Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyafajta-ajánlós kérdésnél...

Kutyafajta-ajánlós kérdésnél miért nem érdeklődtök utána a leendő gazda temperamentumának?

Figyelt kérdés

Úgy vettem észre, sokatok csak az alapján válaszol, hogy első vagy sokadik kutyája lesz -e a kérdezőnek, meg hogy hány órát sétáltatná, pedig ennyi infó rém kevés. A nevelési elveire vagy arra, mennyire domináns alkat illetve vezéregyéniség -e szinte soha nem kérdeztek rá.

Van egy kevés fajta, amelyik tényleg nem való első kutyás állattartónak, de egy boxer vagy német juhász egy karakán ember mellé simán passzolhat akárhányadik kedvencként, míg egy érzékeny lelkületű, tipikusan kezdőknek kikiáltott ebnek lehet, hogy sanyarú sorsa lenne ugyanennél a személynél. Ki keményebb, ki lágyabb típus, ezt kutya nélkül is meg tudja általában állapítani magáról az ember, és abszolút érdemes lenne ez alapján is szelektálni a fajták között.

Szóval röviden: szerintem a gazdi jellemének is utána kellene érdeklődni, mielőtt vadul nekikezdünk a fajta ajánlásoknak.

Ti figyelembe vettétek ezt, amikor kutyát választottatok magatok mellé?



2018. aug. 21. 01:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Én nem tartom relevánsnak ezt. Ha valaki kutyát akar venni, akkor el tudja dönteni, hogy milyen kell neki. Lehet érzékeny lelkű az ember, de ha elhatározza magát egy kemény kutya mellett, akkor valószínűleg tudja mivel jár ez, mit kell megtennie érte és éppen ezért valószínűleg fel is fogja tudni nevelni. Ha meg nem bír vele, akkor eleve egy nyugodtabb, hobbikutyát fog keresni magának. Egyedüli problémát abban látok, amikor tizenéves gyerekek akarnak maguknak divatból munkakutyát venni, de az ilyen kérdezőket könnyű kiszúrni.
2018. aug. 21. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
85%

Igazad van, de sajnos az embereknek jórészt fogalma sincs, hogy ők igazából milyen habitusúak. Dobermannt akar, de elhiszi magáról, hogy elbír egy igazi kemény, agresszív egyeddel is. Vagy bordert akar, és elhiszi, hogy bírja majd az érzékenységét és mellette tud kemény lenni a nevelésében.

Tehát az emberek nem tudják, hogy valójában milyen egy fajta, hogy milyen gazdát igényelne. A küllem és a divat a mérvadó.

2018. aug. 21. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
56%
A jellemet nehéz pár szóval és pontosan leírni és önismeret is kell hozzá. Amelyik fajta határozott kezet igényel vagy nagyon érzékeny, esetleg munkakutya, ott a leírásnál ezt általában kihangsúlyozzák, úgyhogy ha itt olyan fajtát javasolnak a kérdezőnek, az illető még jó esetben utána néz és látni fogja, ha nem illik hozzá. De almon belül is elég nagy lehet a különbség ahhoz, hogy a tenyésztő/menhely a megfelelő habitusú kutyát javasolja a leendő gazdának vagy inkább más fajtát.
2018. aug. 21. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
71%

Debermannjaink vannak, kettő. Nagyon különbözik a temperamentumuk. Azonos tenyésztőtől jöttek, sőt egy alomból. Egyikük a párommal, másikuk velem találta meg a tökéletes összhangot. Párom kutyája egy igazi energiabomba, csodálom, hogy pukkan szét tőle :-) egy hosszú séta vagy egy nagy futás után is képes le-fel rohangálni. El nem tudom képzelni, honnan van neki ennyi energiája. Fiatalabb korában gondok voltak az evéssel. Nem volt krónikusan sovány, de valóban nem volt jó húsban. Egyszerűen képtelen volt egy helyben megmaradni és csak enni. Nagyon igényli a kemény, határozott nevelést.

Én nem ilyen vagyok, tuti, hogy nem bírtam volna el zökkenőmentesen egy ilyen kutyával, a párommal meg szuperül kijönnek. A testvére szinte a szöges ellentéte, ő pedig tökéletesen passzol hozzám, a temperamentumomhoz. Nem arról van szó, hogy a másik kutyust ne szeretném, egyszerűen csak nincs meg az összhang.


Édesanyám beszerelmesedett a dobermannokba. Hónapokig próbáltam lebeszélni. Nem azért, mert általánosságban rossz gazdni lenne, hanem mert tudom, hogy ő milyen, s tudom, hogy a dobik milyenek. Még egy nyugodtabb, kis báránylelkű dobermannal sem passzolnak. (Egyébként a cavaliert ajánlottam). Hangyafsznyit sem ért a pédikáció. Felnőtt ember, szabad akarattal. Megakadályozni nem tudtam. Fél évesen hoztak el egy kutyót, imádják egymást. Viszont valóban nem illenek össze. Felajánlottuk azt is, hogy segítünk, egy-kétszer jöttek, s azokat a tanácsokat sem fogadták meg. Iszonyat nagy bajok lettek volna, ha édesapám nem veszi át a nevelést (ő pedig eddig nem szerette a kutyákat, most meg ő is szinte szerelmes). Úgyhogy végül csak jól sült ki a dolog, de egy másik fajtával tényleg átérezhetnék, milyen az, amikor a kutyád mintha a részed lenne. Csodás érzés. Így is imádják egymást, de néha láthatóan küszködnek.


Így jártam a nagyszüleimmel is. Elhunyt a kutyájuk. Nálunk épp volt egy mentett francia bulldog. Folyton boldog jámbor lélek. Tökéletes lett volna neki. De miért nem kell? Mert csúnya. Eszem megállt, tényleg dühös lettem. Találkoztak is, a kutyus nagyon barátságos volt, nagyon büszke voltam rá, mert irtó rossz helyről jött. Végül egy hónappal utána befogadta őt egy másik idős háaspár, akik 6 órát autóztak érte(oda-vissza). Hiszem, hogy jó helye lett.


Szóval így összességében azt mondanám, hogy nem sokat ér ez. Vagy maga a leendő gazdi nem ismeri magát, vagy félreismeri magát, vagy letojja. A fent leírtakon kívül volt még hasonló eset, mikor a legnagyobb jószándékkal akartam segíteni, de teljes falakba ütköztem. ilyenek az emberek...

2018. aug. 21. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!