Egy törzskönyv nélküli "világszínvonalú" kutyánál
ez megoldható lenne?
Figyelt kérdés
Van egy elméleti kérdésem. Sokat gondolkoztam rajta, hogy mennyi versenyből és persze a fajtatiszta tenyésztésből vannak kizárva a törzskönyv nélküli kutyák. Elgondolkoztam rajta, hogy a természet mekkora fordulatokat tud hozni, tegyük fel születik egy extra jó minőségű munkakutya, ám törzskönyv nélküli alomból. És nem csak arra gondolok hogy szép meg okos, hanem mondjuk egy hozzáértő bíró vagy akár tenyészszemlét végző ember által elismert, munkában kiválóan teljesítő. Szűretik a kutyát, minden szűrésnek jó az eredménye. Egy ilyen kutyától munka céljából körültekintéssel se lehet lehozni egy megfelelő párral almot? Azzal tisztában vagyok hogy törzskönyveztetni nem lehet őket, de most a kutya munka és küllem értékére gondolok, hiszen ha például egy mentő, nyomkövető vagy rendőr kutyáról van szó a papír semmit sem ér ha a kutya használhatatlan a munkájára, viszont egy rendkívül jól teljesítő kutyánál szerintem meg nem számít a papír. Úgy tudom hogy régen a katonaságon is kereszteztek munka fajtákat a jobb feladatvégzés érdekében, akkor ez létezik a gyakorlatban is?
Az éles munkára, eladásra tenyésztett leginkább német juhásznál, malinál nem foglalkoznak a törzskönyvvel a külföldi vevők. Az adott kutya mit tud, és kész. nem fogják tenyészteni, arra ott vannak az ilyen vonalakat tenyésztők . Egyre több egyébként a mali nj-mixre az igény. Evidens, hogy nem kaphatnak törzskönyvet.
2017. jún. 17. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
Olyan kutyáktól hozol le almot, amilyenektől akarsz, a törzskönyvi rendszer csak annyit jelent, hogy nem hívhatod X fajtának, ha a felmenői nem azok.
2017. jún. 17. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
Lehet tőle almot lehozni, más kérdés, hogy érdemes-e. Az utódok ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy az ő tulajdonságait örökölnék. És mivel nem tk-s, nem lehet nyomon követni, hogy a felmenői kik voltak, milyenek voltak, akár küllemben, akár jellemben, akár egészség szempontjából, és a kölykök ezekből mit fognak örökölni. Végső soron egy bizonytalan kimenetelű alom lenne belőle, keveréknek minősülő kölykökkel.
2017. jún. 17. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
Igen ám,csak mivel versenyeken tk nélkül nem indulhatnak így kb felesleges szaporulat. Max hobbi kutyának adhatóak el,de viszont ha az anya és apa kutya is jó a munkában a kölykök is jó munkakutyák lehetnek,bár ez azért lutri kicsit,mert tényleg ismerni kell a felmenőket. Egy mezei családnak nem adhatnád el,mert a hajuk kihullana a munkamániás kutyától. Akinek meg munkakutya kell tenyésztőtől vesz. Akkor mégis kinek adnád el a kölyköket?
Érdemes lenne munkakutyásokkal beszélned illetve olyan tenyésztővel aki csak munkavonalas malit vagy német juhászt tenyészt.
2017. jún. 17. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 A kérdező kommentje:
Mint írtam a kérdés csak elméleti, nincs ilyen kutyám és nem is szaporítanék így. Viszont egy ilyen színvonalú és tehetséges kutya azért továbbadhatja ezeket a géneket is, legalábbis úgy gondolom. Elméletben csak munkakutyák létrehozására gondoltam, tehát a kutya egy ilyen kutyákkal foglalkozó emberkezében lenne aki ért is hozzá. Én is hallottam erről, hogy munkára tenyésztenek és ilyenkor konkrétan az egyed tehetsége számít nem pedig a származása, és tehetséges kutyák összeállításából próbálnak jobb munkakutyákat tenyészteni.
2017. jún. 17. 18:57
6/8 anonim válasza:
Általában a munkára, eladásra létrehozott almokelsőre egy-egy törzskönyves kutyából indulnak ki. Ha nem is készül törzskönyv az ilyen kutyáknak, aki ilyen tenyésztéssel foglalkozik, tökéletesen le tudja vezetni egy-egy kutya vonalát. Mert adhoc összetenni két kiváló képességű kutyát nagyon nem biztosít kiváló almot.
Ma is a legtöbb "boltra" tenyésztőnél még az ősök ismeretében is van bőven minden alomban nem megfelelő képességű kölyök. Ezeket vagy potom pénzért árulják kedvencnek, vagy kicsapják a mezőre, mentsék meg az állatmentők és majd azok szereznek gazdát nekik.
2017. jún. 17. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 anonim válasza:
Sokan tenyésztenek törzskönyv nélkül munkakutyákat. Malik, szánhúzók, német juhászok, border collie-k stb, mindegyik fajtának van elég komoly tk nélküli állománya, akiket csak munkára tenyésztenek. Lehet, hogy fci agility vb-re nem mehet a tk nélküli border és a német juhász világbajnokság is csak tk-s kutyáknak nyitott, de a juhász, a rendőr, a katona stb nem nézi, hogy milyen papírjai vannak, csak dolgozzon. Persze a tenyésztők ott is számon tartják, hogy kik a felmenők, hiszen anélkül nem működik a tenyésztés, de hivatalos papír nincs és egy noname szapis kutya is eséllyel indul, ha jól dolgozik és kiderül, hogy jól örökít.
2017. jún. 18. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
A világ nem egészen úgy működik, ahogy mi itt egyszerűen felvázoljuk. A tk és nem tk között hajszálnyi és könnyedén áthidalható a különbség. Hogy megértsd, tk-et szerezni nem nagy dolog egy egyébként keverék, de fajtajellemű kutyának. Ezt persze főleg munkakutyáknál csinálják, küllemvonalúaknál ez nem működik. Ott más csalások vannak, mint megvásárolt eü papírok, munkaeredmények, tenyészszemle, stb.
Munkakutyáknál elég gyakori, hogy a kutyának úgy szereznek papírt, hogy szimplán egy másik alomra több tk-et kérnek ki. Vagy a szülőknek mást írnak be. De olyan neves munkás tenyésztőt is ismerek, aki az íróasztalában tart egy nagy köteg még kitöltetlen tk-et és egy doboznyi chipet. Ott még a fentiekkel sem vacakolnak. Kölyöknek, felnőttnek tud csinálni papírt, bárhonnan is származik az eb. De én is csak felületesen ismerem ezt a világot, a részletekben, eljárásokban nem vagyok túl jártas.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!