Kölyök kutya, kaja féltés?
3 hónapos kiskutyám kissé félti a kajáját,és szeretném erről leszoktatni.Nem mindig,és nem minden áron,de van,hogy hajlamos ránk morogni,ha evés közben megsimogatjuk.Úgy gondolom,hogy ez egy családi kutya esetében nem fér bele. Ki milyen módszert ismer, a kajaféltésről való leszoktatáshoz?
Egyébként nagyon okos kiskutya,szívesen és gyorsan tanul,de rettenetesen kajás. Már megtanulta,hogy először leül,és csak parancsra ehet,de akkor olyan lendülettel esik neki,hogy a kaja nagy részét ki is túrja a tálból.
Eddig ilyenkor elkaptam a grabancát,és erélyesen rászóltam, utána nem morgott. De ha valami rágcsát kap,akkor azt minden áron meg akarja tartani. Ilyenkor csak bepipul,ha a grabancánál megfogom. Szeretném,ha bármikor el tudnék venni tőle egy csontot is,ha kell,és nem kéne a testi épségemet félteni,vagy birkózni vele., ezért érdekelne,milyen módszerek vannak még.
Olyan válaszok nem igazán érdekelnek,hogy nem kell zaklatni,ha eszik. Sose lehet tudni,mikor kellhet elvenni tőle valamit.
Nem vagyok híve a bántalmazásnak. Nyilván a grabanc elkapás még belefér 1-1x,ha nagyon muszáj,de jobban szeretnék más megoldást találni.
Alapvetően nem akarok elvenni tőle semmit. Csak azt akarom megtanítani,hogyha muszáj lenne,akkor hagyja. Szerintem azzal,ha morog és elvesszük,csak még jobban fogja védeni,hiszen a múltkor is elvettük a kajáját... De nyilván tévedhetek,ezért érdekelnek más tapasztalatok is.
Csatlakozom az első két válaszolóhoz. Majd minden kutyám bepróbálkozott ezzel kölyökként, kaptak érte egy olyan tockos vagy grabancnál elhajítást (szituációtól függően), hogy soha többet nem is jutott eszükbe se ez, se más agressziós megnyilvánulás felém.
A legrosszabb, ha bizonytalan vagy és ráhagyod. Ebből fogja megtanulni, hogy nem vagy gazdának való, nem kell tisztelnie és követnie, hogy lehet agresszív, mert megijedsz és így eléri a célját.
Attól függ milyen fajta a kutya.
Az enyém rossz helyről lett elhozva, féltette a kaját, még akkor is, amikor csak felakartuk neki venni, ami kiesett a szájából habzsolás közben. Mivel az én kutyám elégé erős kezet igényelt, kapott egy nyaklevest és nem volt utána probléma. Sokszor kézből etettem az előző eset után, aztán a tálja a kezemben vagy a lábamon volt és néha belenyúltam. Ha rám morgott, akkor elvettem tőle. Ha ezek után is rám morgott, akkor ment a lenyomás a földre.
Tipikusan domináns magatartás, amit fiatal korban el kell nyomni, nem véletlen az, hogy nagyobb testű kutyáknál már 2 hónapos kortól elkezdik elvenni a kaját előlük, vagy úgy adnak nekik enni, hogy a kezed a tálban van és arra szórod a tápot.
A lelkileg érzékenyebb kutyák egy nyakleves vagy lenyomás után soha többé nem csinálják, viszont felnőtt koráig havonta egyszer ezt ellenőrizni kell, mivel az élelem féltést követően, ha ez nincs belőle kivéve, akkor más domináns viselkedést is produkálni fog a kutya.
Lásd példának egyik kutyás barátom példáját, akinek rotweillere volt, szocializálták, hordták kutyás közösségbe, majd egyszerűen a fejükre nőtt. Későn kezdték el leszoktatni az étel agresszióról, azóta ki kell menniük a konyhából, mert a kutya rájuk akar támadni, illetve bármi olyan dolog, ami fegyelmezés jellegű lenne, egyszerűen rájuk morrant és inkább kikerülik.
Drasztikus példa, amely a rossz fajta megválasztásról is szól, de jelen esetben a fentiek alkalmazásával simán feltudod építeni a kutyát és ezáltal be tud illeszkedni az otthoni falka hierarchia legalsó fokára.
Játssz vele csereberét. Kap egy rágcsát, te el akarod venni, helyette ajánlj fel egy másikat.
Más: játssz vele rongyhúzósat is, majd ajánlj fel egy jutalomfalatot, hogy eressze el. Kösd össze ezt egy paranccsal, pl. "Ereszd".
Megint más: etesd kézből, falatonként.
Kedves Kérdező!
Örülök, hogy az eddigi válaszolókkal ellentétben nem vagy híve a bántalmazásnak - lehet ezt okosan is csinálni, főleg egy három (!) hónapos babakutyánál :)
Elöljáróban megjegyezném, hogy a morgással alapvetően nincs semmi baj, a kutya így próbál kommunikálni veled (mivel megszólalni sajnos -még- nem tudnak). Azt próbálja kifejezni ezzel, hogy számára kényelmetlen, kellemetlen, nem kívánatos az a helyzet, amikor a kajája körül vagy(tok), esetleg körülötte nyúlkálsz/nyúlkáltok. A lenyomással, tockossal, grabancrázással és társaival maximum tünetileg kezeled a dolgot (nem morog, elTŰRI, hogy ott matatsz), azonban a kellemetlen érzés még mindig (ha nem jobban) ottmarad a kutyában. Az okosabbak ezt ahhoz hasonlítják, mint amikor egy ketyegő bombáról leveszed az időzítőt - nem tudod mikor fog robbanni (nincs befeszülés, morgás, odakapás, egyéb jelzések, csak a bumm).
Nagyon jól gondolod, hogy ha morgás után elveszitek az ételét, az csak tovább növeli a frusztrációját a kutyának, ezért lehetséges, hogy a későbbiekben "taktikát vált" és elkezd esetleg odakapni, hogy erélyesebben kifejezze nemtetszését.
Tüneti kezelés helyett a lappangó problémát kell kezelni: a felé való közeledést valami pozitívvá kell átalakítani. Például: kutya táljában valami snassz, uncsi kaja (pl. tápja), a te kezedben valami, amit imád (mivel kajás, ez kapóra jön), például sajt, virsli. Miközben eszik, elhaladsz mellette és "véletlenül" leejtesz egy finom falatot. Ezt elismétled sokszor, naponta többször is. Gondolj Pavlov kutyáira, és a csengőre - ebben a helyzetben te vagy a csengő hangja, ami a finom kaját jósolja előre :) Ha morog miközben elhaladsz mellette, akkor túl közel vagy: messzebbről (ahol még nem morog) dobáld neki oda a falatokat, és idővel csökkentsd a távolságot.
https://www.youtube.com/watch?v=2nyt2WLdQGs 1:10-től van az "akció". Igaz, hogy itt játék bevédésről van szó, de hasonló a módszer kajánál is.
Hasznos ilyenkor a kézből etetés is (tőled jön minden finom falat), valamint apránként beleszórni a tápot a tálba (szintén).
Ha attól félsz, hogy valamit felenne az utcán és azt kéne elvenned, akkor érdemes vele cserélős játékot játszani. Játékkal kezdheted (ha nagyon félti a kaját), ott van nála a játék, te pedig felkínálsz neki cserébe egy jutalomfalatot. Ha odaadja/elereszti a játékot, akkor jár a megérdemelt finomság. Később, ha már nagyon megy neki, hozzáköthetsz egy szót is, például "Kérem" vagy "Csere". Ha kajával is szeretnéd, hogy menjen a későbbiekben, ajánlom ugyanazt az elvet, mint az előbbiekben: uncsi tápot cseréli le a finomságra. Később lehetnek egyre vonzóbbak a lecserélni kívánt falatok.
Megelőzésképp pedig megtanítani neki a "Hagyd" parancsot. Mivel így is sokat írtam már, ezért inkább linkelek videót róla :D
7nes valaszoló nagyon jókat írt.
Nekünk menhelyi kutyusunk zabált levegővétel nélkül és rámorgott a macskákra, ha közel mentek hozzá. A mi társaságunknak sem örült olyankor. Mi a következő képpen oldottuk meg.
Etetésnél a kutyát ülteted/fekteted és maradjon parancsolsz. Ezt úgy éred el hogy ha megindul feléd vagy a tálja felé, mondod, hogy nem és elhúzod a tálat. Úgy csinálsz mintha ennél belőle aztán a kaját falatonként adod neki kézből. Ez segít erősíteni a kötődést, illetve egyértelművé teszi a kutyának, hogy neki nem joga van az ételre, hanem te hajlandó vagy adni neki. Pár alkalom után rl lehet kezdrni finomítani a dolgot azzal, hogy mielőtt odaadod a falatot, kimondod a nevét és megvárod,amíg a szemedbe néz. Mikor ez szépen megy, leteszed a földre a tálat és csak az után engeded megenni a kajáját, ha rád néz és parancsod adsz rá pl. tiéd. Utána is kell gyakorolni, hogy pluszban teszel még a markodból kaját a táljába. Így megtanulja, hogy te sosem elveszel hanem adsz neki. Nálunk nagyon hamar rendbe tette a dolgokat, anélkül, hogy megvertük volna.
Köszönöm a válaszokat,különösen az utolsó hármat. Ahogy írtam, nem hagyjuk,hogy morogjon,és senki nem rettent meg eddig. De a verés/ lenyomás/grabancelkapás helyett szeretnék olyan módszert,amivel azt tanulja meg,hogy nincs szüksége arra,hogy féltse a kajáját. Szerintem agresszióval nem lehet stabil kutyát nevelni.
Eddig érzékenyebb lelki világú kutyáim voltak,velük nem kellett ennyit vacakolni a kajánál.
Szóval köszönöm a hasznos tanácsokat,el tudunk indulni ezeken a tapasztalatokon
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!