Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha a tenyésztők nem a pénzért,...

Ha a tenyésztők nem a pénzért, hanem a fajtáért dolgoznak, akkor miért adják háromszázezer forintért azt a kutyát, amit a szapisok negyvenért? Ugyanúgy oltják a szapisok is.

Figyelt kérdés
2018. okt. 30. 10:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
98%

Mert ők hordják szűrésekre a tenyész kutyákat, ami nem két Ft.

A szaporító ezt nem teszi meg.

A tenyész kutya törzskönyve vissza van vezetve ükszülőkig, kizárva az esetleges "családi fertőzéseket", illetve a génállomány és az idegrendszer így visszanézhető.

A tenyésztő szívén viseli a kutya sorsát, odafigyel rá..a szapis csak a pénzt látja benne.

Ja igen, TK-s a kutyám, 220 ezer Ft volt, és nem bánom.

2018. okt. 30. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
98%

Mert felelősen tenyészteni nem 20 forint. Így is mínuszban vannak.


Szűrések, évi oltások, chip, prémium táp, kiállítások, munkaversenyek stb...

Ők nem a putriban tartják a kutyájukat

2018. okt. 30. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem az oltás miatt veszel tenyésztőtől kutyát
2018. okt. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
98%

Szűrések, tenyészszemlék, versenyek.


Ezen kívül a lelkes tenyésztő már akkor elkezdi dokihoz vinni a szülőket, amikor eldöntötte, hogy tőlük hoz le almot.


Később a szukát rendszeresen viszi vizsgálatokra, ultrahangra.

2018. okt. 30. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
85%

A tenyésztők (a nagy többség) nem ebből él, hanem dolgozik, mint bárki más, csak épp nem más hobbira költi a “felesleges” pénzét, hanem a kutyáira. Bár sokan gondolják, mondják, hogy “halálra” keresik magukat, de ez nem így van. Hogy mégis miért kerül akkor ilyen sokba (igen, ez sok pénz), miért ennyi egy tacskó kölyök ára? Nézzünk néhány költséget, amik nagyjából segítenek megérteni, miért nem kerülhet egy kölyök 20-30 ezer forintba.


- A tenyésztéshez 2 kutya kell, egy kan és egy szuka. Vagy mind a kettő a tenyésztőnél van, vagy csak a szuka, de mindenképpen pénzbe kerül mind a kettő. Az egyszerűség kedvéért vegyük úgy, hogy mind a két kutya a tenyésztőnél van, és számoljunk csak 150.000 Ft-al kutyánként, ez máris 300.000 Ft. Ekkor még nem kimagasló szülőktől származó, esetleg külföldi, neves tenyésztőnél született kutyáról beszélünk, hanem egy korrekt hazai Tacskóról. (egy külföldi kutya ára kb. 300.000 Ft-nál kezdődik és a tenyésztőtől, vérvonaltól függően az ára lehet akár 800.000 Ft is, esetleg még több!)



- A két kutyát fel kell nevelni. Ha mondjuk 2 éves korukban születne az első alom, akkor havi 1 zsák táp etetése esetén (egy minőségi, de nem prémium táppal számolva, mondjuk 12.000 Ft/zsák áron) egy kutya évi 144.000 Ft-ba kerülne, ez 2 év alatt már 288.000 Ft/kutya, 2 kutya így 576.000 Ft. Eddig 876.000 Ft-nál tartunk, és még semmi mást nem számoltunk, mint a két kutya megvételét (nem kimagasló eredményű felmenőkkel) és etetését! Nem számoltunk porcerősítővel vagy bármilyen más étrendkiegészítővel.


- A kutyákat ugyanúgy állatorvoshoz kell vinni, oltatni kell és náluk is előfordulhat ilyen-olyan betegség. A kölyökkori oltásoktól kezdve a kontrollokon át, ha semmi komolyabb gond nem volt velük (pl. babézia kullancs miatt, ami bármikor megtörténhet sajnos), akkor a 2 kutya évente minimum 50.000 Ft (inkább több), így ez ismét 100.000 a 2 évre vetítve.


- A kullancsok elleni védelem kutyánként évi 10.000 (mondjuk egy kb. 6 hónapra jó szer), ez 20.000 Ft két kutyánál.


- A tenyésztés alapkövetelménye a tenyészszemle és képességvizsga, kutyánként 12.000 Ft (vagyis 24.000), amihez szükség van tagságra is (évi 9.000 Ft, 18.000 a 2 évre). Most azzal nem számolunk, hogy a kutyákat esetleg képezni, tanítani is kellene, aminek még akkor is van költsége, ha mi magunk csináljuk bárki segítsége nélkül. Ezt nem lehet a kertben megtenni, de ezt most hagyjuk.


- A tenyésztéshez, pedigree-hez kell kennelnév, a kutyák tenyésztésbe vétele a klubnál, plusz fedeztetési jegy, alomellenőrzés, stb., nagyjából 40.000 Ft-ra rúgnak.


- A fedeztetés előtt nem árt állatorvosi vizsgálat, és akár herpesz vírus elleni oltás, és egyéb megelőzések kutyáink és a kölykök érdekében, progeszteron szint mérés, stb., ez ismét kb. 40.000 Ft.


- Ha minden rendben van, sikeres a fedezés, mi vezetjük le a szülést/ellést (császármetszés min. 70.000 Ft, ha esetleg valamiért arra van szükség), akkor csak az anya ellenőrzése kerül kis pénzbe, hogy valóban kint van-e minden kölyök, ez utóbbi legyen csak 5.000 Ft az állatorvosunknak.


- Születik mondjuk 4 kölyök, akik neveléséhez sokkal több eledel kell a mamának. Egy idő után a kölyköknek is kell a kölyöktáp, vitaminok, kiegészítők (egyszerűsítek, mert ennél akár több is kellhet, hisz csak az anya a szokásos napi mennyiség többszörösét kell egye, hogy rendesen táplálni tudja a kicsiket, és persze a kölykök száma is befolyásolja a tápfogyást) (egyébként a jó kölyök táp inkább több, de maradjunk ennyinél), 25.000 Ft. (ha tápszer is kell, akkor ez sokkal több pénz.)


- A 4 kölyök féreghajtásai, oltásai, származási lapjai, orvosi költségei, csipezések mondjuk 100.000 Ft-ba kerülnek (nagyon visszafogottan kalkulálva). Ha nem jön közbe a kicsiknél egy hasmenés vagy bármi egyéb, akkor szerencsés esetben ennyiből megúszható. De valószínűbb, hogy közbejön még némi váratlan dolog.


Hol is tartunk? Ez eddig 1.148.000 Ft.

Tehát, eddig semmi mást nem számoltunk össze, mint az alapvető, kvázi kötelező költségeket, amik minimálisan elvárhatóak azért, hogy olyan tacskó kölyök születhessen, akivel bárki boldogan élhet, akit nyugodt szívvel lehet ajánlani bárkinek.

Nem számoltunk egyéb költségeket. Pedig ezek a kutyák ugyanúgy kapnak játékokat, fekhelyet, jutalomfalatot, pórázt, bilétát, stb. Elletőláda, a kicsik alá petbed vagy más, infralámpa, áramköltség, idő és energia a tenyésztő részéről, és a többi.

A kiállítási eredmények is garanciát adhatnak a minőségre

És nem számoltunk tréning és kiállítási költségeket sem. Pedig ez utóbbi is komoly összeget emészt fel. Egy hazai kiállításra egy kutya nevezése kb. 8.000 Ft. Itthon csak a nevezési és mondjuk az utazási költséggel (autópálya díj, üzemanyag) kell számolni. De egy külföldi kiállítás egy közeli országban 1 kutyával is már kb. 100.000 Ft. (nevezés, szállás, üzemanyag) Azok a kölykök, akiknek a szülei már sok kiállításon nyertek nem csak azért kerülnek többe, mert eleve sokkal többet költött rájuk a tenyésztő, mint arra, aki nem csak nem nyert, hanem nem is volt kiállításon. Hanem azért is, mert az a kutya esetleg már sokszor, sok országban bizonyította (nem csak kisebb magyar kiállításokon, hanem nagy, nemzetközi kiállításokon is), hogy valóban magas minőséget képvisel a fajtán belül, aminek ára van.


De, ha ezektől a költségektől eltekintünk, és a kölyköket annyiért adjuk csak, amennyiért 2 évvel korábban a szüleiket vettük (azaz 150.000 Ft-ért), akkor a 4 kölyök 600.000 Ft, azaz nagyából fele annyi, mint amennyit a legszűkebben ráköltött.


Nem kell sajnálni a tenyésztőt

A tenyésztő onnan ismerszik meg, hogy azért éri meg neki így is, mert nem a pénzért csinálja.

Viszont fordítsuk meg egy kicsit a matekot. Az, aki 20-30-40.000 Ft-ért ad egy kölyköt, vajon hol spórol a költségeken? Nos, ők jellemzően nem azok, akik annyira imádják a kutyákat, hogy almonként 1 milliót szeretnének bukni rajta (a fenti költségek és az ő eladási áraik alapján).


Hol spórol a szaporító?

- Olcsón veszik a tenyészkutyát - Vajon kitől születik az a kölyök, akit tacskóként adnak el?


- Nem minőségi eledelt adnak a szukának - Vajon mit ehet akkor az a kutya? És milyen kölykök születnek egy ilyen “jól” táplált kutyától?


- Minden tüzelés alkalmával fedeztetni fogják - Hányszor, hány éves koráig? És ha már nem tud szülni, mi lesz a sorsa?


- Vajon mit esznek a kölykök, amíg ott vannak? Vajon attól a valamitől hogyan fejlődnek? Milyen felnőtt lesz majd belőlük?


- Vajon a szülőknek a kötelező szűrései valóban megvannak? A kicsik valóban kaptak féreghajtót és oltást?


Vajon mennyit foglalkoznak ezekkel a kölykökkel, ha minden egyéb dolgon spórolnak? És vajon ezt a spórolást ki fizeti meg sokszorosan? Vajon kapunk tőlük tenyésztői szerződést? Vállalnak garanciát a kölykökre? Gondolkodjanak el ezeken, és utána döntsék el, honnan és milyen kutyát szeretnének.



150,000 sok pénz egy átlagembernek, de nem kötelező vásárolni

A 150 vagy akár 300 ezer forint sok pénz? Így van. Nagyon sok pénz. De el kell döntenünk, mit szeretnénk. Szeretnénk olcsón kutyát, de nem konkrétan szaporítótól? Akkor keressük fel az adott fajta fajtamentőit, és fogadjunk örökbe tőlük! Esetleg nézzünk szét menhelyeken. Sajnos pont a szaporítóktól származó tacskókból például bőven van választék. De, ha már olcsón akarunk kutyát, akkor rajtuk segítsünk, válasszuk őket, és ne miattunk szülessenek újabb és újabb menhelyi kutyusok.


Ha viszont megbízható helyről szeretnénk szép és jó kutyát, de egyszerre nem tudunk ennyit kiadni érte, akkor várjunk és spóroljunk. Nem szégyen ez, az emberek többsége nem gazdag. De havi 10.000 Ft-ot talán félre tudunk tenni. Mert, ha nem, akkor miből akarjuk fedezni a kutya költségeit, amikor nálunk van? Mert alap esetben minimum ennyivel azért számolnunk kell. Viszont, ha félreteszünk ennyit, akkor kb. 1 év múlva már olyan kölyköt vehetünk, aki hosszú évekre boldoggá tehet minket, és még garanciát is kapunk rá.

2018. okt. 30. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
84%

Azért egy szaporítós kutyához adjunk hozzá egy 240ezer forintos csipő műtétet, egy 160 ezer forintos szem műtétet, a prémium hipoalergén kimélő tápot, és máris a többszörést költötte az ember a kutyára (apránként) mint amiért megvette volna a tenyésztőtől. És most senki ne jöjjön azzal, hogy neki tenyésztőtől van a kutyája mégis beteg, mert 1. az ritka, 2. a tenyésztő általában vállal garanciát. 3. nem biztos, hogy örökletes betegség (pl egyre inkább úgy tűník, hogy a DP esetén a genetikai háttér csak egy hajlamosító tényező, és sok múlik a kora kölyökkori tápláláson és egy pár környezeti tényezőn). Egy jó genetikáju kutya kisebb eséllyel lesz DP-s.

Magam láttam "most vettem a kölyköt törzskönyvvel" kiskutyát (és lobogtatta a gazdi az oltási könyvet), és nézd meg milyen cuki (állatorvosi rendelőben várva a 8 hetes oltást). Egy a kutya ránézésből max. 6 hetes (ezt később a doki is megállapította), chip nem volt benne, így nem tudt ellenőrizni, hogy tényleg megkapta-e az oltást (bár a kora alapján nem valószínű, hogy egy oltást amit papiron 7 hetesen kapott az tényleg benne van). A kutya szemmel láthatóan sánta volt. Amikor a gazdi kijött a rendelőből lezuhant a váróban és nézte a kutyusát és kérdezte, hogy most mi legyen. Akkor kijött a doki asszisztense kicsit vigasztalni majd a doki is "ehhez a kutyához már nem ránk, hanem egy jó ügyvédre lesz szüksége, mi itt nem tudunk segíteni"... Később kiderült, hogy 100 eFt-ért vette jófogáson. Aztán kifakadt, hogy csak azok a betegségek amiket a doki talált helyből kb. 100 eFt és akkor talán túl éli az első időszakot utána több műtét és stb.

Na ez kimarad a tenyésztőnél.

Meg ez is kimarad: [link]


meg ez: [link]

2018. okt. 30. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
18%

Kedves 5-ös. Ne idegesíts, hogy 1 db tacskó megeszik 15 kg tápot havonta. 3 kutyát etetek havi nagyjából 18 kg tápból, abból az egyik labrador. Egy tacsira számoljunk 140 gr/nappal, ez évi 51 kg. Két kutyára legyen 105 kg, kereken 7 zsák, és nem 24. 1 évig Brit Premium Junior 11.000,- utánna 1 évig Brit Premium Adult 9.000,- kemény 140.000 forint a két kutya etetése 2 évig. De joserával is kilehet jönni 180-ból, ami azért nem 580. És akkor még nem szamoltunk a tenyésztői kedvezménnyel.


Ezenkívül amelyik tenyésztőnek van saját kanja az nem csak egy szukát tart. 2 szukával számolva már dupla bevétel miközben csak +50% költség.


Ismerek olyan tenyésztőt aki ebből él. Nyilván nem 3 kutyája van és rengeteg munkát meg pénzt kellett beletenni mire elérte, hogy megtudjon belőle élni. De azért nem kell úgycsinálni, mintha ez egy ráfizetéses hobby lenne amit szívjóságból csinálnak a tenyésztők. Van olyan aki nemis ad el ithon kutyát, mert a német meg osztrák kifezeti az 1000 eurót meg többet is szájhúzás nélkül, és nem kell szégyelnie magát meg magyarázkodnia azért, hogy ő ebből is él.

2018. okt. 30. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
78%

Imádom ezeket a levezetéseket, amik mind arra épülnek, hogy a tenyésztőnek full nullára kell kijönnie az egész kutyatartásból. Egy másik fórumon olvastam olyat is, aki egy kocsi árát és kennelsort is beleszámolt.


Szerintem igen is drágák a tk-s kutyák a mai fizetésekhez képest. Így az emberek többsége inkább a szapikhoz fordul, amit szerintem pont el kéne kerülni.

Én sportkutyázom, simán ráköltök én is annyit a kutyáimra, mint egy tenyésztő és ezt a pénzt soha, sehol nem fogom viszontlátni. DE nekem ez a HOBBIM, mint ahogy neki a tenyésztés. Senki nem kényszerítette rá, hogy csinálja és még azt se mondta neki senki, hogy nem érezheti jól magát közben(pl két bírálat közben nyugodtan sztorizhat a többi tenyésztővel).

Miért nem lehet a költségeket a fedeztetéstől számítani? Végülis a szuka a szülés után is megmarad neki, az még betölthet egy ugyanolyan funkciót is, mint amit a leendő gazdik kölykei fognak.



Amúgy nyilván azért kérnek el 1000 eurót egy kölyökért, mert van aki kifizeti...

2018. okt. 30. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
49%
Egy cikket másoltam be, mivel ha csak a linket teszem ide, senki nem nyitja meg. A 15 kg táp nekem is túlzás, de nagyságrendileg a cikk rendben van. Részletesen leírja, hogy milyen tételekre kell költenie egy tenyésztőnek, mire lehozza az első almot.
2018. okt. 30. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
80%

Több tenyésztő ismerősöm van és nem jönnek ki sosem pluszban a kiskutyák után hiába 200-300 ezer ft-ért adják a kölyköket.



Kiállítások,tenyésszemle,szűrések vannak fajták ahol fél évente szemszűrés kötelező ami 30-40 ezer ft.


Minőségi táp,kiegészítők.


Szukának herpesz elleni oltás, speckó táp.

4 hetes koruktól a kicsik starter tápot kapnak.


Tenyésztő 8-9 hetesen 2 oltással,chippel és szerződésessel adja el a kölyköket.


Szaporító mit csinál?

Össze rak két beteg kutyát,szukát évente 2x elleti,kölykök nincsenek 2 hetes koruktól féreghajtva, 6-7 hetesen jobb esetben egy oltást beadnak neki.

De a kiskutyát moslékot esznek, a dzsuvábban nevelkednek.

Na és a semmiért elkérni 20-50 ezer ft-ot az a pofátlanság!!!!!! az,hogy semmi ktg-e nincs a szaporítónak,csupán kizsákmányolja a kutyákat.


Tenyésztő legalább dolgozik és mindent elkövet,hogy egészséges,jó idegrendszerű kölykök szülessenek, a kant úgy válassza a szukához,hogy megfeleljen.

2018. okt. 30. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!