Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyatenyésztők és szaporítók...

Kutyatenyésztők és szaporítók közti különbség, árak mögött mi áll?

Figyelt kérdés

Tervezek egy törpe tacskót venni és sok helyről hallottam, hogy a szaporítók így meg úgy, ezzel egyet is értek. DE: több tenyésztővel is beszéltem, és számomra horror áron (150-300 ezer forint) kínálnak kiskutyákat kihangsúlyozva, hogy a szülők ilyen versenyt meg ilyen kiállítást nyertek. Viszont úgy gondolom, hogy aki hobbicélra szeretne kutyust, azt ez nem nagyon érdekli, viszont nem találkoztam még olyan tenyésztővel, aki ne ezt mondta volna és nem ilyen árakat mondott volna.


Őszintén szólva én a törpe tacsiért ilyen 80 körüli összeget gondoltam MAXIMUM, ezért tanácsot kérnék. Nekem az a lényeg, hogy valóban törpe tacskó legyen és egészséges. Mit ajánlotok? Nem támadást kérek, de ha mondjuk egy tenyésztő, aki ilyen 150-300 közötti árt mond is válaszolna és megmondaná, hogy mégis mi kerül ennyibe egy kutyuson, azt megköszönném, mert tényleg érdekelne (no offense). Szerintem nonszensz, hogy egy hobbikutyáért ennyit képesek elkérni.



2019. ápr. 23. 13:23
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
75%

Egy jó tenyésztőtől vett kutya kisebb valószínűséggel fog örökletes betegségekben szenvedni, sokszor garanciát is vállalnak rá, illetve a későbbiekben is segítenek tanácsokkal, ha kell. A szaporítós kutya lutri. Van, amivel csökkented az esélyét, hogy olyan kutyád legyen, akire később nem kell az állatorvosnál egy vagyont rákölteni, de még mindig kockázatosabb, mint egy lelkiismeretes tenyésztőtől venni. Ha azt nézzük egyébként, hogy egy kölyök az első évben mennyibe kerül (oltások, felszerelés, minőségi táp, kutyaiskola), akkor simán kijön annyi, mint egy tenyésztős kölyök ára.

Ha olcsóbb kölyköt szeretnél, előttem már javasolták a fajtamentőket. Olyanba is bele lehet futni, hogy "felülbélyegzett törzskönyvvel" (regisztrációs lappal) adják a kölyköket, ami olcsóbb, viszont alaposan körül kell járni, hogy miért nincs rendes törzskönyvük (származási lap). Az egyik kutyánknak ilyenje van, mert pár éve kavartak a tenyészszemlével és a szüleivel nem csinálta meg a tenyésztő az újat, ezért olcsóbb volt (de több, mint az általad említett 80000 Ft), viszont szűrt, vizsgázott szülőktől és garanciával, na meg még most is zaklathatom őket, ha kérdésem van ;). De sokszor valami huncutság van az ilyen hátterében. Ha szaporító mellett döntesz, akkor ragaszkodj hozzá, hogy megnézhesd a szülőket ott, ahol tartják őket! Ha nem engedik, köztes helyen akarják odaadni a kölyköt, odamész, de sok kutya van, nagy a mocsok, "idegbetegek" a kutyák, akkor menekülj! Így is könnyen átverhetnek (pl. két kutyát átvisznek valami rendezett helyre és előadják, hogy családi kedvencek). A család kedvenc Fifikéjének a kölykei is kockázatosak, könnyen lehet, hogy nem is fajtatiszták, rokonok a szülők vagy örökletes betegségeket hordoznak, de egy fokkal talán még mindig jobbak a kölykök esélyei és körülményei, mint egy szaporítótelepről.

Itt egy videó: [link]

Itt pedig ennek kapcsán egy cikk a sok közül: [link]

2019. ápr. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Utolsó - a videót láttam én is és erről ugye írtak több cikket is, többek közt az Indexeset. De úgy gondolom, hogy nem minden szaporító ilyen, tényleg láttam már olyat, aki rendesen tartja a kutyusokat.


Viszont ha már itt tartunk, tud valaki ajánlani jó tenyésztőt, aki kifejezetten törpe (esetleg kaninchen) rövidszőrű tacsit tenyészt? Elsősorban Budapest és környéke játszik. (Tudom, a Google a barátom)

2019. ápr. 23. 17:16
 23/30 anonim ***** válasza:
58%
Gondos szaporító nem létezik!Akkor miért nem jelenti be magát tenyésztőnek?Hát azért mert a pénz miatt csinálja!
2019. ápr. 23. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
91%
Azért egy fiziost keress már fel és kérdezd meg, hogy az oda járó gerinces, patellás, dp-s és egyéb tacskó közül hánynak van tk-e!
2019. ápr. 23. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
30%

Röviden azért kerülnek ennyibe, mert ennyiért is viszik őket.

Egy Iphone előállítása sem kerül annyival többe, mint egy Xiaomi és egy Iphone ára közti különbség. De még százalékosan se.

Egy utópisztikus világban a tenyésztők azért tenyésztenének, mert az adott párosításból származó kölyköket szintén tovább akarnák tenyészteni, a kevésbé ígéreteseket pedig továbbajándékoznák természetesen jó helyre. Viszont sajnos kapitalizmus van és nekik is keletkezik elég sok költsége a kutyák miatt, amit a kölykökből befolyt összegből kíván fedezni.


Pár éve hagytam abba a sportkutyázást, előtte 7-8 éven keresztül havi 30 ezret "dobtam" ki csak edzések és a versenyek miatt, bevétel nem volt sehol, max pár játék, jutalomfalat és két zacskó táp, amit a verenyeken nyertünk. Nyílván ez egy szuper időtöltés és kapcsolatépítés volt a kutyákkal, de azért írtam ezt le, mert szerintem a tenyésztők is hozzáállhatnának egy kicsit így a dolgokhoz...

2019. ápr. 23. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
87%

"Röviden azért kerülnek ennyibe, mert ennyiért is viszik őket."

Az persze! Ismerek tenyésztőt, aki 130-ért árulta a kölyköket, mégis rajta maradt egy és nem, nem vitte le az árat, inkább felnevelte maga. Ha jól tudom most 3 éves a kutya.

2019. ápr. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
94%

Van a szaporító aki csak a pénzre megy. Sajnos láttam ilyen ,,üzemet,, szép kutyák szél háznál tenyésztő cím szóval, összeismerkedtünk más okból kifolyólag és lett olyan szoros az ismeretség hogy hátra mehetem a magas drága kerítés mögé. Kutyák egymás hegyén hátán vemhesen, betegen volt félig lebénult ürülék hegyeken. És panaszkodnak hogy őket folyton feljelentik (de sosincs következmény). Na azóta valamiért sose veszem észre ha keresnek telefonon.

Aztán van az a szaporító aki nem a kutya kihasználasára törekszik és nem is üzemet tart hanem ad el kutyát de tenyésztő szeretne lenni és próbálja is hasonlóan végig járni az utat. Tőlük lehet hobbi kutyát venni de nincs garantálva hogy a kutya egészséges lesz és hozza a papíros színvonalát. Csak a garantált hogy orvos látta már és szerető környezetbe született.

Aztán van a tenyésztő aki (persze vannak kivételek) aki mindent megtesz és a kapcsolatai illetve tudása és anyagi háttere is meg van hogy az a kutya olyan legyen ahogy az megvan írva. Nála a legnagyobb az esély a minőségi kutyára mivel a genetikai bakikat szűrésekkel, megfelelő párosításokkal igyekszik kikerülni és pár százalék esély van arra hogy a kutyus örökletes betegség áldozata lesz.

Az árak a következők: üzem szerű szaporító 20ezer vagy egy iphone használt telefon csak kamerás legyen, tenyésztőt utánzó szaporító oltások + táp + orvos kb 50-60 ezer, tenyésztő szűréssel, tappal, papirokkal, orvossal, bizonyítót szülőkkel, stb 100.000ft-tól.

Üzem szaporítót minden faluba találni de súlyos ára van a késöbbiekbe (betegségek kezelése hogy életbe maradjon), tenyésztő utánzónál vagy egészséges lesz vagy nem vagy kisebb problémák lépnek fel viszont ritkák mint a fehér holló, tenyésztőnél sok a vétel ár de nem is kell a dokinál hagyni egy fél ház árat évente öröklődő betegség miatt.

2019. ápr. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
93%

Az egészséggel, szűrésekkel, törzskönyvvel, stb. kapcsolatban már mindent leírtak, így arra nem térnék ki.

Ami még nem hangzott el, az az, hogy egy jó tenyésztőtől olyan kutyát tudsz venni, amilyet szeretnél.

Elmondhatod, hogy hobbikutyának szánod, nem akarsz vele dolgozni, gyerekes családba lesz, kertbe, lakásba, stb. Ők figyelik a kölykök habitusát, jellemét, és a te preferenciáidnak megfelelő kutyát adnak el neked.

Ha nem is munkakutyának szánod a kutyát, de pl. a magad szórakoztatására is szeretnél dolgozni vele, akkor agilisabb kutyát kapsz, ha nyugisabb az életritmusod, akkor olyat. Vagy egyáltalán nem kapsz kutyát, mert a tenyésztőnek lejön, hogy az adott kutya tartására nem alkalmasak a körülményeid. A szaporító ilyesmire nem figyel. Jó lenne az neked és a kutyának, ha később derülne ki, hogy nem ilyet lovat akartál?


Számomra az írásaid alapján az jött le, hogy egyelőre ne vegyél kutyát. Olvasgass, gondolkodj, menj el pár tenyésztőhöz beszélgetni, érdeklődni, érjen be a dolog!

Ha valóban kutyát akarsz, és letetted a voksod egy fajtára, valamint azzal fekszel és kelsz, hogy mit hogyan fogsz vele csinálni, akkor a biztonságra mész ki fogod fizetni a 150 ezret érte, hidd el!

2019. ápr. 24. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
66%

Az a baj, hogy ez egy eleve iszonyatosan egészségtelen fajta (anatómialiag mindenképp). Még ha "minőségi" származású is.

Akkor is túl rövidek a lábai, és túl hosszú a gerince.

Ez szinte garantáltan gerincbántalmakhoz vezet. A másik meg, az első lábak elfordulása, deformitása, mert az orsócsont (radius) és a singcsont (ulna) nem azonos ütemben növekszik.


Szóval egy ilyen egészségügyileg úgymond "necces" fajtánál, nagyon nem éri meg megkockáztatni, hogy veszel egy bármilyen kutyát olcsón.

Mert még a drága tenyésztős tacsinak is sok baja lehet, de azért kevesebb eséllyel, mintha ismeretlen származású kutyát vennél. Nyilván az a kérdés, hogy neked megér-e ennyi pénzt ez a "minőségbeli" különbség.


Különben meg nem az a legnagyobb baj, hogy nem tenyésztőtől veszel törzskönyvest, hanem hogy szaporítót támogatsz.

Egy olyan embert, akit nem a fajta érdekel, hanem a haszonszerzés, vagyis a kutyáiból akar meggazdagodni. Ilyen helyeken meg nem humánusak a körülmények, ki vannak használva a kutyák, az egészségük senkit nem érdekel.

Ha ilyentől veszel, akkor a további munkásságát támogatod, azaz az állatkínzást.

Mert ez a biznisz is kereslet-kínálat alapján működik.


Nagyon sok tacsi jellegű kutyus vár gazdára egyébként az országban. Van külön tacskó fajtamentő egyesület is, talán a Futrinka az.

Szóval ha annyi pénzt nem tudsz vagy nem akarsz tenyésztőre invesztálni, akkor jobban jársz ha befogadsz egy tacsit, mintsemhogy szaporítót támogass.

2019. ápr. 25. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
7%
Én 20ezerft-ert vettem törpe tacsit. Egy vadász ismerősömtől. A szulőkkel aktivan vadásznak. Ennyiért szokta adni ha van kölyök. Teljesen egészséges
2019. máj. 18. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!