Erdélyi kopóról mi a véleményetek?
Úgy hallottam, hogy a kopók mind munkakutyák. Mennyire állná meg a helyét hobbikutyaként rendesen lemozgatva nap mint nap? Vadászatot egyáltalán nem szeretném erőltetni, maximum a szimatára épülő feladatokat szánnék neki.
Megbízható erdélyi kopó tenyésztőt esetleg tud valaki mondani?
Mekkora kutyás tapasztalatod van nevelésben és képzésben? A kopók nagyon nehéz fajták, ha kezdő gazda választja, annak biztos, hogy valamilyen katasztrófa lesz a vége! Nem ilyen kutyán kell a mebelést megtanulni!
Munkakutya. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet hobbikutya, hanem, hogy óriási a munka igénye. A mozgatás kell, de édes kevés. Valamilyen munkát csinálni kell vele, ahol agyban és ösztön szinten is lefárad. Ha nincs tapasztalatod abban, hogy milyen egy kutyával dolgozni, mennyire nehéz, sokszor nagyon is kellemetlen a képzés, akkor megintcsak ne egy kopóval kezdj!
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__8425487-ti-m..
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__8790033-erde..
Milyen körülmények közé kerülne? (beton, vagy tágas, szabad tér, téli benntartás, ráfordítható anyagiak...és a többi...)
Szervusz!
Két kutyát neveltem fel eddig. Az egyik egy törzskönyves goldie, a másik egy kétes származású fekete németjuhász (menhelyről) és ezért gondoltam, hogy bevállalnék egy nehezebb fajtát is. Tudom hogy az erdélyi kopóból kevés van, de engemet pont ezért is vonz egy kicsit a fajta (+mivel vadászkutyával még nem volt tapasztalatom). Na de, vadászkutyára konkrétan milyen feladatokat célszerű bízni? Mint mondtam, a vadászatot nem szeretném kialakítani benne. Esetleg menjek rá a szimatára? Vagy így nincs értelme vadászkutyát tartani?
# 2/2 Időpont ma 08:29: Anyagiak nem probléma, annyit költünk rá, amennyit kell. A fekete kutyusnak volt egy műtétje, ami 200.000 Ft. volt specialista állatorvosnál, eddig talán ez volt a rekord. Kicsit lehúzta a kasszánkat, mert egyben fizettük ki, de fel tudtunk állni belőle... A beton alatt nem tudom mire vagy kíváncsi, ez egy családi ház, kb. 100nm-es telekkel (ebben nincs benne a ház), van betonozott rész is és van füves rész is. Tőlünk néhány utcányira ott a kiképzőpálya, ahol gyakorlatilag napi vendégek vagyunk a kis távolság miatt. Eddig úgy tartottuk a kutyákat, hogy kint aludtak a házukban, télen pedig bent a lakásban.
" bevállalnék egy nehezebb fajtát is" > < "mivel vadászkutyával még nem volt tapasztalatom".
Nem tartom lehetetlennek, hogy épp az iménti ellentét miatt biztatnának egy erdélyi kopó bevállalására. Nem vagyok szakértő, ne vedd befolyásoló tényezőnek, amit írok, de szerintem van néhány egyéb "vadászkutya", amit hobbikutya létére szerintem alkalmazkodóképesebbnek bizonyulnának ahhoz, hogy a karakterükből föl kelljen adniuk. 4 hónapig volt nálam egy erdélyi kopó (míg új gazdát nem találtam neki): úgy éreztem, hogy az alkalmazkodása mintegy "visszaveti" abban, hogy teljességgel azt adja, ami ő maga, és amit meg szeretne/tudna élni, ha egy számára optimálisabb helyre kerülne. Éppen, mivel maximálisan azt adja a gazdinak, amit az tapasztalni szeretne tőle, ő vesz vissza maga egyéniségéből, ami kiemeli, amitől megkülönböztethető a többi vadászeb egyéniségétől. Megérzésem szerint éppen azt kellett volna feladnia mellettem, amitől nem "csak" vadászeb, kopó, szabvány kedvenc lett volna, hanem ami nélkül az erdélyi kopó már nem erdélyi kopó.
Nálunk az utóbbi években divatkutya a beagle. Néhány "bevállalósnál" még van vizsla, de nekik sokkal erősebb az érdekérvényesítő képességük, sookal erélyesebben értésre adják, ha másképp gondolnak bizonyos dolgokat, mint a gazdi. Szerintem nekik sokkal kevesebbet kell önmagukból feladni, megtagadni hobbikutyaként, kedvencként.
Az erdélyi kopó engedelmes, alkalmazkodóbb, hisztire nem kapható, így a gazdinak kell önerőből rájönnie, mivel segítheti, sőt!, ösztönözheti a maga egyéniségének őrzésére.
Egy erdélyi kopónak az "autonómiájából" sokkal többet kell feladnia abból, ami őt magát jelenti, nem "csupán" a gazdi odaadó, hűséges és rendkívül intelligens hobbikutya társát.
Nézzétek el, ha szakmai tudás nélkül írtam le a fajtáról az "impresszióimat", de fogadjátok el érvként, véleményként, miért mondom, hogy ha csak ennyi feladatot szánsz neki, mint erdélyi kopónak, akkor inkább NE.
Remélem, érted, mit akartam értetni, és ettől közérthetőbb, szakmaibb indokokat, válaszokat is kapsz. Valóban, szinte fajtamentést végez, aki erdélyi kopót vállal be, de egy erdélyi kopó más kategória, mint sok többi vadászeb, aki alkalmasabb hobbikutyának a fajtasajátosságai elnyomása nélkül.
Igazi egyéniség, karakter, tehát sokkal több "veszítenivalója" van, mint pl. egy magyar vizslának.
A "beton" nálam a sokemeletes betonházakat, az agyoncivilizált, azaz tönkrevágott emberközeli körülményeket, a természetközeli élmény hiányát, illetve csak annak csak "mesterséges" másolatát, halvány imitációját jelenti.
Az erdélyi kopó szerintem profi sportkutya. Kutyaiskolában olyan, akár egy példakép, és szereti a kiképzést.
Ennek ellenére hatalmas a mozgásigénye, és szerintem a mostani maratoni futók az ideális tartók felnőtt korában.
Egy fajta, amelyik tényleg megteszi felnőtt korában a 30-40 km-t, vagyis futás és biciklízés nélkül nem lefárasztható, de még ezt követően is simán szökik és elmegy egy körre.
Érdemes kiállításon érdeklődni a fajta iránt, bár hobby célra vannak hobby tenyésztők, akik néha lakásban tartják és kevesebb elvárást támasztanak a leendő gazda számára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!