Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehet hogy a tenyésztőktő...

Hogy lehet hogy a tenyésztőktől származó border colliek ilyenek?

Figyelt kérdés

Meg kell hogy mondjam az őszintét, nagyon kevés tenyésztőnél láttam eddig olyan minőségi border collie kölyköket, akiknek nem ez a "medve" szerű szőrzetük és testalkatuk van (tisztelet a kivételnek). Nekem egy kifejezetten "egyedi" elképzelésem van a fajtáról, ugyanis jobban tetszenek az agility testalkatú félhosszú szőrű kutyák, de ilyeneket sosem látok szinte "hivatalos" tenyésztőnél, ők mindig ilyen show kutyákat tenyésztenek csak. Biztos hogy vannak kivételek, de nagyon jól rejtőzködnek. Ezzel ellentétben a "szaporítós" kutyák között kinézetre sokszor összehasonlíthatatlanul szebb kutyákat látok, főleg amelyekkel rendesen dolgoznak is. (Ne értsetek félre most nem arra irányul a kérdésem hogy mert a szaporítós kutyák jobbak vagy rosszabbak, de "szaporító" és szaporító között is különbség van.)


A kérdésem az lenne hogy miért a fajtának ezt a "nagyon szőrös" zömök testalkatú változatát tenyészik? Hogy őszinte legyek nem igazán tetszenek ezek a showra kicsicsázott spiccszőr szerűen álló puffasztott szőrű zömökebb jószágok, jóval szebbnek találom a fényes testre lapuló a megfelelő helyeken hosszú szőrű egyedeket.



2017. márc. 27. 18:37
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
66%
A boltban miért van több Milka csoki, mint Tibi? Mert arra van kereslet. Az senkit nem érdekel, hogy neked mi tetszik, vagy mi nem, te csak egy vagy a sok százezer potenciális vásárló/kutyatulajdonos közül.
2017. márc. 27. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Azt értem kedves első, de mindig azt olvastam és hallottam mindenhol, hogy ezt a fajtát jellemre tenyésztik és nem küllemre, mivel munkakutya. Agilityzni és terelni viszont általában mindig a sportosabb, kevésbé hosszúszőrű és mackó alkatú kutyákat használják, ezért érdekel hogy akkor most hogy van ez. Persze nem állítom hogy ezek nem alkalmasak rá.

Nem nekem kell megfeleljenek, nekem már van kutyám, amilyet szeretnék, csak érdekel hogy akkor ez most csak marketing szöveg-e hogy jellemre tenyésztik vagy csak mondják és ugyanúgy a show vonalra mennek.

2017. márc. 27. 19:25
 3/17 anonim ***** válasza:
89%

A dús, csillogó szőr a kutya vitalitásáról árulkodik. Márpedig egy kutya úgy szép, ha egészségesen néz ki. Persze kiállításon lehet fokozni a hatást és óriási bundát varázsolni: [link]

De énszerintem teljesen korrekt ez a szőrhossz: [link]

Elvégre mégiscsak pásztorkutya és nem agár, a standard is megkíván egy kis bundát: [link]

2017. márc. 27. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
74%
Egy "hosszúszőrű és mackó alkatú" border is maximálisan meg tud felelni agilityben vagy terelésen. Nem a szőr hossza a mérvadó (amit egyébként is meg lehet kozmetikázni és hopp máris rövid). A munkavonal az teljesen más. A husky is szánhúzó kutya, a nagy versenyekre mégis agár-keverékekkel indulnak. Attól még a husky se válik önmagában rosszá.
2017. márc. 27. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

3#!

Igen pontosan erre gondoltam! Az első képen szereplő kutya szőre nekem kissé már túlzásnak tűnik, bár persze szépen ki van csinosítva és sokat foglalkozva vele.

Nem azt mondom hogy ne legyen dús a szőre, épp ellenkezőleg, de a dús szőr is szerintem úgy szép ha nem olyan, mintha feltöltött lenne vagy hogy is fogalmazzak.


Gondolok én arra hogy ennek a kutyának csodálatos szőre van, szép hosszú és dús, mégis az alakjához álló: [link]

Viszont ennek a kutyának annyira püffedt hatása van a bundájától, hogy ettől már kevésbé látom benne az energikus folyton dolgozni vágyó pörgős kutyát: [link] Kissé már skótjuhászosnak hat az ilyen szőr a szememben.


Tudom hogy ez az egyik legváltozatosabb fajta szőrminőség terén, csak furcsállom hogy a szakszerű tenyésztők nagyobb része ezt a jóval bundásabb változatot tenyészti.

2017. márc. 27. 19:35
 6/17 A kérdező kommentje:

4# én úgy tudom hogy a dupla szőrű kutyákat tilos megkozmetikázni, mert a fedőszőr nem nő vissza rendesen és máris elvesztette a szép fényes csillogását és víztaszító hatását. Én legalábbis soha nem nyírnám meg a kutyámat.

De egyébként szerintem pont az agilityben van jelentősége az alkatnak és szőrnek, ugyanis ott roppant fontos a gyorsaság és fordulékonyság nem is beszélve hogy a nagyobb szőrrel több esélye van a kutyának leverni a rudat. A crufts versenyeken is a borderek jelentős része nem a hosszú szőrű zömökebbekből kerül ki.

A huskys hasonlathoz meg csak annyit hogy egy border keverék is tud szerintem ugyanolyan jól teljesíteni agilityben ha megvannak hozzá az adottságai! :)

2017. márc. 27. 19:38
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Én pont olyan tenyesztotol vettem, akinek nem ilyenek a kutyái.
2017. márc. 27. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
91%

Attól függ, hogy mi a szint...

Ha egy kis magyarországi kupasorozatról beszélünk, még egy csigalassú kutya is simán nyerhet a working border mellett. Mert a lassú kutya nem hibázik, a border meg bárhol elszállhat. Szerencsére ez a tendencia kezd egyre jobban visszaszorulni, mert már vannak nagyon jó módszerek, videók, dvd-k, amikkel össze lehet rakni már 1,5 éves korára is egy kutyát.


A kérdésre válaszolva: Szerintem jól van ez így. A show kutya legyen szép, a munka meg dolgozzon. De ha jobban belegondolsz nem is lehetne teljesen kivitelezni az arany középutat. A tenyésztőnek általában több kutyája van és ember legyen a talpán aki 8-10 energiabomba munka bordert lefáraszt. Nemrég beszéltem egy másik eredetileg munkakutya fajta tenyésztővel. Ő mesélte nekem, hogy neki az a célja, hogy kisebb energiaszintű kutyákat tenyésszen, mert az aktív kutyáknak nehezebb jó gazdát találni, akik ki tudják elégíteni a szükségleteiket. Meg ugye mellesleg neki sincs energiája több órát a kutyák lefárasztásával bajlódni. No comment...

(amúgy van nagyon sok munka vonalú kennel is az országban, csak ők nem járnak kiállítani, mert max "nagyon jót" kapnának, annak meg sok értelme nincs....)

2017. márc. 27. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

8# tökéletesen egyet értek ezzel amit mondasz. Viszont akkor sok esetben a nem hivatalos tenyésztőtől (de nem is szaporítóktól) származó kutyák jobban hasonlítanak a dolgozó borderekre, mint a kennelekből származók (most nem a munkavonalú tenyésztők kutyáira gondolok).

Ahonnan az én kutyám van a tenyésztő nem vett kennelnevet viszont mindkét szülő kutyát dolgoztatja, terelt és sportolt vele, kifejezetten munkakutyák, mindkettejüknek ez a munkához előnyösebb adottságaik és temperamentumuk van. Ez nekem jobban számított választáskor mert tudtam hogy mit szeretnék a kutyával és milyennek szeretném a kutyát, sajnos nem igazán találtam az igényeimnek megfelelő tenyésztőt akiknél tetszett a szülők összeállítása az adott alomhoz.


Viszont akkor gyakorlatilag ezekkel kiderül hogy a bordert mégse annyira a jellemére mint a küllemére és showra tenyésztik.

2017. márc. 27. 22:04
 10/17 anonim ***** válasza:
79%

"Tudom hogy ez az egyik legváltozatosabb fajta szőrminőség terén, csak furcsállom hogy a szakszerű tenyésztők nagyobb része ezt a jóval bundásabb változatot tenyészti."


A Bordermania is show kennel, ők is ki tudnának hozni "skót juhász bundát" a kutyáikból :) Azért egy kiállítási képen nyilván másabb a szőr, mint egy otthonin, kiállításon persze hogy "fel vannak turbózva". Ráadásul ha jól látom az a merle kutya külföldi, és hát országonként is eltérhet a "trend".


"én úgy tudom hogy a dupla szőrű kutyákat tilos megkozmetikázni, mert a fedőszőr nem nő vissza rendesen"


A kozmetikázás nem azt jelenti, amit sokan hisznek, hogy a kozmetikus a nyírógéppel nekiesik a kutyának és 10 perc múlva kérem a következőt. A minőségi munka inkább ez: [link]

De amúgy egy jó genetikájú kutyának visszanő a szőre ;)


"egyébként szerintem pont az agilityben van jelentősége az alkatnak és szőrnek, ugyanis ott roppant fontos a gyorsaság és fordulékonyság nem is beszélve hogy a nagyobb szőrrel több esélye van a kutyának leverni a rudat"


Akkor nézd csak meg a sheltieket! A mini kategóriában ők is elég hírhedtek, pedig ott aztán bőven több a szőr, mint egy bordernél.


"crufts versenyeken is a borderek jelentős része nem a hosszú szőrű zömökebbekből kerül ki"


Ez tény, na de azért a magyar átlag nem a Crufts versenyeken indul.


"Viszont akkor gyakorlatilag ezekkel kiderül hogy a bordert mégse annyira a jellemére mint a küllemére és showra tenyésztik."


Fontos a jellem IS! De az átlag magyar nem a munkavonalban gondolkodik, illetve a kiállításon mások az elvárások, ezért fontos a küllem IS. Persze aki munkabordert szeretne, az is talál nagyszerű kutyákat, de az az ember nem a kutya szőrét fogja nézni.

2017. márc. 28. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!