Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ki mivel eteti senior kutyáját...

Ki mivel eteti senior kutyáját? Nem tudom, hogy továbbra is főzzek nekik vagy száraztápra váltsunk. Az orvos mondta, hogy figyeljek a foszfor és nátrium arányára.

Figyelt kérdés
2018. ápr. 18. 23:29
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Persze, főzhetsz neki, abból még nem volt baj, ha jól csinálod. Vagy vehetsz neki senior tápot. Mind a kettővel ugyanaddig fog élni, tapasztalatból mondom.
2018. ápr. 18. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ez nagyban függ attól, hogy mivel eteted. Oke, hogy főzöl, de hogy néz ki a menü?
2018. ápr. 19. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Én is mindig főztem a kutyusomnak.

Amikor idős lett és egykét betegség előjött néha, ami addig nem szokott lenni, a doki azt javasolta, hogy váltsak tápra, mert abban minden benne van. Hát a 12 éves kiskutyám nem akarta megenni az Istenért se. Úgy döntöttem lecsekkolom mi is van a tápban, ami kell neki és a barfshopon vettem neki kiegészítőket, azt kevertem a kajájába. Bejött.

2018. ápr. 19. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
idáig főztem nekik,75% emberi fogyasztásra való marha,sertés és pulykahús,25% zöldség.Spirulina alga,homoktövisbogyó,zöldkagylópor,hialuronsav,msm,kondroitin,glükozamin port kapnak még mellé.Vasárnap meghalt az egyik kutyám veseelégtelenségben,hosszú gyógykezelés mellett,és az orvos mondta,hogy 1/3-ad húst adjak csak nekik,a töbi rizs és zöldség.Ezért kérek tapasztalatokat ,mert ha ez a helyes étrend,akkor inkább veszek egy jó minőségű tápot nekik.
2018. ápr. 19. 07:57
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha eddig főztél, szerintem ezután is főzz nekik.

Én Brit Premium táppal etetek, amit szeret, így nem volt gond az adultról átállni a senior változatra.

De ha ők eddig főtt kaját ettek, lehet rá sem szoknának a tápra.

2018. ápr. 19. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Részvétem a kutyusod miatt.

Az egyharmad hús sztem azért kevés, de ha 50% hús, 25-25 rizs és zöldség, mellé kiegészítő + nem tudom az orvos írt-e fel vmi gyógyszert vagy vitamint a másik kutyádnak.

Én is mindig így etettem a kutyákat, 50-25-25 % hús-zöldség-rizs + kiegészítők.

Esetleg próbálkozz másik hússal is, nyúl, liba, kacsa, hal, bárány, szarvas. Én is vegyesen etetek.

2018. ápr. 19. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
köszönöm,borzasztóan szenvedek,rettenetes űrt hagyott maga után.Én is keveslem az 1/3-ad húst.De már nem tudom mit tegyek.Az orvos szerint ha nem ilyen sok húst adok neki enni,még élhetett volna.Mire előjöttek a vesebetegség tünetei ,már a 80%-a leállt a veséjének.A többi kutyám ,három,vérképe jó,azonnal megcsináltattuk.Azt hiszem maradok a fele hús-fele zöldség-gyümölcsnél.
2018. ápr. 19. 11:17
 8/9 anonim ***** válasza:

Én erősen hiányolom a kálciumot az étrendből. Azt nem is kapnak semmilyen formában? Csont, tojáshéjpor,csontpor? A kutyának baromi fontos ez az anyag!

Foszfor csökkentesről ,ezt a remek írást tudom bemásolni. Barfshop fórumra irta T. Katalin.

Miért nyerset

A vesediétával kapcsolatosan számos tévhit él állatorvosi körökben. Az egyetemen oktatott vesediéta, a tápgyártók által finanszírozott, hőkezelt fehérjével végzet kísérletek eredményeire épül. A hőkezelt fehérje több salakanyagot hagy maga után az emésztése során, mint a nyers, ez terhet ró a vesékre, ezért a kísérletek alapján, a legtöbb orvos azonnal a fehérje csökkentését javasolja vesediéta esetén. A veséknek viszont, hogy elkerüljük a leépülésüket, minőségi fehérjére van szüksége. Ezt nyers fehérjével tudjuk leginkább biztosítani. A másik nagyon fontos tényező a vesediétában a hidratálás. A tápok ennek az ellenkezőjét teszik a szervezettel, míg a nyerskosztnál első, amit a gazdik észrevesznek, és túlaggódnak, hogy kevesebbet iszik a kutya, mivel maga az étel hidratál. A tápokban található ízfokozók, tartósítószerek, és egyéb felesleges anyagok, plussz terhet rónak a kiválasztószervekre. Az összefoglaló végén található linkek alatti cikkekben mindennek utána tudtok olvasni.


Mit ehet a kutya és mit nem

A vesediéta lényege a foszfor csökkentése. Szigorú diéta esetén, előrehaladottabb veseelégtelenség esetén ez 22,25mg foszfort jelent testsúlykilogrammonként. Egy lazább diéta esetén, 40mg-ot. A sötét, zsírosabb húsok foszfortartalma alacsonyabb, ezért, főleg egy szigorú diéta esetén, ezekből ajánlott összeállítani a menüt. Ilyenek a zsíros marha, baromfiból is a sötét részek, lehetőleg bőrrel együtt, májból csirkemájat adjunk (5%), kevesebb benne a foszfor, mint a marhamájban, és ami még kiváló az a zöld pacal. A marhavese foszfortartalma magasabb, mint az ajánlott húsoké, viszont nem vészesen magas (alacsonyabb, mint a csirkemájé). Mivel a belsőségek csak az adag 10%-át teszik ki, a legtöbb esetben benne hagyhatjuk a menüben. Súlyos esetben mérlegelném az elhagyásukat, legalább az első időszakban. A foszformennyiség emelkedése nélküli plussz kalóriabevitel megoldható plussz zsiradék adagolásával. Ez lehet zsír, vagy még jobb a nyers háj, pl. kacsaháj. Ha a kutya nincs zsíros húsokhoz szokva, fokozatosan emeljük a háj, zsír adagját. Nem szemmértékre, pontosan kimérve, hogy ne legyen hasmars az eredménye ;)

A zöldségek közül a legjobbak az uborka (nagy mértékben hidratál, ha finomra reszelve adjuk), cukkini, leveles zöldek - salátafélék. Kerülni kell a halat, vadat, marhabelsőségeket, és a vízhajtó hatású zöldségeket és gyógynövényeket, mint pl. a zeller, zöldbab, spárga, lestyán, csalán. A csont, csontos hús tilos, mivel nagyon magas a foszfortartalma. Helyette tojáshéj őrleményt adunk kálcium pótlásra, ás a kaki állagának belövésére :)

A foszfor csökkentése együtt jár a húsadag csökkenésével is, így az adag hiányzó részét pótoljuk zöldséggel, fogyásra hajlamos kutyák esetében kis rizzsel (szükség törvényt bont).

Kevés szó esik róla, de fontos lenne, hogy ne csapvizet igyon a beteg kutya, hanem tisztított vizet, ezzel is kevésbé terheljük a kiválasztószerveket.

Vesediéta esetén nagyon fontosak a kiváló minőségű kiegészítők. Első és legfontosabb a tojáshéj őrlemény, amit a csontos helyett használunk. Ajánlott a bélflóra rendben tartása, mivel a felborult bélflóra toxikus anyagokat termel, ami megterheli a kiválasztószerveket. Kiváló erre a probiotikum és a chlorella, vagy spirulina együttes adása. Jó vitaminpótló a sörélesztő , és fontosak az omega3 zsírsavak is, minél tisztább forrásból. Az olajak közül csak a lazacolaj javasolt (csukamájolaj nem). A növényi olajak, közül csak az oliva adható kis mennyiségben (az omega 9-nek nincs káros hatása a vesékre nézve), de pl. a lenolaj, az omega 3 zsírsavak mellett sok omega 6-ot is tartalmaz, ami nem jó a veséknek. Jó szolgálatot tesz még a máriatövismag, ami nem csak a májat, a veséket is védi, jó hatásúak még az E vitamin és a Q10 és a Fytovet kolloid oldat, ami 64 elemet tartalmaz kolloid formában, ami nagyon könnyen felszívódó nyomelemforrást jelent. A felesleg kiürül a szervezetből.

Néhány kiegészítő, mint pl. a tojáshéj őrlemény és a sörélesztő, mehet folyamatosan, másokat, mint pl. máriatövis vagy pl. a lazacolaj adjuk kúraszerűen.


Rendszeres kontroll ajánlott, ez fontos iránymutató, jól csináljuk-e a diétát. Ha az általános vérképben már normalizálódtak az értékek, érdemes SDMA tesztet kérni. Itt olvashattok róla, mit is tud, miért érdemes rendszeresen nézetni, ha már hozzáférhető az álaltorvosotoknál:

[link]

[link] - foszfortáblázat a diéta összeállításához

2018. ápr. 19. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a hosszú,részletes választ.Magát a tojást szoktak kapni,a héját még nem adtam nekik.
2018. ápr. 19. 22:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!