Mit kell tudni első kutya vásárlása előtt?
Ismerni kell a kiválasztott kutya/fajta mozgás és munkaigényeit, illetve tartási és nevelési tulajdonságait.
Ismerned kell a saját tulajdonságodat: mennyire vagy kemény kezű, következetes, rugalmas, sportos, stb.
Nézz utána a fajtára jellemző betegségeknek, és csak olyan helyről vegyél kutyát, ahol bizonyítottan szűrtek ezekre a szülők.
Ha normális helyről hozod el, akkor a tenyésztő leghamarabb is 8 hetesen adja oda a kutyát, 2 oltással, chippelve és főleg szerződéssel (benne egészségügyi garanciával és elővételi joggal).
Amikor haza viszed, úgyis menned kell vele orvoshoz, ott minden eü kérdésre választ kapsz.
Sok minden a kutyus korától és fajtájától is függ. Az oltásokat és az ivartalanítást az állatorvostól kérdezd meg nyugodtan, illetve a tenyésztőt/menhelyt ahonnan elhozod. Tudnod kell, hogy nem hazudnak amikor azt mondják, hogy a kutya nagy felelősség. Egy fb-n talált röpke összefoglalót másolnék be ide:
Végig jártad az összes lépcsőfokot, sikeresen életben tartottál egy szobanövényt, van akváriumod, meg esetleg egy macskád, és kész vagy szintet lépni. Minden vágyad egy kutya. Amúgy is ősi kutyás családból származol, a nagyinál a legjobb barátod Morzsi volt a puli, így már felkészültnek érzed magad egy eb befogadására, hisz mindent tudsz róluk. Hát nem ...
Én azt mondom, ne akarj kutyát! Nekem van 4 is, tudom, miről beszélek. Ne tévesszenek meg a kutyás barátaid Facebook fotói, amiken látszólag csupa öröm és bódottság a kutya tartás, nyilván, a klassz kirándulásról fog feltenni képeket, nem arról, amikor kora hajnalban a szakadó esőben próbálja a kutyát kirángatni egy bokor alól, ahol az ég tudja csak, hogy mit zabált fel megint, és most meddig fog [higat kakilni] tőle. Tudod mit nem mondanak még el, amire pedig fel kéne készülnöd?
• Felejtsd el az ágyba visszabújós kényelmes reggeli kávézást! Örülj annak, ha lesz időd lefőzni és egyet kortyolni belőle, mire indulni kell gyorsan-gyorsan. Majd megiszod hidegen, ha hazaértetek!
• Késésben vagy, mert kicsit elaludtál? Hosszas reggeli sétára készülj, mert tutira most nem lesz meg a tökéletes hely a pisire-kakira, főleg ha az eső is esik! Akkor fix, hogy háromszor annyit lesztek lent!
• Maradnál túlórázni, vagy a barátaiddal meginnál valami? Felejtsd el! Gondolj a bánatos kis szemekre, vagy az óriási pisifoltra otthon.
• A lakásod szőrös lesz! Nagyon. Hiába takarítasz folyton, mindenhol ott lesz a szőőőr! Nekem a „best of” a zárt margarinos dobozban mosolygó vizslaszőr volt. Szerintem kentek egy szendvicset uzsonnára, vagy nem tudom ...
• Rádöbbensz, hogy az eddigi ruhatáradban egyetlen hasznos darab sincs. Gyorsan megszabadulsz majd azoktól, amikre ragad a szőr, meg amikből lehetetlen kimosni a tappancsnyomokat. Egy idő után több kutyasétás ruhád lesz, mint rendes. Minden évszakra, és abban fellelhető időjárási jelenségre lesz megfelelő válaszod. Lehet eső, lehet hó …
• Nyaralni? Az mi? Ja, tudom már! Persze megoldható csak kb. 80-szor annyi logisztikát igényel, mint előtte. Meg a kutyabarát szálláshelyek 99% százaléka 30 centis marmagasságig kutyabarát, azon felül nem látnak szívesen. De úgyse marad pénzed rá, úgyhogy ezen ne is aggódj.
• Igen a pénz… Vannak tervezhető költségek, amit fizu után rendezhetsz. De ne legyenek illúzióid, a kutyád kivétel nélkül, mindig a fizetés előtt 2 nappal lesz beteg. Lehetőleg ünnepnapon vagy vasárnap éjszaka, hogy jó drága legyen.
• Undorodsz a testnedvektől, emésztési végtermékektől? Semmi gond, pár év után egy reggel arra ébredsz, hogy szemed se rebben, amikor a kutyádnak megy a hasa és vékonyka nylon zacsival próbálod felvakarni a betonról a végterméket. Vagy épp kidobja a reggelit a kedvenc szőnyegedre (jó ha tudod, hogy mindig a szőnyegre/ágyba/kanapéra hánynak! Mindig …)
• Egy idő után megszokod a vért, és kisebb műtéteket végre tudsz hajtani a konyhaasztalon. Megtanulod, hogy Betadinnal és Neogranormonnal szinte minden visszanöveszthető, és magabiztosan felismered azt ami nem. Legjobb barátod a Kék Lukács lesz.
• Kezdetben a saját gyógyszeres dobozodban nézel körül, hogy mi lehet jó a kutyának. Pár év elteltével az ő egészségügyi dobozában fogsz keresgetni magadnak valamit, ha lázas vagy.
• Apropó láz. Ugye nem gondolod, hogy ha beteg vagy akkor kapsz egy kis szabit? Dehogy! Tuti akkor lesz telihold/front/napkitörés, amitől az egyébként normális kutyád megőrül, és csak egy minimum 3 órás sétával tudod lefárasztani. És amikor csak arra van erőd, hogy húzd magad, nna akkor ő elérkezettnek látja az időt, hogy a halódó falkavezértől átvegye a hatalmat, küzdj meg vele, ha bírsz.
• A kutyák imádják az undorító dolgokat. Az emberi ürüléket, a dögöket. A séta nagyrészt ezen dolgok felkutatásából áll, és minden alkalmat megragadnak, hogy ha már megtalálták megegyék vagy belefetrengjenek. És te lehajtott fejjel ballagsz haza, öklendezve fürdetsz, közben változatos kínzási módokon gondolkodsz, de azért picit aggódsz, hogy nehogy baja legyen a kiskutyának
• Nyilván mindig a Te kutyád lesz a legrosszabb! Ő fog felugrálni, kaját/játékot lopni, megsüketülni, ha úgy tartja kedve. Az első években őszintén bánod, és szeretnél elsüllyedni a szégyentől, aztán valahol átkapcsol valami, és magadban már jól szórakozol, de képes vagy kifelé továbbra is azt mutatni, hogy rettenetesen sajnálod …
• Mindig azt az embert fogja megugatni, akit nagyon nem kéne. Aki emiatt elkezd veled veszekedni, ettől ideges leszel, amitől a kutya is idegesebb lesz, amitől még jobban fog ugatni, amitől az ember még idegesebb lesz, és még jobban kiabál, amitől… Róka fogta csuka. Igyekezz ne zavarni másokat a kutyáddal, de bolondok mindig lesznek, akik szerint már az is bűn, hogy éltek. Ne vedd magadra!
• Tízmillió szakértő országában élünk, ezért elkerülhetetlen, hogy találkozz időnként egy-egy tudorral és meghallgasd, hogy hogy is kéne jól csinálnod. Mert a kutyád dagadt/sovány/neveletlen/túlságosan fegyelmezed. Nem kell foglalkozni vele, mosolyogj, köszönd meg a tanácsot, és húzd fel a nyúlcipőt! Úgysem fogja megérteni.
És végül a legbátrabbak legbátrabbjának, a kölyökkutyára vágyóknak kis összefoglaló:
• Azzal legyél tisztában, hogy a kölykök egyetlen ok miatt élik meg a felnőtt kort, azért mert elképesztően cukik! Ez egy beépített életvédelmi rendszer náluk, ami megvédi őket a hirtelen felindulásból elkövetett bántalmazástól. Elég csak úgy nézniük mintha megbántak volna bármit is, és te elolvadsz. Ez a tekintet szinte feledteti veled, hogy pisit és kakit takarítasz hónapokon át, inged gatyád kifizeted az oltássorozatára, és hálából széttép mindent. Nem ezt-azt! Mindent, amit ér feldolgoz az apró kis fogaival.
Közben ugatgat napközben, amit minden bizonnyal nem fognak díjazni a szomszédok.
Ééés amikor eljön a nagy nap, hogy végre leviheted sétálni, rádöbbensz, hogy egyrészt utca tiszta a kutyád, vagyis attól függetlenül, hogy otthon 10 percet se bír ki pisi nélkül, simán kihúzza a 2 órás sétát alig várva, hogy hazaérjetek, és otthon gejzírként pisiljen, másrészt azt is megtudod, hogy az otthon gyönyörűen behívható kutya gyakorlatilag megsüketül a sok ingertől. Úgyhogy az elkövetkező hónapok hétvégéit hóban/fagyban/kánikulában, a kutyasuliban fogjátok tölteni, hogy ő mire jó kutya lenne, nekiálljon serdülni, amivel gyakorlatilag mindent elfelejt, amit addig tanult, és kezdhetitek elölről. :D
Bármeddig tudnám sorolni az évek tapasztalatait, de felesleges, akit ennyivel nem lehet lebeszélni azt nem is kell. De jussak eszetekbe, amikor télen éjszaka fél 4-kor a sötétben, orkán erejű szélben, lehetőleg lázasan, ónos esőtől jeges úton csúszkálva, majd térdre borulva, várjátok, hogy miért is volt olyan sürgető az éjszaka közepén lejönni, miközben, az addig szarul lévő kutya már lelépett bokrozni, hogy
ÉN SZÓLTAM! :D
Oltásokat és az ivartalanítást érdemes a kiválasztott állatorvostól megkérdezni. A mi dokink az ivarérés előtti ivartalanítást támogatja pl.
Hogy a bundáját mennyit kell ápolni, az fajtától függ.
Olyan alap dolgok vannak, hogy főleg kinti kutyának nagy bundájút szabad csak választani, rövid szőrű kutya főleg csak bent tartható. Akár a kertben, akár lakásban lakik majd, mindent kutyabiztossá kell tenni.
Amit meg nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a kutyatartás nagy felelősség. Csak akkor érdemes belevágni, ha komolyan gondolja az ember.
Nem olcsó dolog! Nekik nincs társadalombiztosítás. Az állatorvosi ellátás drága. Ha baja van a kutyának, akkor is vinni kell orvoshoz, ha épp másra kellene a pénz.
Én személy szerint nem tudnék kutya nélkül élni.
Ha van az embernek konkrét fajta álma, akkor csak tenyésztőtől szabad kutyát venni. Ha mindegy, csak kutya legyen, akkor érdemes mentett kutyát örökbe fogadni.
Előző sok hasznosat leírt.
Ha vásárolni szeretnél, akkor gondolom, fajtatisztát akarsz.
Ekkor a következő a fontos:
- 8 hetes kor után, 2 db oltással (vagy ha idősebb, akkor korának megfelelően többel), törzskönyvvel (azaz származási lappal), szerződéssel együtt kell megkapnod a kutyát. Ha ezek közül bármelyik nem így van, onnét ne vegyél kutyát.
- Oltások 6,8,10,12, 16 hetesen, majd fél év múlva ismétlő, utána évente egy kombinált és egy veszettség elleni. Ez a szokásos oltási rend. Első kettőt még ott kapja, ahol született.
- 2 hetes kortól féregtelenítés, majd negyedévente.
- külső élősködők (bolha, kullancs stb.) elleni folyamatos védekezés szükséges.
Ivartalanítást beszéld meg az állatorvossal, megoszlanak a vélemények, hogy ivarérés előtt vagy után érdemes.
Orvosi vizsgálatok: míg kölyök, addig az oltások sorrendjében. Később évente egyszer legalább, illetve probléma esetén.
Tudod mit kell nagyon tudni?
Azt, hogy ki a tenyésztő, és ki a szaporító. Az utóbbit kerüld el messzire!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!