Milyen felszerelést, tápot vegyünk egy hamarosan hozzánk érkező 8 hetes kutyusnak?
Kölyök kutyának szerintem ez a legjobb konzerv: [link]
Nyakörv:
A szakértők nem javasolják, hogy 4-6 hónapos kiskutyára állandósult jelleggel nyakörvet tegyél, de még a későbbiekben is bőségesen elegendő, ha csak a séta alkalmával teszed rá a nyakára. Mivel a gondtalan játék és bujkálás során könnyen fennakadhat a kutya akár a kerítésen, akár egy ágon, a legjobb, ha csak akkor van rajta nyakörv, amikor te is szemmel tudod kísérni a lépéseit. Az pedig kiemelten fontos, hogy a nyakörv pontosan passzoljon, nem lehet se bő, se szűk, ezért ezt a hasznos kiegészítőt mindig a kutya méretéhez és korához kell igazítani, nem pedig a saját ízlésedhez.
Hám vagy póráz:
Nyakörv és póráz helyett jó ötlet lehet hámot venni a kutyának, de csak akkor, ha az állat már szót fogad és nem húz séta közben. Egy hámmal sokkal könnyebb és humánusabb megtartani a kutyát, mint egy pórázzal, de a hám eredetileg húzásra lett kitalálva, s a nyakörv a sétálásra, tanításra. Az ok egyszerű: a hámon keresztül nem tudod olyan célzottan azokat a fontos ingereket közvetíteni, amik a póráz segítségével pillanatok alatt odaérnek. Úgyhogy a kiskutyák tanítása során sokkal szerencsésebb nyakörvet és pórázt alkalmazni, míg a későbbiekben már bátran figyelembe veheted azt, ami mindkettőtök számára a legkényelmesebb. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy akármelyik sétáltató eszköz is válik be, sem a pórázt, sem a hámot nem szabad rángatnod, ugyanis mindkettő komoly sérüléseket okozhat.
Etető- és itatótál:
Az étkezéshez és a vízfogyasztáshoz egyaránt érdemes úgy tálat választani, hogy az méretben megfeleljen a kutyának. Teljesen felesleges nagy tálat venni egy kistermetű kutyának, mert ha ilyen edénybe töltesz vizet, akkor rég áporodott lenne, mire elfogyna. Ráadásul az eb folyamatosan térdig állna a vízben, vagy éppen a táplálékban. Ugyanígy fordítva, egy nagy termetű kutyának jóformán óránként kell vizet adnod, ha túl kicsit edényt választasz számára. Úgyhogy elsődleges szempont a méret, utána jöhet a többi opció. Célszerű olyan tálakat választanod, amik valamilyen módon rögzítve vannak, akár állványhoz, akár alul egy gumiréteggel, így legalább nagyjából helyben maradnak az edények az étkezést követően is.
Fekhely:
A lakásban tartott kutyának is szüksége van fekhelyre, bár ekkor természetesen nem igazán van funkciója a háznak, bőven elegendő a bélelt kosár. (Szerintem érdemes olyat venni amibe a kutya nagy korában is kényelmesen tud feküdni hogy ne kelljen mindig új fekhelyhez szoknia.)
Tisztálkodás:
Alapvető, hogy minden eb számára be kell szerezni egy kefét (hosszú szőrű kutyák esetében fésűt is), megfelelő bolhairtókat, valamint abban az esetben kutyasampont, ha olyan helyen éltek, ahol a kutya minden valószínűséggel folyton piszkos lesz. Ellenkező esetben sokkal jobb, ha a szakszerű ápolást évente egyszer kutyakozmetikusra bízzátok. Be kell szerezned még a szemek és a fülek megtisztításhoz szükséges szereket, illetve olyan krémeket, amiket télen a mínuszokban a kutyus tappancsára kenhetsz. Legjobb, ha utóbbiakról az állatorvosnál kérsz ajánlást, így ha a későbbiekben bármilyen probléma felmerülne, ő máris tudni fogja, milyen szerek nem váltak be.
Játékok:
A játékokat azért fontos megemlíteni, mert a kiskutyáknak az első hónapokban igen nagy a rágási ingere, hiszen növekednek a fogaik. Éppen ezért mindent meg fognak rágni, ami a közelükben van, kivéve, ha a gazdi már előre gondoskodik a megfelelő alkalmatosságról. Nem feltétlenül a legdrágább a legjobb, és az sem biztos, hogy a sípoló játékoknak sikerük lesz, ezt sajnos csak a próbával lehet kiszűrni. Nálunk (golden retriever) nagy kedvenc a kötél.
Szobatisztaság:
A lakásban tartott kutya esetében arra is gondolni kell, hogy az állat hol fogja elvégezni a dolgát, ha éppen nem vagy otthon, hogy levidd a közeli parkba. A szobatisztaságra való szoktatás nem mindig könnyű feladat, de ha belevágsz, az egyik legjobb megoldás a pelenka, amivel egyszerre helyhez is szoktatod az állatot, valamint azt is könnyen megoldhatod, hogy az ürüléket és a vizeletet a lehetőségekhez mérten higiénikus körülmények között tudd eltávolítani.
Próbáltam mindent össze szedni. Ha valami még érdekel írj nyugodtan privátban!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!