Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha nem szeretném, hogy egy...

Ha nem szeretném, hogy egy komondor szőre piszkos legyen (házban is lenne tartva), moshatom? Tudom, senki nem ajánlja, de van remény? Mely juhászkutyák ajánlhatók kutyasuli mellett kezdőknek?

Figyelt kérdés
Tudom, almon belül változnak az egyedek, mégis például egy Karabash-t (kevésbé domináns egyedek ide, vagy oda) senki nem ajánl kutyasuli mellett sem kezdőknek.

2018. jún. 6. 13:55
1 2 3
 11/26 lugoka ***** válasza:
100%

Ha jó kutyát találsz akkor a házbantartással szvsz sok problémád nem hiszem, hogy lesz. Ha nyíratod, ha nem. Nekem a kutya amióta ivarérett lett, azóta egész nap össz ha 1-2 órát van benn. Amúgy nem is látom :)


Ez Karabash nem való kezdőknek, hasonló lehet, minthogy a Kuvasz "megvadul". Talán abból eredhet, hogy határozott, önállóságra tenyésztett kutyák. Ha a gazda nem alkalmas, azt nagyon hamar átlátják és átveszik az irányítást. Egy tacskónál, yorkinál vicces, de egy 50+ kilós kutyánál már nem annyira. Nézd meg a youtubon kinomad videóit. Lehet tanulni belőlük. Vagy keresd meg "komis1" felhasználót itt gyk-n. Asszem neki Komondorok vannak.


Szerintem ha teheted nézz meg pár kutyát élőben mielőtt döntesz.

2018. jún. 6. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 komis1 ***** válasza:
100%

Felesleges mosni, ugyanis nem piszkos. Ahogy szokás mondani, a komondor szőre "öntisztuló". Ez azt jelenti, hogy ha sáros lesz, meg kell várni, míg megszárad, aztán magától kipereg. Ha sáros időben, vagy téli latyakban kinn van, akkor persze saras lesz. Ha ilyenkor beviszed a házba, letörölgetheted. Megmosni minden nap lehetetlen. Én sosem mostam, mert semmi szükség rá, de sokan évente egyszer kutyasamponnal lemossák. Természetesen nyáron, ugyanis állítólag egy napba is beletelik, míg egy ekkora bunda megszárad - még a nyári hőségben is.

Az pedig egy hatalmas baromság, hogy a komondor büdös lenne. Kizárólag akkor van szaga, ha a bunda át van ázva. Aki azt írta, hogy a kiállításokon büdösek a komondorok... Na, erről annyit, hkgy a kiállításokra kitisztított habos, hófehér bundás kutyákat visznek, amit úgy érnek el, hogy közvetlenül a kiállítás előtt megmossák a kutyát. Tehát előző este, délután megmossák, aztán hajnalban jndulnak a kiállításra. Könnyen lehet, hogy a bunda, különösen az aljszőrzet nem tud megszáradni, emiatt van szaga. Azt tudom mondani, hogy a száraz komondornak semmi szaga njncs, ill. pont annyi, mjnt bármelyik másik normálisan tartott kutyának. Nekem voktak már mindenféle kutyáim, rövid szőrű, hosszú szőrű, a komondornak semmivel nincs több szaga. Meg elég jó a szaglásom, elhiheted. Ja, sétákkor a lányok, nők mjndig odajönnek, simogatni, ismerkedni akarnak. Szerinted egy büdös kutyához akarnának jönni? Inkább menekülnének.

Első komondoromat állandóan puszilgattam, mert olyan aranyos volt, meg kellett zabálni. Olyan szaga volt, mint egy kisgyereknek, még a lehellete is okyan tiszta, gyermeki volt.

2018. jún. 7. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 komis1 ***** válasza:
100%

Kezdőként komondor kannal kezdeni, nem tudom, jó-e. Nem feltétlen azért, mert bántana, hanem mert nem tudod helyesen értelmezni a viselkedését.

Pl.-ul természetes, hogy 1-2 éves koráig rosszalkodni fog, ugrál, harapdál, stb. Ezt kezdőként simán félreértheted, pedig ez egy normális kutyánál ternészetes. Látni kell, mi az, aminél már szólni kell neki, mi az amjt már szankcionálni kell. És még sok hasonló.

Volt olyan, hogy egy hozzá nem értő tartott pásztorkutyát, ő nevelte kicsi korától. Egy idő után jár nem bírta tovább, félt a saját kutyájától, morgott rá a kutya - ezzel adta oda egy tapasztalt pásztorkutyásnak, hogy a kutya kezelhetetlenül agresszív. Az új gazda meg azt tapasztalta, hogy a kutyával semmi gond njncs, egy nornális, kemény kutya, pont olyan, amilyennek egy pásztorkutyának lennie kell. Kiderült, hogy az elòző, hozzá nem értő gazda annyira félt, hogy mi lesz, ha nem elég kemény a kutyával, hogy minden apróságra büntetéssel/veréssel reagált, ez a a kutyában agressziót váltott ki. Az új gazda normális volt, vele a kutya is normális volt.

A kutyaiskolában jó az, hogy téged mjnt kezdő gazdit is tanítanak. De 10-bòl 9 oktató nem ért a pásztorkutyákhoz. Én is láttam már kutyaiskolát belülről, én a kutyámat csak az oviba vittem szocializáció céljából, de láttam, hogy megy az oktatás. Az oktató mutatja, mit csináljanak, kiveszi a kutyát a gazdi kezéből, parancsolgat a kutyának, rángatja, stb. Ahány alkalom, annyi oktató, mert nem mindig ugyanaz van ott. Na, egy pásztorkutyánál alap, hogy csak a gazdinak, a családnak fogad szót. Mással szóba se áll. De ha a te kutyád egy iskolában nevelkedik majd, mi lesz belőle?

2018. jún. 7. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

Te jó ég! :)


Hát tőled kaptam bőven új és megszívlelendő infót.


Írtad például, hogy a hozzá nem értő gazda sokszor fegyelmezte/verte...


Nálam pont az lenne a baj, hogy nem szívesen fegyelmezném, mert én meg azt nem tudom mikortól "lehet/kell" már az intés, esetleg kisebb összetekert újságpapírköteggel odasuhintás.


Szerintem ez is gond.


Ha ennyire nem értenek speciálisan a pásztorkutyákhoz, és ennyire lehetetlen Cesar Millanokat idehaza találni, akkor semmiképpen ne pásztorkutyákkal kezdjek?


Illetve mi van/volt azokkal, akiknek nincs/nem volt módjuk más állatokkal "kezdeni", hanem mégis pásztorkutyákkal kezdtek (hiszen azzal kellett kezdeniük)?


Első kutyás gazda indítson inkább mással? Például olyan fajtákkal, melyeket lehet kutyaiskolákban taníttatni?


Mit szólsz/szóltok az orosz fekete terrierekhez, vagy moszkvai őrkutyákhoz?


Azt beszélik, az orosz fekete a "legkezelhetőbb" a kemény kutyák között. (Moszkvai még nem csak kaukázusi, hanem bernáthegyi is, vagyis mivel nem csak pásztorkutya, elviekben kezelhetőbb.)

2018. jún. 7. 21:48
 15/26 A kérdező kommentje:

A tibeti masztiff kimaradt a felsorolásomból, de sejtem, ezek után az ő jeleit is félreértheti egy első kutyás gazda.


A komondorok (illetve orosz feketék és moszkvai őrkutyák) mellett a tibeti a kedvencem. :)


És természetesen a szamojed, de az nem fogja esténként odabent a házakat megvédeni. :)

2018. jún. 7. 21:55
 16/26 lugoka ***** válasza:
100%

Komis 1 jól írja. Ebbe a hibába beleestem én is. Volt nálunk háznál kiképző, és a hagyományos iskolát követi. "Fegyelmezés az első, csak aztán jöhet a jutalom" Igen ez igaz. A Kuvasz ha túl sokat és rosszul fegyelmezed, akkor visszatámadhat a gazdájára is! Két alkalom után nem hívtam többet. 2-3 hónap után megtanultuk egymást az állattal, mára már kezd normalizálódni a helyzet.

Nem tudom, hogy a Komondornak milyen szaga van, de a Kuvasz az rettentően büdös ha vizes. Ha megszárad akkor kipereg a szőréből minden és friss nagyapa szaga van :)

2018. jún. 8. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 komis1 ***** válasza:
100%

Nehéz kérdés. Ha a területet őrizni kell, akkor a pásztorkutya a legjobb. Amiket felsoroltál... A moszkvai a kialakításakor jó volt, jó őrző, emellett kezelhető. Mára sajnos már megváltozott, a tenyésztőknek köszönhetően nagyon agresszívek, nehezebb dolgod lenne vele, mint egy pásztorkutyával. A pásztorkutya agressziója kontrollálható, okkal veszi elő, ha nincs rá ok, lenyugszik. Egy "börtönőr kau", "viador káj", mostani moszkvai viszont nem ilyen.

Az orosz fekete terriert is azért hozták létre az oroszok, amiért annak idején a moszkvait. Jó őrző, de kezelhető legyen. Ha a moszkvai még most is ilyen lenne, nem lett volna szükség az orosz fekete terrierre. Erről a fajtáról én is jókat hallottam eddig, de hangsúlyozom, hogy ez csak hallomás, élőben még eggyel se találkoztam.

A tibeti masztiff egy pásztorkutya, de itt, Európában szerintem max törzskönyves (kiallítási, szépségversenyes) tenyészeteket találnál. Kérdés, hogy mennyire jók még munkában. Arról nem szólva, hogy annyira ritka fajta, hogy szerintem csillagászati áron juthatnál csak hozzá.


Ceasar Millan ugyan njncs itt, de szerintem ő se ért a pásztorkutyákhoz. Néztem annak idejen én is a műsort, amiket ő csinált azokkal a kezelhetetlen agresszív kutyákkal, amikhez kihívták, na, azokkal egy pásztorkutyanal semmire nem ment volna. Viszont vannak tenyésztòk, meg kutyatartók, akik értenek a pásztorkutyákhoz, velük összeismerkedhetsz, a kutyájuknak is bemutatnak, elvisznek közös sétára, stb. A fajtáról, neveléséről is beszámolnak neked.

2018. jún. 8. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 komis1 ***** válasza:
100%

A komondor egy csodálatos fajta, nekem többféle kutyám js volt már, de a leírások alapján beleszerettem a komondorba, no meg azon 1 év alatt, míg nem volt kutyánk, azonnal betörtek hozzánk, így nem volt nehéz meggyőzni a családomat.

Az első komondorom egy kan kölyök lett, mint később kiderült, a világ tán legkeményebb kutyája. Elképesztően domináns, elképesztően harcias, hatalmas öntudattal, született vezér. Ha előre szólnak, hogy ilyen, inkább kerestem volna békésebbet. És milyen rosszul jártam volna... Ő lett életem kutyája. Soha nem gondoltam volna, hogy létezik ilyen csoda. Megtestesítette mindazt, amiért egy pásztorkutyáert rajongani lehet. Elképesztő vadság, szilajság, elképzelhetetlen fizikai képességek - szemmel követhetlen gyorsaság

2018. jún. 8. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
És Te melyik tenyésztőtől vetted?
2018. jún. 8. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 komis1 ***** válasza:
100%

Szemmel követhetetlen gyorsaság, robbanékonyság. Brutális erő - egy 120 kilós, izmos csávó (védőruhában) meg sem tudott mozdulni, mikor az 56 kilós komi elkapta. Úgy kellett lehívnom róla a kutyát, hkgy ki tudjon menekülni. Mindezek mellett hihetetlenül intelligens, több esetben is egy olyan összetett szituációban, mikoŕ én magam se tudtam, mi lenne a helyes lépés, ő azonnal lépett. És utólag kiderült, hogy tökéletesen döntött.

Na, ez a kutya volt az, akit állandóan puszilgattam, mert ellenállhatatlanul aranyos volt.

Soha nem vertem.

Egy nagyon tisztességes, jóindulatú, nagyon szeretreméltó kutyus volt.

Hogyan neveltem? Tudni kell, hogy egy ilyen kutya 2 éves koráig kölyök, addig, különösen 1 éves koráig rosszalkodni fog. Ez neki csak játék. El kell döntenünk, mi az, amit már nem tehet. Ilyenkor szóljunk neki. Ha nem elég, akkor erélyesen szóljunk, akár rá is kiabálhatunk. Ha ez sem elég, akkor jön a végső eszköz, lenyomjuk. Ez annyit tesz, hogy a hátára fordítva földre nxomjuk, addig ott tartjuk, amíg le nem nyugszik. Hiába rúgkapál, ugat, visít, stb., lenyomva kell tartani. Ez azért jó, mert nem verjük a kutyát, nem okozunk fájdalmat, viszont tudatosítjuk, hogy mi vagyunk az urak, dominanciát gyakorolunk fölötte. Nyilván ezt sem szabad állandóan alkmazni, nem az a cél, hogy letörjük a kölyökkutyán egyéniségét, alázatos alattvalót neveljünk belòle. A pásztorkutya büszke, önálló, ezt nem szabad letörni benne, hisz akkor a feladatát sem tudja majd ellátni. Ezért a lenyomás mindig a végső eszköz legyen.

Mindemellett sok szeretet kapjon a kutya, érezze, hogy a gazda, a család szereti. Minél több játék, séta, a gazdikkal, családdal közös program - akár otthon, akár máshol. Az így nevelt pásztorkutya kiváló családi kedvenc lesz, miközben a portát, a családot bárkitől megvédi.

Példa, hogy mik fordulhatnak elò a kölyöknél:

Nálam mindegyik kominál előjött - az elsőnél és a mostani kölyök 16 hónaposnál is -, hogy valamikor 4-5 hónspos korban elkezdték gyakorolni a házőrzést... rajtam. :) a gyalogkaputól a ház bejáratához vezetò járdán elém áll, nem enged befelé. Felugrál, harapdál, amikor lesöpröm, a bokát fogja. Ez neki egy játék, amivel már a házőrzést gyakorolja, hiszen a behatolóval ugyanezt fogja majd tenni. Ez egy olyan szitu, amit a kezdő gazdi félreérthet, azt gondolhatja, hogy itt most nagyon keményen le kell verni a kutyát, pedig nem. Ilyenkor gazdiként először örüljünk, hogy a kutyusunkban van valami őrző ösztön, harciasság, aztán viszont ha már tényleg nem tudunk bemenni, akkor szóljunk neki. Ha úgy fogja a bokát, hogy már fáj, akkor szóljunk neki.

Pici korban eljátszhatjuk, hogy evése közben odanyúlunk. Ilyenkor morognia kell, ez a mimimum, ami jelzi, hogy van benne őrző ösztön. Persze leteremthetjük, hogy mégis tudja, ki a főnök. De alapvetòen ne idegesítsük ilyesmivel se kölyökként, se felnőttként. Javaslatom, hogy kicsi korában fogjuk a tálkája szélét, miközben eszik. És csak engedéllyel kezdhet neki. Így megszokja, hogy ne védje tòlünk a kaját, elvégre a mi kezünk mindig ott van. Később én már mindig kézbòl etetem. Ebédnél a nyers farhátat kspja a gazdi kezéből, vacsinál a száraztápot a tenyeremből. Így megszokja, hogy ne a földròl, magától egyen, hanem csak amikor a gazdi ott van, és csak a gazdi kezéből. Ezzel a mérgezés esélyét is csökkenthetjük.

2018. jún. 8. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!