Teljesen feleslegesnek érzem, amennyiben a kutyát nem hátráltatja a feladatában. (bár őszintén szólva nem tudom hogy miért zavarná)
Megnehezíti a kutya kommunikációját.
Nekem nem is tetszik, egy rendes farok sokkal esztétikusabb, mint egy vágott csonk.
Bár pontosan nem tudom mely kutyafajtáknál "szokás" ez, de szerintem egyik sem mutat jobban csonka farokkal. Ha pedig olyan farkat szeretnének ki kell tenyészteni, és nem egyedenként végezni a beavatkozást. (Vannak fajták, amiknek a "malacfarka" van, vagy nincs is, azok pedig már úgy születnek)
Ha nem indokolja semmi eü probléma, szerintem olyan, mintha kb. a kisujjadat vágatnád le, mert hogy anélkül szebb a kezed, nem is használod "semmire".
Nem véletlen van a kutyának farka, mint írták előttem fontos kommunikációs feladatot lát el, mint nálunk arc vagy a nyelv...
Egyébként engem a mellette való érvek érdekelnének, mert én azonkívül hogy "így szebb, ilyem a fajta" mást nem hallottam és így nem értem miért indokolt ez a mai napig.
Ez egy nagyon összetett téma. Amelyik fajtánál ma hagyomány a fül- és farokvágás, régen indokolt volt: a pitek harc alatt nem tudták letépni egymás fülét/farkát, a dobermannok sintérnek segédkeztek kóbor kutyák befogásakor, a kupírozással kevesebb lett az a felület, ami megsérülhet, és így tovább.
Manapság a legtöbb fajtát már nem arra, vagy nem csak arra használják, amire kitenyésztették, így a farokvágás többnyire funkcióját vesztette és csak esztétikai célokat szolgál.
Nem véletlenül vonatkozik rá szigorú törvény, csak a kiskutya 7 napos koráig lehet elvégezni legálisan, hiszen a gerinc egy része. Valaki itt fentebb az ujj levágásához hasonlította, hát nagyon nem olyan. Gerincamputációnak minősül, így ha valaki több hetesen vágat farkat, az barbárság és tényleg állatkínzás. Az a kiskutya már farokkal együtt tanult meg járni és egyensúlyozni, arról nem is beszélve hogy a kor előrehaladtával egyre fájdalmasabb lesz a beavatkozás és minden bizonnyal nyomot is hagy a kölyök emlékezetében.
Véleményem szerint a 7 napos kor előtt hozzáértő állatorvos és nem hentes által végzett farokvágás nem állatkínzás, csak egész egyszerűen felesleges.
6-os vagyok.
Ha már ott tartunk hogy mi szebb, én például minden fajtában imádom a füles-farkas kutyákat, de a boxerek szerintem kifejezetten elegánsabbak hosszú füllel és farokkal, jobban illik a test- és fejformájukhoz.
A rotik és a dobik őszintén szólva vágottan tetszenek jobban, de lehet csak a szemem szokott ehhez hozzá. Mindenesetre vágatlan dobit szeretnék, nem csak azért, mert mint írtam, értelmetlennek tartom manapság a kupírozást, hanem mert vágott kutyával még német ZTP-t se lehet csinálni illetve egy nívósabb külföldi kiállításon vagy munkaversenyen se lehet résztvenni. Ha valaki komolyan képzeli a show karriert és a munkakutyázást, már nem vágat. A Magyarországon való kiállításra is csak 2024-ig van türelmi idő. A tenyésztésnek tehát mint látjuk nem tesz jót a vágás.
Szerintem a legtöbb esetben a vágott farokkal (és füllel) szebb a kutya, kivéve a hosszú szőrűeket.
A farokvágást én nem tartom akkora állatkínzásnak, kb két napos korukban végzik és elég gyorsan be is gyógyul a seb. Az a baj a mostani hirtelen beszüntetéssel, hogy mivel eddig vágták, nem lettek erre szelektálva a kutyák, most pedig pl elég sok elvékonyodott farkú vizsla van, akiknél megnő a kockázat, hogy eltörik a farkuk és amputálni kell, csak az már nehezebben fog begyógyulni. - én ismerek ilyeneket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!