segítség át nem megy rajta. Ez lehet akár egy jármódon belüli iram (tempó) lassítás vagy egy magasabb jármódról való felvétel alacsonyabb jármódba (például vágta- ügetés vagy ügetés-lépés átmenet). Hosszabb lépéseket is el lehet érni félfelvétel alkalmazásával, úgy, hogy a csizma és deréksegítség jobban megtámogatja a lovat. Húh jó hosszú lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!