Szerintetek mik a felelős kutyatartás minimális feltételei? Mivel kell rendelkeznie annak, aki kutyát szeretne?
Tudom, mindenkinek más a véleménye a kutyatartásról, de nem vitát szeretnék. A kérdésem arra vonatkozik, hogy ahhoz, hogy a kutyának jó élete legyen, szerintetek mire van szükség a gazdi részéről?
Kb. mennyi pénzt szánjon rá havonta, és mennyit tegyen félre váratlan kiadásokra?
Kell hozzá kert, kocsi, saját lakás? Valamilyen drágább tárgy a kutyának?
Mennyi az a minimális szabadidő, amit naponta a kutyára fordít?
Nem arra vagyok kíváncsi, hogy hogyan lehet életben tartani a kutyát, mert tudom hogy elvan láncon száraz kenyéren is. Azt szeretném tudni, hogy szerintetek mi az a határ, amin felül már tényleg jó a kutyának is.
- Kapjon zabálni.
- Ha kell hívjak hozzá dokit.
- Téliesített ólja legyen.
- Ha kell kössem ki, hogy ne lépjen le.
Borzalmasan le leszek pontozva, de biztos otthon, nem albérlet. Tele van vele a fb, hogy kutyával keres albérletet, de azonnal, és az a jobbik eset. De sokan új gazdit keresnek a kutyának, mert albérletbe vagy külföldre nem vihetik.
Ugyanúgy felelőtlenség 16-17 éves tininek kutyát venni, aki nem sokára fősulira megy, aztán kirepül, és a kutya nyűgnek marad a szülei nyakán.
Rengeteg kutya kerül így menhelyre. Nem a kiskutya, meg a nem kívánt szaporulat dekkol èlete végéig a menhelyen, hanem az ilyen felnőtt kutya, akinek sokkal kevesebb esélye van új gazdára.
Fűtött garázs télen, vagy szélmentes helyen hőszigetelt, ami kb. 70 ezer forint. Van olcsóbb és drágább is.
Egy havi 12 kilós táp 13 ezer forint. (Közepes testű kutyának) Nem a legolcsóbb, de nem prémium márkás. Kisebb korában több oltás, de ezek nem nagy kiadások, aztán évente egy. Szerintem ezek nem megterhelőek. Akinek igen, az ne tartson kutyát, mert állatorvoshoz se fogja vinni.
Ivartalanítási kötelezettség kéne, persze úgy hogy az árak reálisak legyenek minden ember számára.
Ha bármi baja van nyilván orvoshoz viszem. Játékok esetleg, bár kinti kutya nem nagyon foglalkozik velük, de ha benti is, nem hiszem hogy minden hónapban új játékok kellenek neki. A mienk egy év alatt 2x kapott kis játék csomagot. És el van vele.
Nyakörv, póráz legyen. Rendszeres bolha irtás főleg kintinél keserves helyzetek alakulhatnak ki.
És ha udvari kutya akkor is napi egy hosszú (órás) séta legyen, ha benti pedig egy nagy séta (órás) és két 15 perces reggel, lefekvés előtt legalább (!) legyen.
Először is egy értelmes ember kell, aki a gazdi lesz.
Aki nem tud és nem akar szabályokat betartani, az ne vegyen kutyát. Vállalni kell, hogy ha buliztál, ha beteg vagy, ha fáradt vagy, azt a kutyát akkor is le kell vinni sétálni, pisilni, kakilni. A nagy költség az orvos, oltások. Kaja azért függ a kutya termetétől, nem annyit eszik egy kis minikutya, mint egy 40-50 kilós állat.
És persze tudni kell viselkedni az utcán, ahol a többi kutyával is találkoztok. Nem engedjük csak úgy oda a kutyánkat idegen kutyákhoz, főleg nem póráz nélkül. Nem sétáltatunk úgy, hogy nincs póráz és mi 50 méterrel arrébb beszélgetünk és nem is figyelünk a kutyára.
Az alap, hogy legyen tisztában a gazda azzal, hogy egy kutyának mik az igényei és kezelje kutyaként, illetve a kutyásodás előtt a "rózsaszín köd" helyett a kellemetlen dolgokat is vegye figyelembe (séta rossz időben is, takarítás, nevelés szükségessége, bonyolultabb esti kimaradás és hasonlók).
Az anyagi vonzatáról sem szabad elfeledkezni, de ez nagyban függ a kutya méretétől, mert az állandó költség jelentős része az etetés és nem mindegy, hogy 1 zsák táp 1 hónapig vagy fél évig elég. De ha az alap anyagiak megvannak, illetve valamennyi tartalék, akkor innentől szerintem a kutya jólléte javarészt a gazda hozzáállásán múlik, ami nehezen forintosítható. 2-3 éve kiszámoltam, hogy a 30 kilós kutyámnál a fix költség (jobb minőségű táp, parazitavédelem, veszettség+kombinált oltás) 60000 Ft. Kölyök- és idős korban, illetve betegség esetén ez a sokszorosára nőhet és ennek csak egy kis részét lehet előre jelezni. Játékra, felszerelésre, kutyaiskolára is sok pénz mehet el, de ez már a gazda döntésén múlik.
- Pénz
- Idő
- Némi hozzáértés a neveléshez, és/vagy tanulási hajlandóság.
A mennyi pénz, az kutyától is függ. Pl. mekkora, mert nyilván nem ugyanannyit eszik egy yorkie, mint egy bernáthegyi. Az sem mindegy, hogy mit eszik, pl. egy allergiás kutya, beteg kutya speciális étrendje többe kerülhet.
Induljunk ki egy egészséges, középtermetű kutyából, kb. 10-15 ezer a havi ellátása, plusz betegség, sérülés esetén állatorvosi költségek.
A kutya legyen oltva, rendszeresen féregtelenítve, bolha-kullancs ellen folyamatosan kezelve.
A kutya fajtájának vagy típusának megfelelően legyen tartva, azaz ha kistestű/rövidszőrű, akkor fűtésszezonban lakásban, de például egy kaukázusit ne lakásban, hanem minél nagyobb területen kell tartani - tehát attól függ, milyen kutya, hogy kell-e pl. kert.
A kutya habitusának megfelelően legyen lemozgatva, lefárasztva, mind fizikailag, mind agyilag, és természetesen normálisan nevelve és szocializálva. Minimum időt nem írnék, mert kutyafüggő. A megfelelően nevelt és tartott kutya nem rombol, nem szökik, nem ugat feleslegesen, hanem vidám, kiegyensúlyozott és kezelhető.
Csak lakásban tartott kutya esetén, a napi 3 séta a minimum, ebből 1 hosszabb, ahol szabadon is mozoghat.
Állatorvosra érdemes kb. 100 ezer Ft-ot tartalékolni, hirtelen probléma esetére, illetve mindig legyen kéznél az állatorvosi ügyelet címe, száma is, ahova akár vasárnap éjjel is tudunk fordulni, ha baj van.
Kutyának megfelelő táplálékkal etessük, azaz ne moslékkal, és ne olyan táppal, amely húst szinte nem tartalmaz.
Első az elkötelezettség: mert egy kutyának GAZDA kell elsősorban, ÉLETE VÉGÉIG! (Ezért max. egyetértek a korábbi válaszolóval, hogy tinédzsernek nem veszünk kutyát, csak ha az egyben a család kutyája is, és a szülők szívesen gondozzák, ha rájuk marad.) Egy kutya boldog lehet sok tárgyi feltétel hiányában, de egy gondoskodó GAZDI kell!
Továbbiak:
- IDŐ: adott kutya igényei szerint és a tartásmód / gazdi életmódja függvényében.
- PÉNZ: kezdetnek egy befogadott kutya esetén is min. több 10 ezerrel kell számolni + havonta min. egy közepes árkategóriájú tápra + állatorvosra min. évi oltás + élősködőmentesítés (ha nagyon nincs félretett pénz, akkor érdemes megfontolni a biztosítást)
Az, hogy albérlet-e, kertes-e stb., szerintem másodlagos. A lényeg az, hogy a gazdi ne hagyja hátra a kutyáját semmilyen körülmények között! És gondolkodjon előre, hogy ha kb. 10 éven belül ilyen vagy olyan irányban megváltoznak az életfeltételei, akkor hogyan fog abba beleférni a kutya.
Ezt a végtelenségig lehetne sorolni, mindig lehet hozzáadni, hogy még jobb legyen.
A minimum én szerintem az, hogy oltás: kötelező és kombinált, féreghajtó 3 havonta, külső élősködőktől véded, tisztán tartod(ez kutya, bunda, méret stb függő, mert egy kistestű hosszúszőrű kutyát, aki minden sétánál nyakik sáros lesz esős időben, azt sűrűbben le kell mosni, de egy öntisztulós, rövidszőrű kutyáról elég ha néha lekeféled a sárt), szóval tisztán tartod, egyénileg hozzámért(ami számára a legmegfelelőbb, pl ha allergiás vagy beteg akkor gyógytáp vagy ha aktív, akkor magasabb fehérje-zsír tartalmú stb) eledellel táplálod, biztosítasz számára elegendő mozgást, de én személy szerint a napi sétát tartom jónak, minimum fél óra séta naponta, ha beteg nem a gyakorin kérdeződzködöl, hanem dokihoz viszed. Meleg helyet, télen hűvöset biztosítasz neki, biztonságot adsz neki, vigyázol rá, foglalkozol vele, figyelsz rá, szereted.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!