Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan vészelhetjük át a...

Hogyan vészelhetjük át a legkönnyebben a tüzelést? Tippek, tapasztalatok az első tüzelésről? (részletek lent)

Figyelt kérdés

Lakásban tartott, nagy mozgásigényű kutyus, napi 3 óra intenzív mozgáshoz van szokva, póráz nélküli rohangálás, bandázás, agility pályán gyakorlás napi rendszerességgel, kutyasuli heti kétszer. Mivel erre sajnos a tüzelés 3 hete alatt egyáltalán nem lesz lehetősége, ezért aggódok, hogy szegénykém nagyon unatkozni fog, ugyan trükköket is nagy lelkesedéssel tanul, amit a lakásban is tudok vele gyakorolni, de ezt leszámítva nincs más ötletem, amivel lefoglalhatnám. Hétköznap max. 4-6 órát van egyedül, határozott neveléssel sikerült lefektetni a szabályokat, már egyáltalán nem rombol, de félek, ha nincs lefárasztva elfoglalja majd magát, illetve attól is tartok, hogy ez a 3 hét bezártság, rövid, pórázas eü. séták mentálisan is megviselik majd. Szóval a legjelentősebb problémám a kutya fárasztása, nagyon hálás lennék néhány ötletért, tanácsért, hogy ezt hogyan lehet megoldani :)


Sajnos a tüzelés folyamatáról sincsenek átfogó ismereteim, egészen tegnapig nem is éreztem szükségét, mert az első előtt ivartalanítani szerettem volna, azonban az állatorvos ragaszkodik hozzá, hogy várjuk meg az elsőt, szóval az alábbi kérdések merültek még fel bennem:

1. Mennyire "kőbe vésett" hogy 10 hónaposan fog tüzelni? Mennyi időeltérés normális még?

2. Hogyan lehet ezt lakásban higénikusan kezelni? A "tüzelőbugyi" megoldás lehet? A 3 hét alatt végig vérzik a kutya?

3. Ilyenkor szüksége van valamilyen plusz táplálékkiegészítőre? Mennyire viseli meg a szervezetét?

4. A nyilvánvaló jeleken kívül miből vehetem észre, hogy tüzel? Olvastam, hogy ilyenkor megváltozik a személyiségük, ez mennyire általánosan jellemző, mennyire látványos?

5. Tüzelés után mennyi időnek kell eltelnie az ivartalanításig?

6. Álvemhesség, méhgyulladás mennyire gyakori első tüzelés után? Az, hogy mennyire hajlamos rá befolyásolhatja, hogy rendes tenyésztőtől van, akinek ilyen problémája soha nem volt a kutyáival (sem felmenőkkel, sem ebből a párosításból származó más szukákkal), vagy ez teljesen független a genetikától?

7. Ha a betegségek genetikától függetlenek mivel lehet csökkenteni a kialakulásuk esélyét?

8. Tudom, hogy a kanok személyiségét eléggé megváltoztatja az ivarérés, ez a szukáknál mennyire jellemző?


Tudom, hogy ez rengeteg kérdés így egyszerre, ha esetleg valakinek nincs kedve megválaszolni őket az is nagy segítség lenne, ha tudnátok linkelni ezzel részletesen foglalkozó, hiteles infokat tartalmazó, gazdibarát oldalakat, de hálás lennék néhány személyes tapasztalatért is :)

Előre is köszönök minden segítséget, eléggé kétségbe vagyok esve, mert azt reméltem, hogy ezzel a problémával nem kell foglalkoznom és teljesen felkészületlenül ért (most 7 hónapos a kutya, bízom benne, hogy lesz még időm változtatni ezen és képezni magam a témában).



2018. szept. 20. 15:53
 1/5 anonim ***** válasza:
62%
És az állatorvos ezt mivel indokolta? Mert a legújabb kutatások szerint is az a legoptimálisabb, ha egyszer se tüzel a kutya. Így közel 0% az esély az emlődaganat kialalkulására.
2018. szept. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Két állatorvost is megkérdeztem, mindketten azt mondták, egymástól függetlenül, hogy a tudomány jelen állása szerint jobb megvárni az első tüzelést, tudják, hogy ma Magyarországon a 7 hónapos korban történő ivartalanítás az általános álláspont a gazdik körében, de az állatorvosok, főleg nyugatabbra újra inkább az első tüzelés utáni ivartalanítás mellett állnak. A saját orvosunk az inkontinenciára (azt is elmondta, hogy tudományos kísérlettel nem bizonyították az inkontinencia és a tüzelés előtti ivartalanítás összefüggését, de a saját tapasztalata ez), illetve a különböző hormonális betegségekre hivatkozott, mint pl. a cushing kór, illetve azt is mondta, hogy az emlődaganat esélye az első tüzelés után is csak 0,8%, míg előtte 0,5% ami éppen ezért nem olyan borzasztóan hatalmas kockázat. Szóval én úgy gondolom elég naprakész, szakmai tájékoztatást kaptam ezzel kapcsolatban, bízom az orvosom szakvéleményében, még akkor is ha ez a saját kívánságommal, kényelmemmel nem is egyezik el tudom fogadni, hogy ő jobban ért hozzá. A kérdés tehát egyáltalán nem is erre vonatkozott, nem is teljesen értem, hogy az első választ miért tartják a többiek hasznosnak.
2018. szept. 20. 16:36
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyedfüggő, hogy mikor tüzel. Az enyém első tüzelése 7 hónaposan volt, de tudok példát mondani, olyanra is, hogy egy kutya jóval egy éves kora után tüzelt.

Nekem a legjobban bevált módszer a bugyi, mert így nem csöpögteti végig a lakást.

Táplálékkiegészítőre nem hiszem, hogy szükége lenne.

Tüzelés előtt és alatt valóban kicsit máshogyan viselkednek. Az enyém előtte nem evett. Vagy előfordulhat, hogy egy kicsit nyugodtabb, bágyadtabb, de nem minden kutyánál.

Akármit is mond az orvos én azt tanácsolom, hogy vidd el egy másik orvoshoz és ivartalanítsd minél hamarabb. Első tüzelés előtt történő ivartalanítás esetében sokkal kevesebb az esélye a betegségek kialakulásának. Ez egy ugyan olyan tévhit, minthogy minden kutyának legalább egyszer ellenie kell életében.

A vérzés nem feltétlenül tart 3 hétig, az első másfél hétben még pecsétel de utána már annyira nem látszik, csak fel van duzzadva a pérája.

A mozgatással kapcsolatban, én úgy csináltam, hogy hosszabb ideig sétáltam vele, futottam, bicikliztem vele, bár nem tudom nálad ez kivitelezhető e. Ha nem esetleg elviheted egy zárt futtatóba, legalábbis ahova én járok úgy tudom be lehet vinni a tüzelő szukát, ha egyedül vagy vagy ha olyan kutyásokkal akik megengedik. Keress olyan társaságot ahol játszhat ivartalan kutyákkal is.

2018. szept. 20. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"Korábban azt tartottuk, hogy legalább egyszeri szülés szükséges ahhoz, hogy ivartalaníthassuk a kutyust. Kiderült azonban, hogy egy sor, akár a szuka életét fenyegető betegség megelőzhető az 5-6 hónapos korban elvégzett beavatkozással. Az sem igaz, hogy a fiatal korban végzett ivartalanítás után gyakrabban lép fel inkontinencia (a húgyhólyag záróizomzatának elégtelen működése), mint később. Bizonyított tény, hogy a nem ivartalanított nőstényekhez képest:


0,5%-ra csökken a tejmirigy-daganatok valószínűsége, ha az első tüzelés előtt ivartalanítják a szukát,

8,0%-ra csökken az esély, ha a műtét az első két tüzelés között történt

26,0%-ra csökken, ha a második és a harmadik tüzelés között végzik el a beavatkozást.


Mivel az emlődaganatok nagyon gyakoriak az idősebb szukákban, ez önmagában is elég ok az időben, vagyis az első tüzelés előtt elvégzett ivartalanításra. A műtétek időpontjának megválasztásához figyelembe kell azt is venni, hogy az ivarzás alatt a szokásosnál nagyobb sebet kell készíteni, mert a méh duzzadt. A kutya ilyenkor vérzékenyebb és gyengébb az immunrendszere. A tüzelés után a szukák hormonháztartása csak hetek múlva áll vissza a megszokott nyugalmi állapotba, így a műtétet 3 hónap várakozási idő után ajánlott elvégezni, ezzel megelőzhető a műtét utáni álvemhesség kialakulása. Az esetek kis százalékában a beavatkozás késői következményeként kialakulhat inkontinencia mely ösztrogén hormon tartalmú készítmények adásával orvosolható."


[link]


A saját példám 7 hónaposan, első tüzelés előtt lett ivartalanítva a szuka nagytestű ebem, most már nyolc éves - valóban, akkoriban is csak 7 hónapos kortól ivartalanított a legtöbb állatorvos, viszont nem volt kikötés, hogy első tüzelés után, csak, hogy elérje a 7 hónapos kort - és szerencsére teljesen kifejlődött, inkontinencia, Cushing szindróma nincsen, és már nem is lesz az ivarérés előtti ivartalanítás miatt semmi mellékhatása. Az emlődaganat előfordulása - ami idős korban nagyon gyakori akár csak egyszer is tüzelő szukánál - nálunk a minimálisnál is minimálisabb. Az elsőnek meg teljesen igaza volt, ezért lett felpontozva!

2018. szept. 20. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

1. A 10 hónapos kor egyáltalán nem kőbe vésett, lehet jóval előbb is, de akár 14 hónaposan is. Mérettől is függ, a nagytestű kutyák általában később tüzelnek, és egyedenként is eltérő.

2. Az első héten, 7-10 napig vérzik erősebben, utána ez csökken. Amúgy a 3 hét sem kőbe vésett, ebben is lehet pár napos eltérés, azaz akár tovább is tarthat. A kutya normál esetben takarítja magát, egyébként meg állandó felmosás. Célszerű, ha nincs szőnyeg, és nem megy ilyenkor legalább bútorokra, ágyra.

3. Nincs szüksége semmi extra dologra.

4. Én "személyiségváltozást" nem érzékeltem, legalábbis semmi látványosat.

5. Legcélszerűbb a két tüzelés között, félidőben ivartalanítani, ami a műtét legideálisabb időpontját illeti.

6. Független attól, honnan van a kutya. Nekem anno a tenyésztésre szánt dobimat kellett a második méhgyulladása miatt ivartalanítani. Az első tüzelés után álvemhes volt már. Szóval, előfordulhat.

A méhgyulladás viszont könnyen életveszélyessé válik, nagyon oda kell figyelni!

7. lásd előző válasz

8. Szukáknál is ugyanúgy jellemző, hogy az ivaréréssel lesznek felnőttek. A kölykös viselkedést felváltja a felnőttkori. Ettől a kutya jelleme nem változik, hanem egyszerűen felnőtt lesz.


Ami a mozgatást illeti, azért jó lenne módot találni, hogy le legyen mozgatva a tüzelés alatt is, hetente kétszer legalább. Nyilván nem kutyák között, hanem olyan helyre vinni, a természetbe, ahol várhatóan nincs másik kutya.


Tüzelés után, akkor vidd csak újra szabadon más kutyák közé, ha a többi kutya nem érdeklődik már iránta jobban, mint egyébként.


Figyelj nagyon az álvemhesség, ill. méhgyulladás esetleges jeleire majd - ha kétségeid vannak, irány az orvos.

2018. szept. 21. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!