Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen oltási programot...

Milyen oltási programot célszerű követni, és ennek fényében mikor érdemes a kölyköket leválasztani, és gazdihoz adni?

Figyelt kérdés
Több állatorvossal konzultáltam. Mindegyik a maga igazát hajtja, és logikusan le is vezeti. De hol az igazság a kettő között? Az egyik azt mondja, hogy 7 hetes korban oltsunk először, majd 9, de persze se egy oltással, se frissel ne adjunk kölyköt gazdihoz... Na de akkor mégis hol van az, hogy a kutya szempontjából 8 hetesen ideális hogy új gazdihoz kerüljön? A másik orvos a korábbi oltás híve, Ő 5 hetesen első, majd 7 hetesen második oltás, majd egy hetes oltással gazdi, 8 hetesen. Szerinte az anyai immun 5 hetesen már nem üti ki az első vakcinát. Kedves Tenyésztők! Ti hogy csináljátok? Hogy a szabályok is megfelelő módon legyenek betartva, és a kiskutya immunrendszere, és korai szocializációja szempontjából is jól döntsetek? Az igazi tenyésztők véleménye érdekel, akik a törvény betartása mellett a kiskutya érdekeit tartják szem előtt. Előre is köszönöm a válaszokat!

2018. dec. 21. 12:02
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

"Normális" helyen az oltási programot a helyi állatorvosok közösen találják ki (legalábbis ahol korábban éltem így volt), megnézték, hogy mik a várható (és aktuális) veszélyek és az alapján rakták össze. A helyi állatorvos tudja, hogy van-e éppen pl. kennel köhögés a közelben, vagy esetleg másik járvány (vagy járvány szerű állapot). Ezért változnia is kéne a programnak. Magyarországon ez is olyan mint sok más "így szoktuk" "így kényelmes" "Józsi is így szokta, minek változtassak" plusz ehhez jönek a Magyarokra jellemző hitviták. Szerecsnére ahol anyósomék most laknak haladó szemléletű az állatorvos és pl. szólt amikor alom volt nyáron, hogy nincs még járvány (szerencsére nem is lett, néhány eset maradt az utcában), de van több kennelköhögéses eset a közelben és ő most egy másik protokollt javasolna pontosan ez miatt. Pl. akkor pont a kicsik miatt a két öreget be is oltotta kennel köhögés ellen.


Egyetlen egy megkötés van az egész "mesében", hogy a kutyának három hónapos korban meg kell kapnia a veszettség elleni oltását,és legkésőbb ezzel egyidőben meg kell kapnia a chipet. Minden másban szabad keze van a gazdának és az orvosnak.


Szintén külföldön tapasztaltuk (asszony mániája a tenyésztés, de szerencsére belátta, hogy be kell fejezni, már nem ivaros a kutyánk, már csak az anyósé az), hogy az orvos megkérdezte, hogy hova akarjuk vinni szocializálni a kiskutyát (mi rendszeresen sétáltunk a kicsikkel erdőben) annak megfelelően állította össze nekünk az egyedi programot. Pl. a kollégámnak aki a tengerpartra hordta a kis kutyákat más oltásokat ajánlott. (ez Franciaországban volt).


Nekünk összesen 2 almunk volt, mindkétszer gyakorlatilag az orvossal közösen találtuk ki, hogy hogyan nézzen ki. Léteznek ajánlások pl. egyszer megtaláltam a neten a magyar állatorvosi kamara ajánlását (most nem találom, de sül a beigli, és nincs sok időm keresgélni most), de abban is mintha szerepelt volna, hogy ettől az orvos eltérhet.


Átadás: 8 hét a jogszabályi minimum, annál előbb nem adható át gazdának a kutya. Így fogalmaz a ma hatályos Magyar jogszabály: "41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról

14. § (15) Az eb, macska és görény kölyköket nyolchetes korukig anyjukkal kell tartani." Ez nem csak azt írja elő, hogy nálad kell maradjanak a kölykök, hanem nálad és az anyjukkal. (Nyilván a leválasztódási folyamat elindul, az anyatej fogy, így a hozzátáplálást/teljesen saját táplálásra ez idő alatt át kell állni, de a kérdés nem erre vonatkozott).

Több külföldi forrás (bár ebben vannak fajtánkénti eltérések), a 9-12 hetes kort jelölik meg mint ideális időpont. Ez megint mutat európában területi változásokat, és fajtánkénti változást is. Illetve egyes, nevesített felhasználásra szánt kutyák esetén (pl. szolgálati kutyák, kereső kutyák, fegyveres testületek kutyái, Magyarországon a 27/2009 SZMM szerinti segítőkutyák stb.). A kiképzési módszer függvényében ezt a későbbi kiképzővel előre egyeztetni kell, hogy ő ezt hogyan szeretné (mi nem voltunk ebben érintve, de közeli ismerős igen, és náluk ez úgy ment, hogy még azt is egyeztették, hogy milyen játékokat, hogyan játszon a tenyésztő a kiskutyákkal az átadásig, és ennek megfelelően állították össze az oltási programot is /szintén Franciaországban él a tenyésztő aki ezt végig csinálta/).


Úgy gondolom, hogy végre felnőttnek kéne nézni az állatorvosokat is, egyre jobbak vannak, és akik tényleg lelkiismeretesek nagyon gyorsan kiderül róluk, ők olvassák a külföldi korszerű szakirodalmat, ezen kívül lehet is velük beszélni (pl. nálunk még az árlistában is szerepel konzultációs beszélgetés tétel, időpont egyeztetéssel), érdemes a helyi állapotokat legjobban ismerő orvossal végig beszélni, esetleg ha nem ennyire "tájékozott" elmondani, hogy ilyen tanácsokat kaptál, mi a véleménye, miért ezt a protokollt választja stb. Hidd el ha már eljutottál odáig, hogy ő gondozta végig a vemhességet, és ő gondozta az ellést, akkor ezt is rábízhatod. És akkor egy win-win szituáció lesz. És boldog, egészséges felnőtt kutyáid lesznek.

(bocs hosszú lettem). És aki lepontoz kérem legalább privát üzenetben osssza meg velem, hogy a bejegyzésem melyik része az amivel nem ért egyet / nem tetszik neki?

2018. dec. 22. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Bocs az előző vagyok egy dolog vissza olvasva lemaradt: hogy hány hetesen kezdődik a program az alkalmazott szerektől nagyban függ, mindegyiknél a gyártó megadja a célszerű időket. Tehát ha már megvan, hogy mit milyen sorrendben kap meg, akkor megvannak hozzá az időpontok is, és össze áll a program.
2018. dec. 22. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Természetesen megvan nálunk is a működő elv, amivel eddig nem volt gond, de egy elég szakmaiatlan dolog miatt orvost váltottunk, aztán így érdekelt a köz véleménye is az eltérő ajánlásokról. Elég jól meg tudtuk beszélni az új orvosunkkal, hogy Ő mit ajánl, és mi mit szeretnénk, attól függetlenül, hogy nem igazán értettem egyet vele sem az oltások, sem a gazdisodás időpontjában nem értettem egyet vele. Azonban hajlandó volt az én kérésemet teljesíteni. Mi jelenleg 7 és 9 hetesen oltottunk, és a 2 oltás után pár nappal gazdisodtak a babák.
2019. jan. 3. 13:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!