Milyen fajta kutyát ajánlanátok 5 éves kislány mellé?
Egy nyugodt jellemű, télálló bundájú keverék tökéletesen megfelel.
Ha örökbefogadtok, arra figyeljetek, hogy a kutya gyerekkel tesztelve legyen. Vigyétek el sétálni a gyerekkel együtt. A kutya legyen vidám, barátságos, felszabadult. Semmiképpen ne legyen sem ijedős vagy félénk, sem agresszív. Ne riadjon meg a gyerek sikongatásától, rohangálástól stb.
Fajtatiszta kutyák közül a labrador vagy golden retriever, berni pásztor, amit tudnék ajánlani, de csak jó nevű tenyésztőtől, mert agyonszaporítják őket. Ezeknek ára 200 ezer körül kezdődik.
Ha tudjátok megfelelően nevelni, akkor bármilyet. Vannak nyugodtabb természetű fajták, de őket sem lehet akármeddig nyúzni, és egy pörgősebb kutya is képes megtanulni, hogy a család tagjaira vigyázunk. Ha kezdők vagytok, érdemes elvinni kutyaiskolába (legalább néhány alkalommal), ahol elmondják az alapvető nevelési elveket, és segítenek kezelni a problémákat, mert azok mindig vannak. Megtanulja az alap engedelmességet (pl. marad, nem szabad parancsokat, behívást, sétát), ami egész életében hasznos lesz.
A gyereknek is meg kell tanítani, hogy mit szabad a kutyával és mit nem, és mikor kell békén hagyni. Ha ezek megvannak, bármelyik fajtából szuper családi kutya lehet.
Ezért inkább az alapján válasszatok, hogy hozzátok milyen fajta passzol leginkább. A kislány bármelyiknek örülne, viszont egyértelműen ti fogjátok gondozni. Minden kutya sok időt és pénzt igényel, és 15 évnyi elköteleződést, tehát olyat válasszatok, amit leginkább el tudtok fogadni.
Egyes fajtáknak több intenzív mozgásra van szüksége, másokat rendszeresen kozmetikushoz kell vinni, és vannak tipikus fajtára jellemző betegségek, melyek több orvoslátogatást igényelnek. Azt tudnotok kell, hogy a kutya napi foglalkozást, fárasztást igényel, bármilyen fajta is lesz. Hiába van kert, magától nem mozog, és hamar elunja magát, ezért rendszeresen sétáltatni kell. Érdemes megfontolni, hogy beengedjétek a házba, mert a csak kinti kutyák általában sokkal kevesebbet vannak a családjukkal, mint igényelnék. Ez is oda vezet, hogy unatkozni kezd. Az unatkozó kutya szökik, ugat, rongál, és ha nagyon el van hanyagolva kiszámíthatatlanná válik.
Ha megtetszett egy fajta, és nem akartok több százezret kiadni egy kutyára (ennek is megvannak az előnyei), akkor felkereshetitek a fajtamentőket. Ők mindenféle korú és nemű kutyával találkoznak, így tudnak javasolni hozzátok illő egyéniséget. A szaporítókat kerüljétek. Bár olcsó kutyákat árulnak (100 ezer alatt), ennek sokszorosát költhetitek állatorvosra.
Igazaból majdnem mindegy, hiszen a gyereket nem hagyod magara a kutyaval ės megfelelően nevelitek is (gyereket kutyat egyarant hogyan viszonyulhat a másikhoz)
Szal normalis esetben majdnem mindegy!
Ugye a kritėriumok kizarnak fajtakat. Vannak a kifejezetten csaladcentrikusak amit ajanlottak is (goldi) esetleg lehet menhelyi keverėk, bobtail stb. Ami tetszik.
Ėn egy bernathegyi mellett voltam 5 ėves... :)
Ha a kislány már megtanulta, hogy hogyan szabad viselkedni egy kutyával (felügyelet nélkül ne hagyjátok őket!) és nektek is van már kutyás tapasztalatotok, akkor szinte bármelyik közepes vagy nagyobb testű, nem vékony bundás kutya szóba jöhet, amelyik nem utálja vagy fél a gyerekektől. A szomszédunknak óriás schnauzere volt gyerekek mellett, a legkisebbnek is szót fogadott.
Ha kifejezetten arra a célra szeretnétek, hogy a gyerek is játszhasson vele, akkor előttem már mondták, hogy a golden vagy labrador retriever jó választás lehet. A labradort hideg estéken célszerű beengedni, a golden egy jó kutyaházban bírja kint is. Az már egy másik kérdés, hogy mindkét fajta szeret a gazdáival lenni, szóval ha ti a házban vagytok, akkor bent. Amire figyelni kell, hogy mindkét fajta népszerű, ezért ráálltak a szaporítók is, nagyon kell figyelni, hogy honnan hozzátok! A menhely szintén jó ötlet, jó esetben ismerik a kutyáikat, de azért nézzétek meg, hogy hogy viselkedik a gyerekekkel, mielőtt hazavinnétek egy kutyust. Kölyök kutyánál arra számítsatok, hogy ugrálnak, szaladgálnak, egy nagyobb kölyök simán feldönthet egy kisebb gyereket, ha nem vigyáz.
A kutyát elsősorban magadnak veszed, nem a gyereknek. Én amikor az első "kutyámat" kaptam, 7 éves voltam. Német juhász keverék volt és imádtam. Én játszottam vele, tanítgattam, nekem kellett fésülni és néha besegíteni az etetésben. De akkor annyi idősen nem lehetett rávenni arra, hogy pl.szedjem a kertben a kutyaszart. Állatorvoshoz is mindig nekem is menni kellett (mondjuk akartam is menni), szóval ki kellett vennem a részem nagyjából mindenből. Amikor már nagyobb lettem átvettem az etetést és a sétákat is. Ez nem azt jelenti, hogy a szüleim teljesen lecarták a kutyát mert mindenki imádta, de én nyafogtam érte és ezért nekem is mindenből ki kellett vennem a részem. En mondjuk szívesen csináltam.
Ha a Te gyereked nem így működik és csak pár hétig lesz izgalmas a kutya, akkor rád marad minden. Ha így is vállalod 15 évig, akkor nagyjából mindegy milyen fajta. A menhelyi keverék is nagyon jó választás, de tényleg (ha nem kölyköt fogadsz örökbe) nézd meg akkor, hogy hogy viselkedik a gyerekekkel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!