Bizonytalan-domináns, magabiztos-domináns, érzékeny-domináns?
Hozzáértők válasza érdekel, hozzá nem értők kíméljenek!
Ezt a három dominancia fajtát csak élőben lehet megállapítani egy kutyáról? És mik az árulkodó jelek, különbségek?
Ja, ezekhez általában figyelni kell a kutyákat egy ideig, mert kb. ugyanazt csinálják, csak másképp, máshogy, és nem is mindig az a lényeg, amit egy-egy szituációban mutatnak, hanem sokszor az is fontos, amit azon kívül. Illetve amit mutatnak, az is ezerféle formában megnyilvánulhat a helyzettől, a kutya természetétől és a tanult viselkedésformáktól függően. Akinek rá van állva a szeme, az elég gyorsan észreveszi, de általános leírást nagyon nehéz adni az ilyenekről. Példának okáért ha egy kutya frusztrált egy szituációban, lehet, hogy vergődik, ugat, szívrohamközeli állapotban van, szóval ordít róla, hogy valami nagyon zavarja :) A másiknál meg esetleg egy kis izomfeszülés meg egy oldalra pillantás az egész. És a frusztráció pl. fontos különbség, ha meg akarod állapítani a kutyáról, hogy ő most bizonytalanul arcoskodik-e vagy magabiztosan.
Amúgy szerintem nem szerencsés ezt így csoportosítgatni meg elnevezgetni, félrevezető. Egy bizonytalan-dominánsnak titulált kutya például valójában baromira nem domináns, csak a viselkedése dominánskodó. A dominancia annak a mércéje, hogy a kutya mennyire alkalmas arra, hogy vezesse a falkát. Egy bizonytalan kutya értelemszerűen nem alkalmas a feladatra, és ezt ő is tudja. Az ilyen kutyák általában kényszerből, az irányítás hiánya miatt parasztok a többiekkel. A magabiztosan domináns kutya pont ennek az ellenkezője: még ha direkt el is akarod bizonytalanítani, nehezen fog menni, mert bármilyen szituációban képes döntést hozni és ahhoz tartani magát, és nem lesz különösebben frusztrált tőle.
Az érzékeny-dominánsról meg most így hirtelen nem tudnám megmondani, hogy egyáltalán mi fán terem, számomra két tök független dolog a két tulajdonság. Ezek ugye nem egyetemleges szakkifejezések, asszem Cesar Millan használ ilyesmiket az egyszerűség kedvéért, de ettől még mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja. És megmondom őszintén, én most nem egészen értem, hogy te mire gondoltál :) De valószínűleg annak sincsenek általános jelei, mint ahogy kb. semminek sincsenek, még egy farokcsóválás vagy egy fülemelés is kifejezhet egy rakás dolgot, hát még az ennél összetettebb jelek.
Szia, köszönöm, hogy válaszoltál, mint hozzá értő!
Direkt nem akartam többet írni az elején. Fogunk menni a kutyával terápiára, mert suliba akartunk iratkozni, de tudtuk, hogy nem biztonságos egy csoportba beilleszteni, illetve sejtettük. Emiatt mondtunk róla pár szót, és az lett a vége, hogy először látni kell a kutyát egyedül, illetve terápiás kutyák, szakemberek között. Így jött szóba a többféle domináns viselkedés forma telefonon, és emiatt tettem fel a kérdést. Mondjuk mi nem vagyunk szakértők, de azért tapasztalt kutyások és van egy sejtésünk, hát kíváncsi leszek. Mivel volt már bizonytalan kutyám, ezért ez kilőve. Érzékeny kutyám is volt, de ilyen domináns még nem, és nagyon magabiztos. De kiderül az óra után, mit állapítanak meg róla. Nem agresszív, de domináns, szóval bármilyen kutyával össze lehet engedni, ha az normálisan viselkedik. Tehát kezdeni nem kezd balhét, de ha neki ugranak, nem hátrál meg. Nem is ez lett volna a gond a tanfolyamot illetően, hanem az emberek. Velük is teljesen közömbös de ha valaki erőszakosan meg akarja simogatni, tehát pl ha nem látja, hogy a kutya nem kér a simogatásából, és rátapad, akkor minimum lemorogja. Na emiatt kell mennünk terápiára. Mondjuk így elvagyunk, mert pl ha parkban labdázunk, és ha valaki meg akarja simogatni, akkor megmondom, hogy ne tegye. Dehát egy tanfolyamon mindenki taperolja a más kutyáját. Mondjuk őszintén én nem is vagyok oda attól, hogy mindenki tapogassa, ha egyszer ő ezt nem igényli, de enélkül meg nem lehet járni suliba.... azért remélem, kezesbárányt nem fognak csinálni belőle.
Még valami, a "döntésképes"-t úgy értem, hogy volt egy másik ugyanilyen fajta kutyám, ő nagyon bizonytalan volt. Vele is jártunk suliba, meg is állapították ők is, hogy bizonytalan. Namost ő olyan volt, hogy nem voltak nagyon önálló gondolatai, mert bármi történt, mindig rám-ránk nézett, várta, hogy mi az adott szituban mit reagálunk. Még olyankor is, amikor pl. odajött egy kutya, stb. előbb ránk nézett. Vagy ha egy oktató hívta labdázni. Mintha azt kérdezte volna folyton, "most mit csináljak?"
Ez a mostani meg ha esemény van, oda néz, nem ránk, és pár mp alatt eldönti, hogy ő most mit kíván lépni, na ha olyankor időben észrevesszük, akkor nyugton marad. Vagy visszajön, stb....de ha semmit nem teszünk, ő cselekszik. Persze ez nem csak negatív értelemben értendő, remélem, érthető.
Értem én, van egy önálló, magabiztos, tökös kutyád. Jó az :)
Amíg hallgat rád, tudod kontrollálni - mondjuk le tudod tiltani azt a harapást, amíg odaérsz és leszeded róla az erőszakos simogatót - addig szerintem ez rendben is van. De ez tényleg olyan dolog, amit le kell tesztelni először, rutinos kiképzők már nem hiszik el, amit a gazda mond (az esetek 80%-ában jogosan), én is azzal kezdeném, hogy különórán szájkosárban megnézzük. De legyél résen, mert vannak olyan sulik, ahol úgy gondolják, hogy minden kutyának golden retrieverré kell válnia náluk. Nem azt mondom, hogy az első gyanús jelre hagyd ott őket, de kérdezz, hogy mi miért van és mit fog okozni a kutyában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!